Dziecko nie dostało się do liceum? Wszystko, co musisz wiedzieć o dodatkowej rekrutacji 2024/2025

Martyna Pstrąg-Jaworska
19 lipca 2022, 12:12 • 1 minuta czytania
Niestety nie wszystkie dzieci dostaną się do wymarzonych szkół, bo w wielu placówkach jest kilku chętnych na jedno miejsce. Co zrobić zatem, żeby dziecko przyjęto do wymarzonej szkoły? Rozwiązaniem jest rekrutacja uzupełniająca i odwołania – oto co trzeba zrobić, jeśli dziecko nie dostało się do liceum.
Rekrutacja uzupełniająca do liceum 2024/2025 rozpocznie się po ogłoszeniu osób przyjętych w pierwszej rekrutacji Piotr Molecki/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dodatkowa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024

Dodatkowa rekrutacja do szkół średnich dotyczy uczniów, którzy w pierwszym terminie nie dostali się do placówek, do których złożyli podania. Zgodnie z harmonogramem rekrutacji do liceów do 19 lipca 2024 roku wszyscy kandydaci, którzy składali wnioski do szkół ponadpodstawowych, dowiedzą się, czy zostali zakwalifikowani do jednej z wybranych placówek.

Informacja ta ukaże się w elektronicznym systemie naboru oraz na listach wywieszonych w budynku szkoły. Co zrobić, jeśli twój nastolatek nie dostał się do szkoły średniej, do której składał podanie? Oto co trzeba zrobić krok po kroku, by ponownie spróbować zapisać dziecko do wybranej szkoły ponadpodstawowej: w części szkół zwolnią się miejsca, bo uczniowie, którzy się zakwalifikowali, między 19 a 24 lipca będą musieli potwierdzić wolę przyjęcia do szkoły. Jeśli tego nie zrobią: ich miejsca będą dostępne dla uczniów niezakwalifikowanych.

Kiedy wyniki rekrutacji do liceum?

W każdym województwie termin ogłoszenia wyników rekrutacji jest trochę inny. Ogłoszenia kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych dla poszczególnych województw ustala MEN:

Jeśli okaże się, że dziecko się dostało w pierwszym etapie rekrutacji do liceum, to dalsza ścieżka jest następująca: trzeba złożyć resztę dokumentów w oryginale (w tym wyniki z egzaminu ósmoklasisty i świadectwo ukończenia szkoły z ocenami) i deklarację o woli przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej. Termin do kiedy można to zrobić, jest indywidualny dla każdego województwa: od 11 do 24 lipca 2024 (zależnie od regionu).

Co zrobić, jeśli dziecko się nie dostało do liceum?

Jeśli twoje dziecko nie zakwalifikowało się w rekrutacji do szkoły średniej, nie musicie panikować, nadal jest szansa na przyjęcie do wybranej szkoły. Od dnia ogłoszenia wyników rusza także rekrutacja uzupełniająca, którą przeprowadza się w terminach indywidualnych dla każdej ze szkół. Trzeba więc dowiedzieć się (najlepiej w szkolnym sekretariacie), do kiedy istnieje możliwość wzięcia udziału w dodatkowej rekrutacji w danej placówce.

Oprócz rekrutacji uzupełniającej można także odwołać się do dyrektora placówki od decyzji o nieprzyjęciu do szkoły (trzeba to zrobić w ciągu 3 dni kalendarzowych od ogłoszenia wyników rekrutacji). W ciągu kolejnych 3 dni podanie musi zostać rozpatrzone i podana odpowiedź od dyrekcji szkoły. Potem są kolejne 3 dni, w których można się od decyzji ponownie odwołać, a dyrektor znowu ma 3 dni na odpowiedź.

Rekrutacja uzupełniająca do szkoły średniej 2024/2025

Rekrutacja uzupełniająca wygląda podobnie do tej pierwszej. Kandydaci ponownie składają wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z wynikami z egzaminu ósmoklasisty. W pierwszej rekrutacji był limit składania dokumentów do 3 szkół, w przypadku rekrutacji uzupełniającej te limity się różnią – do każdej szkoły mogą być inne i informację o tym uzyskasz w sekretariacie szkoły, na stronie internetowej placówki lub w elektronicznym systemie rekrutacji.

Terminy składania wniosków w rekrutacji uzupełniającej

Wnioskowanie o przyjęcie do szkoły w rekrutacji uzupełniającej odbywa się w poszczególnych województwach w następujących terminach (w nawiasie data ogłoszenia wyników rekrutacji uzupełniającej):

Jeśli w dodatkowej rekrutacji dziecko się dostanie do szkoły, trzeba złożyć deklarację o woli przyjęcia oraz dokumenty niezbędne do rozpoczęcia nauki w danej szkole. Gdy jednak w rekrutacji uzupełniającej do liceum nastolatek nadal nie dostanie się do wymarzonej szkoły, nie oznacza to jednak, że nie zostanie do niej przyjęty. Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym mogą nadal zostać przyjęci do szkół w trakcie roku szkolnego.

Za zapewnienie miejsc w szkołach uczniom, którzy objęci są obowiązkiem szkolnym, odpowiada rada powiatu. Oznacza to, że jeśli dziecko nie dostanie się do żadnej szkoły, należy do rady powiatu zwrócić się z prośbą o wskazanie szkoły, w której są wolne miejsca. Rada musi przydzielić tam każdego ucznia, który nie dostał się w rekrutacjach do żadnej szkoły ponadpodstawowej.

Warto też po rozpoczęciu roku szkolnego 2024/2025 skontaktować się ze szkołą, o której marzyło dziecka, a do której się nie dostało. Często już we wrześniu okazuje się, że jednak są miejsca i dziecko może zostać przyjęte w trakcie roku szkolnego.

Źródło: gov.pl, prawo.pl, sip.lex.pl, nowaera.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/158832,jak-wybrac-liceum-co-brac-pod-uwage-przy-wyborze-szkoly