Objawy widać w buzi dziecka. Jeśli je zauważysz, pędź do lekarza, to stan zagrażający życiu
Kogo dotyka PIMS
PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny związany z przebytym zakażeniem SARS-CoV-2, najczęściej dotyka chłopców w wieku 5-12 lat. Zwykle tych, u których przebieg COVID-19 był łagodny lub bezobjawowy. Mówi się, że objawy pojawiają się od 2 do 4 tygodni po zakażeniu.
Zwykle zaczyna się wysoką, trudną do zbicia gorączką. Niekiedy towarzyszą jej objawy ze strony układu pokarmowego: biegunka i wymioty. W takim przypadku należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. PIMS-TS leczy się na oddziale szpitalnym, bo jest to stan zagrażający życiu.
Objawy PIMS widoczne gołym okiem
W Stanach Zjednoczonych, gdzie najdokładniej jak dotąd zbadano przebieg PIMS u dzieci, badacze odkryli, że aż 87 proc. dzieci dotkniętych tym zespołem ma widoczne gołym okiem zmiany w jamie ustnej.
- Truskawkowy język - zaczerwieniony, z widocznymi powiększonymi brodawkami język, który wyglądem przypomina właśnie truskawkę. Obserwuje się go także przy chorobie Kawasakiego.
- Zapalenie warg - widoczna opuchlizna i zaczerwienienie ust. Mogą być spękane, suche i mocno przekrwione.
- Język geograficzny - łagodny stan zapalny języka. Widać na nim czerwone plamy z wyraźną białą otoczką.
- Zapalenie dziąseł - obrzęk, zaczerwienienie i bolesność, krwawienie w czasie szczotkowania zębów.
- Infekcja grzybicza w jamie ustnej - również widoczna gołym okiem, wnętrze jamy ustnej wygląda, jak pokryte białym kożuchem z mleka. Odpowiadają za nią grzyby z rodziny Candida.
Inne objawy PIMS
Dzieci mają często opuchliznę i zaczerwienia na dłoniach i stopach, skóra na nich może się łuszczyć, najbardziej w okolicy paznokcia, jednak może zejść z całej powierzchni. Chorobie może też towarzyszyć zapalenie spojówek z zaczerwienieniem gałki ocznej, ale bez wysięku.
Lekarze obserwują również powiększenie węzłów chłonnych, ale tylko z jednej strony, widoczne jest to głównie na szyi. Jeśli twoje dziecko ma jakiekolwiek z wyżej opisanych objawów, bezzwłocznie zgłoście się do lekarza, nawet jeśli nic ci nie wiadomo, aby chorowało w ostatnim czasie na COVID-19.
Maluchy często przechodzą infekcję bezobjawowo lub skąpo objawowo, co może uśpić czujność rodziców.
Czytaj także: https://mamadu.pl/151701,nadchodzi-fala-pims-w-kwietniu-zespol-pocovidowy-u-dzieci-jest-smiertelny