Wielki Post to czas refleksji. Co symbolizuje i dlaczego trwa akurat 40 dni?
- Wielki Post to czas poprzedzający Wielkanoc. Co roku wypada w innym terminie.
- Wielki Post w 2024 roku zacznie się 14 lutego i potrwa do 28 marca. To 40-dniowy czas przygotowań do Wielkanocy.
- Wielki Post zgodnie z wiarą katolicką to czas, kiedy należy powstrzymać się od hucznych imprez i zabawy. To czas na refleksję i zadumę związaną z męczeńską śmiercią Jezusa.
Wielki Post 2024
Kiedy wypada Wielki Post w 2024 roku? Wielki Post zawsze zaczyna się w Środę Popielcową i trwa aż do Wielkiego Czwartku. W 2024 roku Środa Popielcowa jest 14 lutego, a Wielki Czwartek 28 marca.
Wielki Post to okres poprzedzający najważniejsze katolickie święta, czyli Wielkanoc. Ta z kolei jest świętem ruchomym, więc co roku wypada w innym terminie. Dlatego też WIelki Post co roku ma inną datę. Podczas Wielkiego Postu kościół zakazuje urządzania hucznych zabaw, a wiele osób dodatkowo rezygnuje m.in. z alkoholu czy słodyczy.
Ile trwa Wielki Post 2024?
Cały okres Wielkiego Postu trwa 40 dni. Ostatniego dnia Wielkiego Postu, w Wielki Czwartek, zgodnie z tradycją katolicką, odbywa się Msza Wieczerzy Pańskiej, która ma upamiętnić Ostatnią Wieczerzę Jezusa z apostołami. W 2024 roku będzie to 28 marca.
Podczas Wielkiego Postu wierni chodzą do kościoła na specjalne nabożeństwa, m.in. Gorzkie Żale i Drogę Krzyżową. To czas zadumy i refleksji nad ulotnością ziemskiego życia oraz męką i cierpieniem Jezusa. To czas pokuty i nawrócenia, 40-dniowy okres, który ma przygotować wiernych na spotkanie z Bogiem.
Co to jest Wielki Post?
Wielki Post to czas, w którym osoby wierzące przygotowują się do Zmartwychwstania Jezusa. Podczas 40-dniowego okresu poprzedzającego Wielkanoc ważne są trzy aspekty: post, jałmużna i modlitwa. Podczas Wielkiego Postu w kościołach odbywają się specjalne wielkopostne nabożeństwa, m.in. Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa oraz rekolekcje.
Liczba 40, czyli tyle, ile dni trwa Wielki Post, ma w Biblii znaczenie symboliczne. Tyle samo m.in. miał trwać post samego Jezusa. Przez 40 dni Jezus miał też ukazywać się swoim uczniom po Zmartwychwstaniu. Przez 40 dni Mojżesz przebywał na Górze Synaj. Ta liczba pojawia się w Starym i Nowym Testamencie wiele razy.
I podczas tych 40 dni, czyli podczas Wielkiego Postu, wierni mają przygotować się do Wielkanocy, którą na cześć Zmartwychwstania się obchodzi. Poza liczbą 40 do symboli Wielkiego Postu należy kolor fioletowy, który symbolizuje żałobę, smutek i udrękę. W tym kolorze księża mają szaty podczas wielkopostnych nabożeństw.
Symbolem Wielkiego Postu jest też popiół, którym ksiądz posypuje katolikom głowy podczas mszy w Środę Popielcową, a towarzyszą temu słowa "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". Popiół symbolizuje więc ulotność życia ziemskiego. Do symboli Wielkiego Postu zaliczamy też krzyż, który symbolizuje ukrzyżowanie Jezusa.
Kiedy obowiązuje ścisły post w 2024?
Wiele osób na czas Wielkiego Postu rezygnuje nie tylko z zabawy, ale też drobniejszych przyjemności. W Wielkim Poście katolicy często także rezygnują ze spożywania mięsa – Szczególnie w piątki dla uczczenia pamięci o Wielkim Piątku, podczas którego zmarł Jezus. Ścisły post (ilościowy) obowiązuje natomiast tylko w Środę Popielcową, czyli w 2024 roku 14 lutego.
Tego dnia katolicy powinni zjeść tylko trzy posiłki: jeden do syta i dwa lekkie. Nie mogą też jeść tego dnia mięsa. Ścisły post nie dotyczy dzieci i młodzieży do 18 roku życia oraz osób powyżej 60 roku życia. Wyjątkiem jest niejedzenie mięsa: ten nakaz obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia.
Czytaj także: https://mamadu.pl/135041,koszyk-wielkanocny-symbolika-poszczegolnych-rzeczy