Dodatkowe pieniądze za wychowanie dziecka? Pewnie nawet nie wiedziałaś o tym świadczeniu
- Do stażu pracy wlicza się zarówno urlop macierzyński, jak i okres urlopu wychowawczego (tylko zatrudnionym na umowę o pracę).
- Obecne regulacje są korzystniejsze dla matek przy wyliczaniu wysokości emerytury, ale nie każdy o tym wie.
- Za każdy rok urlopu wychowawczego oblicza się po 1,3 proc. podstawy wymiaru, a nie jak dotychczas 0,7 proc.
Dla kogo dodatek do emerytury za wychowanie dzieci?
Dodatek do emerytury za wychowanie dzieci jest jednym z mniej znanych świadczeń, choć zamiany weszły w życie w 2015 roku. Przysługuje ono kobietom, które:
- urodziły się po 1949 roku,
- przepracowały zawodowo co najmniej 20 lat,
- przebywały na urlopie wychowawczym.
Za okresy urlopów udzielonych z tytułu opieki nad dziećmi oraz okresy niewykonywania pracy z powodu opieki nad dziećmi przysługuje po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok z uwzględnieniem pełnych miesięcy (a nie 0,7 proc. podstawy wymiaru, jak było przed 2015 r.).
Jak uzyskać dodatek do emerytury?
Warto wiedzieć, że dodatek otrzymuje się tylko na wniosek osoby zainteresowanej, a żeby go dostać, trzeba złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia. Urząd ma obowiązek zweryfikować kapitał i wydać decyzję w terminie 60 dni od daty wpłynięcia wniosku. Wyrównanie może podnieść emeryturę nawet o kilkaset złotych.
Mama 4 plus
Na dodatkowe pieniądze mogą także liczyć mamy, które odchowały co najmniej czwórkę dzieci. Program "Mama 4 plus" obowiązuje od 1 marca 2019 roku i jest to tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla osób, które nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędne środki do utrzymania. W praktyce oznacza to wszystkich, którzy wychowując co najmniej czwórkę dzieci, nie byli w stanie spełnić kryterium 20 lat stażu pracy. Świadczenie może uzyskać:
- matka, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej 4 dzieci,
- ojciec, który ukończył 65 lat oraz wychował co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.