Nietypowe objawy, które mogą świadczyć o boreliozie u dziecka. Koniecznie zwróć na nie uwagę

Iza Orlicz
19 kwietnia 2022, 14:40 • 1 minuta czytania
Właśnie rozpoczął się sezon na kleszcze, które żyją nie tylko w lasach i na łąkach, ale lubią też liściaste parki czy miejskie trawniki. Ich ukąszenie nie boli, za to może doprowadzić do zakażenia groźną chorobą, jaką jest borelioza. U dzieci nie zawsze daje ona specyficzne, typowe objawy, na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?
Niespecyficzne objawy boreliozy u dziecka 123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Gdy kleszcz znajdzie się na naszej skórze, wędruje po ciele w poszukiwaniu idealnego miejsca. Atakuje najczęściej pachwiny, zgięcie kolan, łokci czy okolice narządów płciowych, czyli miejsca z jak najcieńszą skórą, w którą łatwo mu się wbić.

Borelioza - charakterystyczne objawy

Niestety kleszcze nie tylko żerują na nas, wypijając krew, ale co gorsze często przenoszą groźne choroby. Szacuje się, że nosicielem niebezpiecznych bakterii jest obecnie już co trzeci kleszcz, a jego ukłucie może doprowadzić do kleszczowego zapalenia mózgu lub boreliozy. Na tę pierwszą chorobę można się zaszczepić, na drugą nie, dlatego tak ważne jest, by zwrócić uwagę na wszelkie objawy, które mogłyby świadczyć o zakażeniu.

Typowym objawem boreliozy jest rumień, ale występuje on tylko w ok. 30 proc. przypadków u dorosłych i tylko w ok. 10 proc. przypadków u dzieci. Niestety inne, charakterystyczne symptomy boreliozy, które często przypominają grypę (m.in. wysoka gorączka, dreszcze, ból i sztywność stawów, bóle mięśniowe, ból gardła) też nie zawsze pojawiają się w przypadku zakażenia boreliozą u dzieci.

Niespecyficzne objawy boreliozy u dziecka

Jakie więc objawy u dziecka, które mogą wskazywać na boreliozę, powinny wywołać nasz niepokój? Okazuje się, że są one dość niespecyficzne. Dziecko może skarżyć się na:

Dlatego jeśli zauważysz u swojego dziecka te nietypowe objawy, a w ostatnim czasie byliście na spacerze w parku lub w lesie, warto skonsultować się z lekarzem. Jest kilka metod wykrywania krętek w organizmie.

Można przy pomocy badania krwi sprawdzić poziom przeciwciał lub wykonać test na oznaczenie ilości DNA bakterii, które wywołują boreliozę. Wówczas infekcję można już zdiagnozować kilkanaście godzin od zakażenia, nie czekając na odpowiedź immunologiczną organizmu. Jeśli diagnoza potwierdzi zakażenie, lekarz podejmie decyzję o odpowiedniej antybiotykoterapii.

Czytaj także: https://mamadu.pl/136577,nimfy-kleszcza-sa-niebezpieczne-zobacz-jak-wygladaja