Wakacje z wysoko wrażliwym dzieckiem. Koniecznie zwróć uwagę na te 5 rzeczy
- Wysoko wrażliwe dziecko ma swoje potrzeby, dlatego przy planowaniu wakacji powinniśmy je uwzględnić.
- Wysoko wrażliwe dziecko szybciej ulega "przebodźcowaniu" i zamiast spodziewanej radości z wakacji, dominować może irytacja i zdenerwowanie.
- Oto 5 rzeczy, o których musisz pamiętać, gdy wyjeżdżasz na wakacje z wrażliwym dzieckiem.
Dzieci wysoko wrażliwe czasem sprawiają wrażenie nieco wycofanych, bojaźliwych, zamkniętych w sobie, ale nie jest to reguła. Może je też cechować kreatywność, łatwość nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, chęć niesienia pomocy.
O tych 5 rzeczach musisz pamiętać, gdy masz wysoko wrażliwe dziecko
Wrażliwe dzieci lubią zmiany i wyzwania, ale muszą mieć czas, by się do nich przygotować, dlatego tak ważne jest, by również w wakacje mieć świadomość jego potrzeb.
Odejście od rutyny, nowe doznania zmysłowe, zbyt wiele atrakcji może spowodować, że dziecko szybko poczuje się przebodźcowane i zamiast spodziewanej radości z wakacji, dominować będzie irytacja i zdenerwowanie. O jakich 5 rzeczach powinnaś pamiętać latem, jeśli masz wysoko wrażliwe dziecko?
1. Zastanów się nad wyborem optymalnego miejsca na wakacje. Pomyśl, w jakich warunkach twoje dziecko czuje się najlepiej. Pewnie odpowiedź będzie taka, że raczej w spokojnym miejscu, jednocześnie z dostępem do wielu atrakcji.
Dlatego wybierz taką "miejscówkę”, w której dziecko będzie czuło się komfortowo, by w razie zmęczenia czy przebodźcowania miało możliwość odpoczynku lub spokojniejszej zabawy w bardziej ustronnym miejscu. Może twoje dziecko będzie potrzebowało chwili samotności lub zabawy np. tylko z jedną koleżanką.
2. Dawkuj atrakcje. Cały rok czekamy na wakacje, dlatego chcemy w ciągu tygodniowego czy dwutygodniowego wyjazdu zaplanować jak najwięcej atrakcji. I słusznie, bo dzieci uwielbiają nowe doznania, przygody, gdy "dużo się dzieje”. Warto jednak wysoko wrażliwemu dziecku dawkować te przyjemności.
Nie planuj wszystkiego na jeden raz, od rana do wieczora, w waszym harmonogramie dnia znajdźcie czas na "nicnierobienie” i spokojne zabawy. Wrażliwe dzieci, częściej niż ich rówieśnicy, mogą mieć trudności z uspokojeniem się.
Nadmiar energii czy podekscytowanie może zamienić się drażliwość, bo nie będzie umiało poradzić sobie z wszystkim, co przeżywa. W takich momentach warto sprawdzać i wypróbować różne metody uspokajania i relaksacji. Być może wtedy sprawdzi się kącik wyciszenia, ale może to być po prostu skupienie na czynności, która sprawia mu przyjemność: zabawie klockami, wspólnym pieczeniu ciasta czy zabawie ciastoliną.
3. Spakuj rzeczy, które zapewnią dziecku komfort. Zabranie z domu niektórych ulubionych przedmiotów dziecka może być naprawdę pomocne. I nie chodzi tu tylko o zabawki, ale też używaną na co dzień pastę do zębów lub ukochaną pościel. Dzięki temu dziecko szybciej odnajdzie się w nowych warunkach i szybciej poczuje się w nowym miejscu jak w domu.
4. W miarę możliwości utrzymuj rutynę dnia. Jedziemy na wakacje po to, by właśnie z tej codziennej rutyny się wyzwolić, ale przy wrażliwym dziecku niektóre punkty dnia warto zachować.
Staraj się, by pory drzemek i spania były jak najbardziej zbliżone do normy. To samo dotyczy posiłków. Jeśli widzisz, że twoje dziecko zaczyna być marudne lub poirytowane, rób przerwy na spokojniejsze zajęcia i wyciszenie. Ze względu na to, że wrażliwe dziecko odczuwa i przetwarza rzeczy głębiej, musisz dbać o to, by go nadmiernie nie stymulować.
5. Zdefiniuj na nowo pojęcie wakacji. Wszyscy wiemy, że ich głównym celem jest wspólna zabawa i odpoczynek. Łatwiej będzie ci zrelaksować się, gdy zaakceptujesz wszystkie "krachy” i złe nastroje twojego dziecka.
Bądź elastyczna - zrozum, że może być konieczne dostosowanie lub zmiana planów w trakcie wakacji. Idealny urlop nie istnieje, najważniejsze, że spędzacie go razem. Doceń po prostu te wyjątkowe chwile ze swoim wrażliwym dzieckiem, to też okazja, by lepiej je zrozumieć i zobaczyć świat jego oczami.
Czytaj także: https://mamadu.pl/135929,wysoko-wrazliwe-dziecko-potrzebuje-glebszej-rozmowy-co-mowic