Cisza jest niezbędna dla rozwoju dziecka. 3 proste strategie, by ją polubiło (nie tylko, kiedy śpi!)
- Psychologowie alarmują, że tak jak dzieciom do rozwoju jest potrzebna beztroska zabawa, to w takim samym zakresie potrzebują ciszy i spokoju.
- Często wypełniamy harmonogram naszego dziecka do ostatniej minuty, a relaksuje się ono przy elektronice lub przed telewizorem.
- Oto 3 proste strategie, by dziecko chciało spędzać czas w ciszy i 5 propozycji spokojnych zajęć.
Cisza powinna być ważną częścią dnia dziecka. W przypadku maluchów do 3-4 roku życia daje im ona wytchnienie i chwilę na nabranie sił. Często w takim wypadku ciszę zastępuje drzemka, która pomaga im odpocząć i zgromadzić energię na resztę dnia.
Cisza dla każdego dziecka
Nie tylko jednak maluchy potrzebują ciszy i spokojnych momentów. Powinniśmy je zapewniać dzieciom w każdym wieku, a nastolatki uczyć, że codzienny spokojny czas to wytchnienie dla ich emocji, reset, wyciszenie, które pomoże im uporać się z frustracją czy rozczarowaniami. Jak zaplanować dzień, by dziecko miało czas na ciche, spokojne popołudnie? Jakie zajęcia może wykonywać, by spędzić czas w ciszy i spokoju?
Prawda jest taka, że nasze dzieci nie są nauczone spędzać czas w ciszy. Potrzebują atrakcji, "bodźców”, lepiej odnajdują się w sytuacji, gdy ciągle coś się dzieje, choć zwykle wyczerpuje to ich siły i energię.
Jak ustawić plan dnia dziecka, aby zawierał ciszę?
Trudno przekonać dziecko, które dopiero co "szalało” z rówieśnikami na zewnątrz, by przyszło do domu i posiedziało przez chwilę w ciszy. Musisz podejść do tego ze sprytem – tak zorganizować dzień, by w naturalny sposób zawierał w sobie spokojny czas. Oto 3 proste strategie.
1. Przygotuj konkretny harmonogram. W przypadku mniejszych dzieci możesz stworzyć plan na każdy dzień, wykorzystując zdjęcia, np. z internetu. Zilustruj dziecku, co będzie robiło w określonym przedziale czasowym, zaznacz też tam zajęcia wykonywane w ciszy.
Dzieci dobrze reagują na takie wizualne plany – łatwiej im sobie wyobrazić, co będą robiły o określonej godzinie i pomaga im to przygotować się do kolejnych punktów dnia.
2. Upewnij się, że aktywność przed ciszą ma określony, wyraźny punkt końcowy. Jeśli dzieci bawią się na zewnątrz, mogą złościć się, że chcesz je zachęcić do spokojniejszych zajęć. Dlatego warto oddzielić wyraźnie jedną aktywność od drugiej, np. podwieczorkiem, zjedzeniem przekąski lub jakąś wspólną, relaksującą zabawą.
3. Przestrzegaj czasu na ciszę. Cichy, spokojny czas może potrwać kilka lub kilkanaście minut, ale staraj się zapewniać go dziecku codziennie i przestrzegaj tego. Dziecko przyzwyczai się do tych chwil wyciszenia i z czasem samo będzie się o nie dopominać.
5 zajęć, które twoje dziecko może wykonywać w ciszy
Jakie zajęcia możesz zaproponować dziecku, by spędziło cichy, spokojny czas? Oto kilka propozycji, choć znasz najlepiej swoje dziecko i pewnie wiesz, co lubi robić.
1. Czytanie lub przeglądanie książek. To idealne zajęcie, które wymaga ciszy. Dziecko może czytać, ale też przeglądać ilustracje, a starsze być może zainteresuje się, np. atlasem geograficznym lub mapą gwiazd. Zawsze miej przygotowany stos książek i pozwól dziecku czytać je w spokoju.
2. Zabawki do budowania. To świetny sposób na spędzenie czasu w ciszy, a jednocześnie pobudzenie wyobraźni. Daj dziecku klocki i umów się, że po określonym czasie pokaże ci wszystkie swoje "dzieła”. Zostaw je w spokoju i pozwól mu na twórczą pracę.
3. Kolorowanie i rysowanie. Możesz dać kawałek papieru, kredki lub farby i zostawić dziecko sam na sam z zabawą. Jeśli uważa, że to nuda, wypróbuj kolorowanki na bazie wody (wtedy nie wiadomo, jaki kolor kryje się pod konkretnym elementem obrazka) lub rysowanie kredami, jeśli macie gdzieś na to miejsce.
4. Puzzle. Są świetne z wielu powodów. Pomagają w rozwijaniu umiejętności motorycznych, koordynacji ręka-oko, uczą planowania i koncentracji. Gdy dzieci są zaangażowane w układanie puzzli, doceniają ciszę i spokój, które panuje wokół nich.
5. Techniki relaksacyjne. Połączysz przyjemne z pożytecznym, czyli dasz dziecku spokojny, wyciszający czas, a jednocześnie nauczysz je, jak może zredukować napięcie czy stres, które czasem są jego udziałem. Może np. udawać, że chodzi po cienkim lodzie i musi bardzo powoli i ostrożnie poruszać się po pokoju. W ten sposób stanie się bardziej świadome swojego ciała. Albo daj mu zwykły przedmiot, na przykład liść lub kamień. Powiedz mu, aby potrzymał go w dłoniach i poprzyglądał mu się. Następnie poproś o narysowanie tej rzeczy. Te proste techniki mindfulness pomogą jeszcze szybciej wyciszyć się dziecku.
Źródło: mother.ly