To wcale nie "śpiulkolot". Znamy najpopularniejsze młodzieżowe słowo w internecie
Młodzieńczy żargon
Portal nadwyraz.pl sporządził raport najczęściej używanych młodzieżowych słów w internecie w 2021 roku. Wśród nich pojawiły się takie okazy jak m.in. "crush", "random" czy "przegryw". Co ciekawe, w zestawieniu zabrakło miejsca dla rozsławionego "śpiulkolota", którego niedawno okrzyknięto Młodzieżowym Słowem Roku.
Twórcy raportu przeanalizowali słownictwo, którego nastolatki używają m.in. na Twitterze, Facebooku i forach internetowych. Jak zaznaczyli, młodzież najchętniej korzysta z mediów społecznościowych i to właśnie one są najcenniejszym źródłem nastoletniego slangu i słowotwórstwa. Oto 15 najpopularniejszych młodzieżowych słów w internecie:
- crush/krasz – oznacza obiekt westchnień, sympatię, pochodzi z języka angielskiego
- random/randomowy – losowy, przypadkowy, dowolny, pochodzi z języka angielskiego
- przegryw – nieudacznik, niedojda
- sztos/sztosik – wyrażenie określające, że coś jest niezwykłe, robi ogromne wrażenie, jest wyjątkowe
- cringe/krindż – określenie na coś obrzydliwego, żałosnego, odrażającego, pochodzi z języka angielskiego
- libek – lekceważące i ironiczne określenie na osobę, która ma neoliberalne poglądy, a przy okazji reprezentuje wielkomiejski styl życia
- rel – określenie oznaczające "mam tak samo" lub "czuję tak samo", pochodzi od angielskiego słowa "relatable"
- masno – jest wyrazem zadowolenia i oznacza "świetnie", "tłusto", "doskonale". To zapożyczenie z gwary śląskiej
- rozkminić/rozkminiać – oznacza "analizować" coś lub "myśleć o czymś"
- boomer – pogardliwe określenie na osoby, które urodziły się od II wojny światowej do połowy lat 60. ubiegłego wieku. Jednak w niektórych przypadkach słowo to rozszerza swoje znaczenie i dotyka każdego, kto jest... starszy od nastolatka
- dziaders – określenie na starszego mężczyznę, często o konserwatywnych poglądach
- zaorane/zaorany – rozstrzygnięcie sporu, udowodnienie swojej racji
- typiarz/typiarka – chłopak/dziewczyna
- dymy – awantura
- chad – młody umięśniony mężczyzna, który podoba się dziewczynom i to wykorzystuje
A gdzie w tym zestawieniu jest miejsce na "śpiulkolota"? Okazuje się, że Młodzieżowe Słowo Roku zajęło dopiero 73. miejsce w rankingu słów, których młodzież najczęściej używa w internecie.
Młodzież lubi angielski
Ciekawym, ale przy tym dosyć oczywistym, jest młodzieżowy trend związany z językiem angielskim. Nastolatki nie tylko zapożyczają całe słowa ("cringe", "random" czy "crash") i używają ich ze spolszczoną wymową, używają skrótowo ("rel"), ale podporządkowują je też polskiej fleksji ("randomowy").
To z pewnością wpływ powszechnej nauki języka angielskiego w szkołach, która jeszcze 20 lat temu nie była taka oczywista. Ale także tego, że pokolenie nastolatków ma dużo więcej kontaktu z językami obcymi na co dzień niż my w ich wieku. To efekt życia na emigracji, łatwych i częstych podróży, gier komputerowych i popularności platform internetowych typu Netfliks czy HBO Go, na których młodzież ogląda zagraniczne seriale.