Placki ziemniaczane z tym zaskakującym dodatkiem smakują wybornie. Wypróbuj je koniecznie
Placki ziemniaczane to uwielbiane przez wielu z nas danie. Smakują wybornie nawet same, bez dodatku śmietany czy cukru. Jeśli jednak masz ochotę na kulinarną odmianę i lubisz ostrzejsze oraz bardziej wyraziste smaki, koniecznie wypróbuj placki ziemniaczane z czarnuszką.
- Placki ziemniaczane to jedno z ulubionych dań Polaków, bo są aromatyczne, chrupiące i bardzo smaczne.
- Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni, wypróbuj je z tym jednym dodatkiem - czarnuszką, znanym superfoodem.
- Przepis na placki ziemniaczane z czarnuszką jest naprawdę prosty.
Dlaczego do placków ziemniaczanych warto dodać czarnuszkę? Bo świetnie komponuje się z ziemniakami. "Podkręca” smak placków, dzięki niej są ostrzejsze i bardziej wyraziste, a do tego… zdrowsze.
Czarnuszka to popularny superfood, znany z wielu leczniczych zastosowań. Zawiera witaminy (A, E, B1, B3 i B6), a także biotynę i składniki mineralne. Ma właściwości przeciwzapalne, pomaga przy bólach głowy i reumatyzmie, reguluje zaburzenia miesiączkowe. Wspiera też układ odpornościowy.
Placki ziemniaczane z czarnuszką - składniki
Jeśli masz swój sprawdzony przepis na placki ziemniaczane, możesz zrobić je według swojej receptury lub wykorzystać przepis poniżej. Jedyną zmianą jest dodanie 1 łyżeczki ziarenek czarnuszki lub zmielonej czarnuszki. Czego będziesz jeszcze potrzebować?
Składniki
- 1 kg ziemniaków
- 3 łyżki mąki pszennej
- 1 jajko
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
- 1 mała cebula
- 1 łyżeczka ziarenek czarnuszki lub zmielonej czarnuszki
- sól i pieprz do smaku
- olej do smażenia
Placki ziemniaczane z czarnuszką - przepis
Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce o grubszych oczkach. Przełóż je do sita i odciśnij nadmiar wody. Cebulę zetrzyj na drobnej tarce i dodaj do ziemniaków razem z jajkiem, mąką, skrobią, czarnuszką i przyprawami. Pamiętaj, by nie używać zbyt dużo pieprzu, bo czarnuszka w smaku też jest ostra.
Rozgrzej olej na patelni, nakładaj porcje masy, formując łyżką płaskie placki ziemniaczane. Gdy po ok. 2-3 minutach zarumienią się z jednej strony, przerzuć je na drugą. Gotowe wykładaj na papierowy ręcznik, by wchłonął się nadmiar tłuszczu. Gotowe!
Może cię zainteresować także: Wyglądają i smakują jak u babci, ale te placki są lepsze i zdrowsze. Wystarczą dwa inne składniki