7 cech toksycznych dziadków. Czy rozpoznajesz te zachowania u swoich rodziców lub teściów?
- Relacje z dziadkami naszych dzieci nie zawsze są poprawne, ale liczymy na to, że można nad nimi popracować i je naprawić.
- Są pewne sygnały, które świadczą o tym, że mamy do czynienia z toksycznymi dziadkami.
- Oto, co możesz zrobić, gdy twoje relacje z dziadkami dziecka są niezdrowe i szkodliwe dla całej rodziny.
Nie zawsze zgadzamy się z naszymi rodzicami czy teściami w kwestii wychowywania dzieci – czasem czujemy złość, zdenerwowanie, niezrozumienie, nie znaczy to jednak, że łączące nas relacje są toksyczne.
7 cech toksycznych dziadków
Są jednak pewne sygnały, które świadczą o tym, że wasze stosunki są niezdrowe i szkodliwe dla całej waszej rodziny. Jakie są cechy toksycznych dziadków?
1. Używają poczucia winy jako swojej broni. To często ich podstawowe narzędzie w kontaktach z tobą lub twoimi dziećmi. Mogą np. często przypominać o tym, jak poświęcają się dla was, zwłaszcza wtedy, gdy próbujesz wyznaczać pewne granice lub prosisz o uszanowanie twoich metod wychowawczych. Jeśli słyszysz od babci czy dziadka twojego dziecka, że "tyle dla ciebie robi, a ty jesteś niewdzięczna i zła”, powinna zapalić ci się czerwona lampka.
2. Podważają twój autorytet. Czasem mogą się z czymś nie zgadzać i mają do tego prawo, by wyrazić swoje zdanie. Jeśli jednak ciągle ignorują ustalone przez ciebie zasady, musisz interweniować. Mogą np. zachęcać dziecko do lekceważenia twoich próśb czy poleceń lub pozwalają na coś "bo babcia się zgadza”. Mów bezpośrednio o swoich potrzebach i oczekiwaniach w stosunku do dziadków, wtedy wasze relacje będą oparte na szczerości.
3. Manipulują. Toksyczni dziadkowie rzadko albo w ogóle nie przyznają się do błędów. Co więcej, mogą tak przedstawiać różne kwestie, że odwraca się to przeciwko tobie lub mówią negatywne rzeczy na twój temat przy dziecku. Czasem robią również z siebie ofiarę, manipulując wszystkimi dookoła.
4. Krytykują cię w obecności dzieci. Toksyczne zachowanie najłatwiej rozpoznać przez to jak się czujesz w relacji z drugą stroną. Jeśli ciągle czujesz się krytykowany, "umniejszany”, lekceważony – to oczywisty znak, że łącząca was relacja nie jest zdrowa.
5. Świadomie lekceważą granice. Czasem rodzice i dziadkowie muszą się ze sobą "dotrzeć”, by w miarę bezkonfliktowo razem ze sobą funkcjonować. Jeśli jednak zauważysz, że babcia lub dziadek świadomie przekracza wyznaczone przez ciebie granice (np. pojawia się bez zapowiedzi, próbuje przejąć kontrolę nad różnymi aspektami twojego życia, narzuca swoją wolę), to sygnał toksycznego zachowania.
6. Nie chcą się zmieniać. Wyróżnikiem niezdrowych relacji jest to, że próbujesz rozmawiać, tłumaczysz swoje racje, przedstawiasz argumenty, tymczasem druga strona zachowuje się tak, jakby cię nie słyszała lub co więcej odpycha cię czy krytykuje. W każdym związku, również na linii rodzic-dziadkowie musisz czuć się pełnoprawnym partnerem.
7. Boisz się skonfrontować z nimi. Konfrontacja nie jest łatwa ani przyjemna, ale komunikowanie się, gdy pojawiają się problemy jest ważną częścią dobrej relacji. Jeśli boisz się rozmów z dziadkami i czujesz się w tej sytuacji bezsilny – to znak, że wasze kontakty zmierzają w złym kierunku.
Jak radzić sobie z toksycznymi dziadkami?
Czasami sami dajemy przyzwolenie na takie ich zachowanie, bo nie mówimy o naszych potrzebach i oczekiwaniach, by nie psuć wzajemnych relacji, a zarazem licząc na to, że samo coś się zmieni. Warto jednak postawić na szczerość i wprost powiedzieć, jak wyobrażamy sobie wzajemne relacje. Ustal granice i je egzekwuj, jasno komunikując to, o co prosisz. Gdy dziadkowie są toksyczni i niechętni na jakiekolwiek zmiany, czasami jedynym wyjściem jest ograniczenie kontaktu z nimi.
Czytaj także: https://mamadu.pl/158805,toksyczni-rodzice-jak-nie-popelnic-tych-samych-bledow-ze-swoimi-dziecmiŹródło: care.com