Nie tylko dla pań. Ta witamina zwiększa szanse na zapłodnienie, łykajcie ją wcześniej

Marta Lewandowska
Suplementacja tą witaminą może podnieść szanse na zapłodnienie nawet o 50 proc. Niekiedy zaleca się jej przyjmowanie obojgu przyszłym rodzicom. Ale to nie koniec - i na pewno nie najważniejsze - korzyści z przyjmowania kwasu foliowego przed ciążą.
Kwas foliowy przed ciążą powinni przyjmować oboje rodzice. Najlepiej zacząć kilka miesięcy przed planowanym zapłodnieniem. Fot. Karolina Grabowska z Pexels

Kwas foliowy przed ciążą

Dlaczego powinno się zażywać kwas foliowy przed ciążą? W Polsce mimo doskonałej opieki okołoporodowej i łatwej dostępności do lekarzy ginekologów rocznie rodzi się około 2000 dzieci z wadami układu nerwowego i kręgosłupa zwanych wadami cewy nerwowej. Około 90 proc. z nich rodzi się zdrowym matkom, w których rodzinie wcześniej te wady nie wystąpiły. Wady te wynikają z niedoboru kwasu foliowego na wczesnym etapie ciąży, dlatego witaminę B9 powinno zażywać się wcześniej, jeszcze przed zapłodnieniem, by nie dopuścić do powstania niedoboru.

Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę


Jeśli planujesz ciążę i powiesz o tym swojemu ginekologowi, prawdopodobnie zaleci bezzwłoczne rozpoczęcie suplementacji kwasu foliowego. Przyczyny są dwie po pierwsze, jeśli dojdzie do zapłodnienia, kwasu nie może zabraknąć, bo to bardzo ważne dla rozwoju dziecka i to nie tylko układu nerwowego, ale wszystkich organów płodu. Po drugie, według niektórych badań kwas foliowy ułatwia zapłodnienie.


Badania sugerują, że spożycie kwasu foliowego w dawce nie mniejszej niż 700 µg poprawia owulację oraz reakcję jajników na impulsy FSH. Suplementacja witaminą B9 może podnieść szanse na zapłodnienie nawet o 50 proc. Niekiedy zaleca się suplementację kwasu foliowego obojgu rodzicom.

Obok cynku kwas foliowy jest najważniejszą substancją, którą starający się o dziecko mężczyzna powinien uzupełniać w swoim organizmie.

Ile przed planowaną ciążą brać kwas foliowy?

Tak naprawdę każda kobieta w wieku rozrodczym powinna stale przyjmować kwas foliowy. Jak wiemy, nawet najskuteczniejsza antykoncepcja może zawieść, a kwas foliowy jest szczególnie ważny na początkowym etapie ciąży, kiedy u płodu kształtuje się cewa nerwowa. Aby uniknąć konsekwencji niedoboru, powinnyśmy przyjmować go cały czas.

Przed planowaną ciążą zaleca się suplementację (jeśli wcześniej tego nie robiłaś) przez 3-4 miesiące, minimum to 4 tygodnie. Lekarze zalecają utrzymanie suplementacji co najmniej do 16 tygodnia ciąży, jednak coraz częściej mówi się o tym, aby utrzymać ją przez całą ciążę i okres laktacji. Również w kolejnych ciążach.

Jaką dawkę kwasu foliowego należy przyjmować

Standardowo zaleca się 400 µg na dobę. Jednak dawkę tę zwiększa się u kobiet otyłych (BMI >30), a także, aby zwiększyć szanse na zapłodnienie i później, jeśli kobieta jest w ciąży mnogiej. O zwiększeniu dawki decyduje lekarz prowadzący.

Kwas foliowy - czy wystarczy z diety?

Oczywiście tak jak inne witaminy, tak i B9 znajdziesz w popularnych produktach spożywczych. Nie brak go choćby w zielonych warzywach, takich jak kapusta czy szpinak. Jednak nie da się ustalić dawki, którą przyjmiesz z pożywienia, bo kwas foliowy jest... dość ulotny.

Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie zaspokoiłoby zjedzenie 0,5 kg kapusty, pod warunkiem, że byłaby surowa i świeżo zerwana z pola. Długotrwałe przechowywanie żywności i obróbka termiczna żywności niestety sprawiają, że kwas foliowy znika z warzyw, dlatego niezbędna jest suplementacji w formie tabletek.