Czujesz, że jesteś "na skraju"? Tak zadbasz o swoje zdrowie psychiczne

Iza Orlicz
Wiele z nas ma tendencję do przedkładania potrzeb innych nad swoje. Zajmujemy się domem, rodziną, ustawiamy tak naszą listę priorytetów, że jesteśmy na jej "szarym końcu” lub w ogóle nas na niej nie ma. Niestety takie postępowanie ma swoje skutki: wyczerpanie, frustracja, brak energii, poczucie przeciążenia. Jeśli czujesz, że jesteś "na skraju”, najwyższy czas zadbać o swoje zdrowie psychiczne.
Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne? unsplash


Zdrowie psychiczne to nie frazes, a dbanie o nie powinno stać się naszym priorytetem. Niestety często jest tak, że dopiero kiedy nie radzimy sobie z codziennymi zadaniami czy obowiązkami, nadmiarem trudnych emocji, przytłoczeniem, zdajemy sobie sprawę, że gdzieś popełniłyśmy błąd.

Sposoby, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne


Psychologowie od lat przekonują, że dbanie o zdrowie powinno być naszą codzienną rutyną. Co możesz zrobić, by jak najlepiej zatroszczyć się o siebie?


1. Daj sobie przyzwolenie na dzień wolnego. Od obowiązków, zadań, list do zrobienia, tak naprawdę od wszystkiego, co kojarzy ci się z przymusem. Wiesz, że tego potrzebujesz, że po takim dniu masz więcej energii i jesteś bardziej produktywna.

Dlaczego więc często czujemy, że postępujemy egoistycznie, gdy bierzemy dzień wolnego od obowiązków? Pomyśl o tym, jak o profilaktyce – poświęcając dzień na regenerację sił, dasz swojemu ciału, a przy okazji układowi odpornościowemu tego, czego potrzebuje.

2. Pomyśl o rzeczach, które lubisz robić na wakacjach, a potem wprowadź kilka z nich do codziennego życia. Wakacje służą relaksowi, dlatego podczas ich trwania łatwo przychodzi wymyślanie, co sprawi nam przyjemność. Celebrowanie śniadania, wieczór ze znajomymi, wyłączenie telefonu, długie spacery?

Zastanów się, co najbardziej lubisz robić w wakacje i spróbuj wprowadzić choć kilka z tych rzeczy do swojej codzienności. Oczywiście nie sprawi to, że poczujesz się jak na urlopie, ale łatwiej ci będzie wejść w tryb odpoczynku.

3. Ogranicz cukier, wprowadź więcej magnezu do swojej diety. Ograniczenie słodkości w jadłospisie pomoże ci w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie zrównoważy poziom energii w ciągu dnia. Z kolei magnez ma ogromny wpływ na nasz układ nerwowy. Jego niedobór prowadzi do rozdrażnienia, większej skłonności do złości, zmęczenia, bólów głowy. Uzupełnij więc swoją dietę o kasze, pestki dyni, orzechy, banany czy natkę pietruszki.

4. Zrób coś innego poza oglądaniem seriali przed snem. Często po całym dniu jesteśmy tak zmęczeni, że jedyne, na co mamy siłę, to oglądanie filmów lub seriali. Jeśli jednak następnego dnia czujesz się zmęczona i wyczerpana, zrób mały eksperyment.

Przez tydzień nie oglądaj seriali przed snem. Wykorzystaj ten czas na czytanie, długą kąpiel, prowadzenie dziennika wdzięczności, dzwonienie do koleżanki, cokolwiek innego, dzięki czemu poczujesz się dobrze pod koniec dnia. Próbuj, eksperymentuj, przekonaj się sama, co jest dla ciebie najlepsze.

5. Wyznaczaj realistyczne cele. Zarówno te małe, codzienne, jak i te większe, związane z życiem osobistym czy zawodowym. Zdecyduj, co chcesz osiągnąć i zapisz kroki, które zaprowadzą cię do celu. Planowanie i dążenie do czegoś korzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne, o ile nie czujemy ciągłej presji realizacji kolejnych celów.

6. Przełam monotonię. Rutyna wzmacnia poczucie naszego bezpieczeństwa, ale też często jest katalizatorem frustracji i przytłoczenia. Wprowadzaj do swojego życia chociaż niewielkie zmiany: idź na spacer inna trasą, zaplanuj weekendową wycieczkę, zamów pizzę z innej pizzerni niż dotychczas. Takie drobne zmiany sprawią, że wzrasta poziom codziennej energii.

7. Przestań się chwalić byciem zajętym i wyśpij się. Czasem nasza codzienna lista obowiązków zdaje się nie mieć końca, a już myślimy o kolejnym dniu. Co musimy czy co powinniśmy zrobić. I często skrycie nawet cieszymy się z tego, bo to oznacza, że jesteśmy potrzebne, ktoś liczy na nasze wsparcie i pomoc.

Wszystko jest w porządku, gdy naprawdę masz na to wszystko czas, gorzej, gdy odbija się to na twoim samopoczuciu. Jeśli czujesz, że wzięłaś na swoje barki zbyt wiele, po prostu odpuść. "Bycie zajętym” kojarzy się pozytywnie, ale to wytwór współczesnych czasów. Nie musisz zaniedbywać swoich obowiązków, ale jednocześnie zatroszcz się o równowagę między zadaniami do wykonania a odpoczynkiem.

Źródło: self.com