Co z dziećmi z Ukrainy, które przekraczają granicę bez rodziców? Rząd ma plan
- Granicę Polski przekraczają setki tysięcy kobiet i dzieci z Ukrainy.
- Część dzieci jest pod opieką babć, cioć lub znajomych.
- Rząd chce chronić dzieci m.in. przed handlem ludźmi, ustanawiając opiekuna tymczasowego.
Tymczasowy opiekun prawny dla dziecka
Niepełnoletni Ukraińcy, którzy aktualnie trafiają do Polski, nie zawsze są pod opieką rodziców. Często to inni krewnych, znajomi lub sąsiedzi. Może to stwarzać problemy choćby z zapisaniem dziecka do szkoły czy przedszkola. Brak prawnego opiekuna to także idealna sytuacja dla handlarzy ludźmi. By zapobiec takim sytuacjom, rząd proponuje, by w chwili gdy dziecko w Polsce przebywa bez rodziców, ustanowiony został tymczasowy opiekun prawny.
Opiekun taki byłby w pierwszej kolejności wybierany spośród krewnych i powinowatych. Jeśli jednak takich osób nie będzie, kandydata na opiekuna tymczasowego wskaże, na wniosek sądu, jednostka pomocy społecznej właściwa dla miejsca pobytu dziecka. Będzie miała na to 24 godziny.
Uproszczona procedura
Zgodnie z projektem ustawy opiekun tymczasowy, byłby ustanawiany na 18-miesiecy w ciągu 3 dni od złożenia wniosku. Osoba taka miałaby sprawować pieczę nad dzieckiem, zarządzać jego majątkiem, a także być upoważniona do jego reprezentowania. Dla rodzeństwa ma to być w miarę możliwości ta sama osoba.
Postępowanie o ustanowienie opiekuna tymczasowego ma być wszczynane na wniosek lub z urzędu. Wniosek może być złożony przez: Straż Graniczną, organy samorządu terytorialnego, prokuratora, policję, przedstawicieli organizacji międzynarodowych lub pozarządowych zajmujących się udzielaniem pomocy cudzoziemcom, osobę sprawującą faktyczną pieczę nad dzieckiem, np. ciocię, która objęła opiekę nad dzieckiem po jego wjeździe do Polski.
Czytaj także: https://mamadu.pl/160519,pomoc-dla-dzieci-z-ukrainy-finansowa-rzeczowa-wolontariat