Dokładnie w tym wieku dziecko powinno zacząć bawić się z rówieśnikami. Eksperci nie mają wątpliwości
- Warto zadbać o to, by maluch miał kontakt z innymi dziećmi w przedszkolu, na podwórku, placu zabaw czy sali zabaw.
- Zabawa z innymi dziećmi niesie wiele korzyści, a naukowcy odkryli kolejną.
- Dzieci, które wieku lat trzech bawią się z rówieśnikami, kilka lat później wyróżniają się silniejszą psychiką.
Wspólna zabawa
Nie od dziś wiadomo, że zabawa jest niezwykle ważna dla rozwoju dziecka. Potwierdzono to w szeregu badań. Tym razem naukowcy postawili sprawdzić, czy zabawa z rówieśnikami w przypadku malutkich dzieci może mieć znaczenie.
Nie każdy malec w wieku 3 lat idzie do przedszkola, jednak odkrycie naukowców, może być dla rodziców ważny argumentem, by zmienili zdanie lub przyjemniej częściej odwiedzali klubiki dla dzieci czy place zabaw. Badacze bowiem twierdzą, że zabawa z rówieśnikami w wieku lat trzech, ma bezpośrednie przełożenie na kondycję psychiczną dziecka kilka lat później, gdy to idzie do szkoły.
Wesoła inwestycja w zdrowie
Niektóre dzieci już wieku lat siedmiu przejawiają oznaki słabszego zdrowia psychicznego. Naukowcy postanowili więc sprawdzić, jakie czynniki z wczesnego dzieciństwa mogą na to wpływać, by pomóc chronić dzieci przed przyszłymi potencjalnymi problemami. W tym celu badacze przeanalizowali dane prawie 1700 dzieci i stwierdzili, że te maluchy, które w wieku lat trzech chętniej bawiły się rówieśnikami, cztery lata później były mniej nadpobudliwe, rodzice czy wychowawcy zgładzali znacznie mniej problemów z zachowaniem, czy problemów z radzeniem sobie z emocjami. Dzieci te także lepiej dogadywały się rówieśnikami, a także rzadziej się kłóciły.
Co ciekawe, według naukowców korzyści, jakie niesie za sobą zabawa z rówieśnikami we wczesnym wieku, chronią nawet dzieci szczególnie narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym lub skazane na dodatkowe czynniki działające na ich niekorzyść, jak np. ubóstwo.
Liczy się jakość
"Przez zabawę z rówieśnikami we wczesnym wieku, dzieci nabywają umiejętności budowania silnych przyjaźni także potem, gdy dorastają czy idą do szkoły. Nawet jeśli są zagrożone słabym zdrowiem psychicznym, to właśnie te przyjaźnie często pozwolą im przetrwać" - zauważa jedna z autorek badania, dr Jenny Gibson.
Naukowcy zaznaczają jednak, że nie liczy się ilość, ale jakość tej rówieśniczej zabawy. Na przykład gry, które zachęcają dzieci do współpracy lub zabawy, promujące dzielenie się, przynoszą znacznie więcej korzyści.
Badacze zaznaczają także, że tego typu badania są niezwykle ważne, by nadal podkreślać znacznie zabawy dla prawidłowego rozwoju dziecka. By zarówno pedagodzy, politycy, jak i rodzice rozumieli, jak olbrzymią ma moc.
Czytaj także: https://mamadu.pl/156747,zabawy-dla-2-latka-10-pomyslow-na-kreatywne-zabawy-dla-2-latkow-w-domu