Niedziela Palmowa: co to za święto i kiedy wypada w 2024 roku
- Niedziela Palmowa jest ruchomym świętem. W 2024 roku wypada 24 marca.
- W Niedzielę Palmową wierni udają się do kościoła z palmami, gdzie te zostaną poświęcone. Biorą również udział w uroczystej procesji.
- W Niedziele Palmową czytany jest opis Męki Pańskiej, dlatego nazywana jest także Niedzielą Męki Pańskiej.
Niedziela Palmowa 2024: kiedy wypada?
Niedziela Palmowa jest ruchomym świętem, które obchodzi się tydzień przez Wielkanocą. W zależności od roku Niedziela Palmowa może wypaść między 15 marca a 18 kwietnia. W 2024 roku Niedzielę Palmową będziemy obchodzić 24 marca. Ta ostatnia niedziela Wielkiego Postu zaczyna Wielki Tydzień, który obchodzony jest na pamiątkę ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa.
Co to jest Niedziela Palmowa?
Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym, wypada na tydzień przed Wielkanocą i rozpoczyna najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym. Niedziela Palmowa to dzień upamiętniający wjazd Jezusa do Jerozolimy na osiołku. Palemki, które wierni przynoszoną do kościoła są symbolem rzucanych Jezusowi pod nogi gałęzi palmowych właśnie podczas wjazdu do Jerozolimy.
Jak się obchodzi Niedzielę Palmową: zwyczaje i obrzędy
Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i uroczystych procesji dookoła kościoła. Podczas każdej Mszy św. czyta się także opis tryumfalnego wkroczenia Jezusa do Jerozolimy oraz opis Męki Pańskiej (ewangelia według Mateusza, Marka lub Łukasza). Dlatego Niedziela Palmowa nazywa jest także Niedzielą Męki Pańskiej. Kapłan w Niedzielę Palmową przywdziewa czerwone szaty (a nie pokutne, fioletowe, jak to było w zwyczaju dawniej). Jest to symbol miłosierdzia, miłości Bożej, krwi oraz śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu.
Palmy poświęcone w 2024 roku powinny zostać spalone w Wielką Sobotę, a popiół wykorzystany w kolejną Środę Popielcową do posypania głów wiernych.
Palmy na Niedzielę Palmową
W Niedzielę Palmową w świątyniach święcone są palmy wielkanocne, które są symbolem męczeństwa i odradzającego się życia, czyli męki i zmartwychwstania Jezusa. Polskie palmy wielkanocne to najczęściej smukłe, pionowe bukiety. Zgodnie z tradycją, w palmie powinny się znaleźć gałązki wierzbowe z baziami kotkami, oraz tzw. wiecznie zielone rośliny: tuja, świerk, borówka leśna, bukszpan lub cis.
Niezwykle popularne są także palmy wileńskie, tworzone z suszonych traw i kwiatów. Palmę można przygotować także własnoręcznie z krepiny, bibuły i wstążek. Warto zaznaczyć, że w zależności od regionu polski palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania. W wielu parafiach w Niedzielę Palmową organizuje się konkursy na najpiękniejsze i najdłuższe plamy przygotowane przez wiernych.
Czytaj także: https://mamadu.pl/161041,wielki-tydzien-kiedy-zaczyna-sie-wielki-tydzien-w-tym-roku