Twoje dziecko to urodzony pesymista? Tak zmienisz jego nastawienie i sposób myślenia

Iza Orlicz
31 maja 2022, 11:41 • 1 minuta czytania
Pesymistyczne podejście nie ułatwi życia naszemu dziecku. Gdy widzi zawsze szklankę do połowy pustą i negatywnie interpretuje różne wydarzenia, może z czasem dojść do przekonania, że nigdy mu się nic nie udaje i nie uda. Dobra informacja jest taka, że można zmienić nastawienie małego pesymisty na bardziej pogodne i optymistyczne. Oto kilka sprawdzonych strategii.
Możesz zmienić pesymistyczne myślenie twojego dziecka na bardziej pozytywne 123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dzieci czasem mają tendencję do pesymistycznego myślenia. Mówią: "Nie potrafię”, "Nigdy się tego nie nauczę”, "To mi się nie uda”. Reagujmy, nie zostawiajmy tak tego, bo z wiekiem takie pesymistyczne podejście do życia może się jeszcze pogłębić.

Czy optymizmu można się nauczyć? Tak, bo chodzi przecież o zmianę myślenia. Optymista żyje w przekonaniu, że w przyszłości wydarzą się dobre rzeczy i że może przyczynić się do pozytywnych zmian w swoim życiu. W obliczu życiowych przeciwności nie zniechęca się tak szybko jak pesymista i podejmuje kolejne próby, pomimo napotykanych na swoje drodze przeszkód.

6 strategii, które zmienią dziecko z pesymisty w optymistę

Dlatego tak ważne jest, by wychować dziecko, które będzie myślało pozytywnie i nauczy się odpowiedniego interpretowania różnych zdarzeń. Jak zmienić sposób myślenia pesymisty? Oto kilka sprawdzonych strategii.

1. Zwróć uwagę, w jaki sposób twoje dziecko myśli o różnych rzeczach. Czy szklanka jest dla niego zawsze do połowy pełna czy pusta? Gdy twoje dziecko znajduje się w trudnej sytuacji, to wychodzi z założenia, że to jednostkowy przypadek, czy raczej uważa, że zawsze przytrafiają mu się złe rzeczy? By zmienić podejście i sposób myślenia twojego dziecka, musisz najpierw zauważyć, w których obszarach życia najczęściej ujawnia się jego pesymizm.

2. Zmierz się z pesymizmem. Myślenie pesymistyczne można zdefiniować jako oczekiwanie na złe rzeczy. Pesymiści myślą katastrofalnie, np. mogą sądzić, że nikt ich nie polubi lub nie powiedzie się to, co zaplanowali.

Aby zmniejszyć pesymizm dziecka, musisz zmierzyć się z trzema schematami, które prowadzą do myślenia pesymistycznego. Jest to trwałość: "Zawsze się tak dzieje i zawsze tak będzie”, osobiste podejście: "To mi się zawsze przydarza”, bezsilność: "Nie mam na nic wpływu, jestem ofiarą tego, co się wydarzyło”.

Za każdym razem, gdy zauważysz te schematy u dziecka, uzmysłów mu, że nie są one prawdziwe. To proste, bo na pewno nie zawsze przytrafiają mu się złe rzeczy, nie zawsze dotyczą jego, za to zawsze jest kilka rozwiązań, by zmienić sytuację, w której się znalazło.

3. Naucz swoje dziecko zasad optymizmu. Każdemu zdarzają się niemiłe czy trudne sytuacje, ale to od naszej interpretacji zależy, jak je postrzegamy. Gdy twoje dziecko mierzy się z jakimś niepowodzeniem, uzmysłów mu trzy ważne kwestie: że porażka jest tymczasowa (i każdemu może się zdarzyć), że dotyczy tylko określonej sytuacji (i nie wpływa na pozostałe sfery jego życia) i że ma wpływ na to, co stanie się dalej (czyli że może podjąć różne kroki, by coś naprawić).

4. Pomóż dziecku pielęgnować optymistyczne myślenie. Staraj się jak najczęściej rozmawiać z dzieckiem, gdy zauważysz, że interpretuje różne zdarzenia pesymistycznie i spróbuj skorygować jego sposób myślenia. Zadaj mu dwa ważne pytania: "Jakie są konkretne powody, że to się wydarzyło?” (W przeciwieństwie do myślenia: "Wszystko zawsze idzie nie tak”) i "Jakie działania mógłbyś podjąć, by zmienić sytuację?” (W przeciwieństwie do myślenia: "Nic nie da się zrobić”, "Złe rzeczy po prostu mi się przydarzają”).

5. Zmień wewnętrzny dialog dziecka. Przez naszą głowę codziennie "przelatuje” tysiące myśli, ale dialog, który ze sobą prowadzimy, często jest negatywny. Zdarza się, że to nasze myśli bardzo często prowadzą do gorszego samopoczucia lub osłabiają naszą pewność siebie.

Dzieci, podobnie jak dorośli, też prowadzą ze sobą wewnętrzny, często negatywny dialog, który może np. obniżać ich samoocenę. Kiedy słyszysz, że wyraża się o sobie w sposób negatywny, twoją naturalną reakcją jest próba pocieszenia go. Np. gdy dostanie złą ocenę lub nie pójdzie mu gra w piłkę i mówi: "Jestem najgorszy na świecie”, chciałoby się odpowiedzieć: "Nie wygłupiaj się, jesteś mistrzem!".

Nie chwal jednak dziecka w takiej sytuacji, bo wyczuje fałsz w twojej odpowiedzi. Lepiej zadaj mu pytania, które pomogą mu w walce z nadmiernie pesymistycznymi myślami.

"Jaka jest jedna rzecz, którą zrobiłeś dobrze?" (na sprawdzianie lub podczas meczu).To pytanie pomaga dziecku znaleźć jeden dowód na to, że jego negatywne przekonania nie są do końca prawdziwe.

"Co możesz zrobić w tym tygodniu, by następnym razem poszło ci lepiej?” To pytanie pomaga dziecku przejść od koncentrowania się na problemie do skupienia się na rozwiązaniu. Kiedy dziecko stworzy plan działania, wzrośnie jego pewność siebie, a zmniejszy się niepokój.

6. Zakwestionuj pesymistyczne myślenie dziecka. Gdy zauważysz, że negatywnie interpretuje jakieś zdarzenia, zapytaj je, co powiedziałoby swojemu najlepszemu przyjacielowi, który myśli w ten sposób?

To pytanie pomaga dziecku stać się bardziej łagodnym i wyrozumiałym w stosunku do samego siebie. Kiedy dziecko ćwiczy traktowanie siebie jak swojego najlepszego przyjaciela, zaczyna skupiać się na swoich mocnych stronach, a nie tylko na swoich słabościach i bardziej optymistycznie interpretuje różne wydarzenia czy sytuacje, które mu się zdarzają.

Czytaj także: https://mamadu.pl/154697,jak-wychowac-optymistyczne-dziecko-srodowisko-jest-wazniejsze-niz-geny

Źródło: ahapartenting.com