Pomoc finansowa, rzeczowa, wolontariat. Sprawdź, jak pomagać dzieciom z Ukrainy
- Pomoc dla dzieci z Ukrainy jest potrzebna zarówno dla tym, które już przebywają na terenie Polski, jak i tym, które nadal są na terenie okupowanej Ukrainy.
- Pomagać można na bardzo wiele sposobów: od wpłaty na zweryfikowane zbiórki przez ofiarowywanie darów po pomoc konkretnym dzieciom z Ukrainy.
Pomoc dla dzieci z Ukrainy: pomoc rzeczowa
Dla dzieci z Ukrainy możesz przede wszystkim przekazać potrzebne im rzeczy. Ukraińskie rodziny uciekając przed wojną, zabrały niewiele lub ruszyły z pustymi rękoma. Część swoje rzeczy porzuciła na peronach. Możesz zakupić nowe lub przekazać rzeczy po swoich dzieciach. Pamiętaj jednak, żeby rzeczy były zadbane i czyste. Przekazując dary w paczkach, warto dobrze je opisać, by ułatwić ich segregację. Dzięki temu szybciej trafia do potrzebujących dzieci.
Dla dzieci głównie zbierane są materace, śpiwory, koce, ciepłe ubrania (w tym buty i kurtki), ale także środki higieniczne jak pieluchy czy chusteczki dla maluszków, mydła, szczoteczki do zębów i pasty. Przydaje się także żywność dla dzieci w słoiczkach i tubkach oraz mleka modyfikowane. Potrzebne są łóżka i wózki dla maluszków.
Gdzie przekazać rzeczy dla dzieci? Obecnie działa bardzo dużo lokalnych zbiórek. Informacji warto szukać na oficjalnych stornach urzędu miasta, szkół czy domów kultury lub na ich profilach w social mediach. To właśnie tam teraz organizowanych jest najwięcej zbiórek. Tam znajdziesz także informacje, czy zbiórki są prowadzone dla osób przebywających w Polsce tych, które docierają do granicy z Polską, czy też będą transportowane na teren Ukrainy. Warto na stronach poszczególnych z nich sprawdzić wcześniej, jakie są aktualne potrzeby. Są miejsca, które zbierają głównie środki higieniczne, w innych miejscach zbierana jest żywność.
Nie brakuje mniejszych zbiórek lub ogłoszeń na lokalnych forach (nawet osiedlowych). Tu poszukiwane są już bardzo konkretne rzeczy dla konkretnych rodzin. Można trafić na listy ubrań z rozmiarami, które trafią do poszczególnych dzieci.
Pomoc dla dzieci z Ukrainy: mieszkanie dla matki z dziećmi
Możesz bardzo pomóc, przyjmując ukraińska rodzinę do swojego domu. Część Ukrainek z dziećmi Polskę traktuje tylko jako przystanek przed dalszą podróżą do Europy Zachodniej i potrzebują noclegu tylko na kilka-kilkanaście dni. Są i osoby, które potrzebują wsparcia na dużej, gdyż chcą tu posłać dzieci do szkoły.
By usprawnić poszukiwanie noclegu w poszczególnych miastach, władze miast często uruchamiają specjalne infolinie czy bazy danych, dzięki którym w jednym miejscu znajdą się zarówno dane potrzebujących, jak i tych, którzy mogą zaoferować lokum. Informacje takie pojawiają się także na lokalnych grupach na Facebooku.
Osoby chętne do zaoferowania schronienia uchodźcom z Ukrainy można zgłaszać min. na stronie Polacy dla Ukrainy.
Wiele ogłoszeń znajdziesz także na Facebookowych grupach np. Pomoc dla Ukrainy.
Pomoc dla dzieci z Ukrainy: finansowa
Jeśli uważasz, że najlepszą formą pomocy będą pieniądze, bo odpowiednie organizacje lepiej zagospodarują takie środki, możesz przelać pieniądze bezpośrednio na konto wybranej organizacji. Warto sprawdzić, czy dana organizacja prowadzi zbiórkę na rzecz dzieci Ukrainy. Poniżej znajdziesz kilka propozycji:
- Unicef
- Polska Akcja Humanitarna
- Wioski Dziecięce SOS
- Polski Czerwony Krzyż
- Caritas Polska
- Polska Misja Medyczna
- Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
Polski rząd także uruchomił stronę z listą wybranych organizacji, którym można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie. Jest dostępna pod tym adresem: https://pomagamukrainie.gov.pl/
Książki po ukraińsku dla dzieci i nie tylko
Dzieci, które trafiły do Polski, nie tylko nie mają ubrań, ale i zabawek czy książek. Prowadzone są np. zbiórki plecaczków z akcesoriami do szkoły czy przedszkola, które stanowią gotowe pakiety dla dzieci. Na poszczególnych zbiórkach możesz sprawdzić, co do takiego plecaka spakować: zazwyczaj jest to cos do picia, jakaś słodycz, książeczki, kolorowanki i kredki. Szukając książki dla dzieci, warto wybrać te w języku ukraińskim. Taki drobiazg można zakupić także, jeśli będziesz gościła ukraińską rodzinę u siebie.
Możesz także zdecydować się na książki obrazkowe, jak np. "Ulica Czereśniowa", "Mamoko" czy pięknie ilustrowane publikacje Lompa Stephana, które bez względu na język, jakim posługuje się dziecko, wzbudzają duże zainteresowanie u najmłodszych.
Jeśli gościsz dzieci z Ukrainy lub jako wolontariusz poradzisz z nim zajęcia, w sieci znajdziesz audiobooki po ukraińsku. Darmowe znajdziesz na stronach:
Możesz także pobrać darmowe ebooki:
Natomiast ilustratorzy wydawnictwa Dwie Siostry przygotowali kolorowanki i karty pracy do pobrania. Coraz więcej bibliotek oferuje także książki po ukraińsku do wypożyczenia.
Pomoc dla dzieci z Ukrainy: zajęcia po ukraińsku
Jeśli chcesz pomóc ukraińskiej rodzinie znaleźć zajęcia dla dzieci lub sama chcesz pomóc jako wolontariusz, warto także szukać lokalnie, na grupach dzielnic dużych miast i na forach miasteczek. Wiele informacji wymienia się także na lokalnych grupach facebookowych. Poza szkołami, które organizują świetlice i zajęcia adaptacyjne dla dzieci z Ukrainy, w akcję włącza się wiele placówek, prowadzących zajęcia dodatkowe dla dzieci, czy domy kultury.
Pomoc dla dzieci z Ukrainy: wolontariat
To nieprawda, że poszukiwane są głównie osoby, które znają język ukraiński, szczególnie z wykształceniem pedagogicznym czy psychologicznym. Każdy może pomóc. Zarówno przy granicy z Ukrainą, jak i w poszczególnych miastach powstają punkty recepcyjne, tam wolontariusze pomagają dopełnić formalności i pilnują logistyki. Niezbędna jest także pomoc w pakowaniu i segregowaniu kartonów z darami. Wiele osób także zajmuje się przewożeniem zebranych darów czy transportowaniem ludzi z dworców do konkretnych lokalizacji.
Zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem np. Miejskiego Portalu Wolontariatu Ochotnicy Warszawscy, Gdańsk Pomaga czy na stornie PAH.
Czytaj także: https://mamadu.pl/160495,przedszkole-dla-dzieci-z-ukrainy-rekrutacja-dokumenty-oplaty-szkola