Dotyk ma niezwykłą moc. Sprawdź, co lubi skóra twojego dziecka, a czego lepiej unikać

Dawid Wojtowicz
Po narodzinach dziecka największym wyzwaniem, przed jakim stają rodzice, jest zapewnienie maluszkowi poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Na ten dobrostan wpływ będzie miało wiele czynników. Wśród nich zdecydowanie warto zwrócić uwagę na pielęgnację niemowlaka. Aby była ona prawidłowa, koniecznie trzeba posiąść wiedzę na temat potrzeb skóry dziecka w pierwszych miesiącach życia.
Aby pielęgnacja niemowlaka była prawidłowa, rodzice muszą posiąść wiedzę na temat potrzeb skóry dziecka w pierwszych miesiącach życia. Pomoże im w tym e-book "Rozwój i pielęgnacja dziecka 0-3 miesiące", poradnik wydany przez markę Lovela Michal Bar Haim / Unsplash
– Skóra dziecka rozwija się w pierwszych 3 latach życia, a to oznacza, że do tego czasu nie funkcjonuje jeszcze tak dobrze, jak skóra dorosłych. Naskórek noworodka jest 5 razy cieńszy niż naskórek dorosłego człowieka, dlatego nie stanowi pełnej bariery ochronnej dla organizmu – tłumaczy dr Lidia Ruszkowska, lekarz pediatra i dermatolog ze Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie, współautorka poradnika "Rozwój i pielęgnacja dziecka 0-3 miesiące" wydanego w celu wsparcia 30. edycji WOŚP.

Niewątpliwie dotyk ma niezwykłą moc. Na pewno dobrą, gdy mówimy o bliskości dziecka z rodzicami przy tuleniu czy noszeniu. Ale przecież dziecko ma kontakt z różnymi rzeczami m.in. kosmetykami do pielęgnacji i ubrankami. W tym przypadku dotyk będzie przyjemny pod warunkiem, że to, co styka się ze skórą dziecka, nie spowoduje jej podrażnienia. Co zatem lubi skóra twojego dziecka, a czego lepiej unikać?

Pielęgnacja skóry dziecka w trakcie kąpieli



Według aktualnych zaleceń dermatologów i pediatrów dziecko w okresie niemowlęcym należy kąpać co kilka dni, np. dwa razy w tygodniu. Zaleca się, by czas trwania pierwszych kąpieli wynosił maksymalnie 5 do 7 minut. Optymalna temperatura wody w wanience to 37 stopni C. Do mycia skóry dziecka rodzice mają do wyboru emulsje, mydła w kostce lub płynie, emolienty oraz syndety, czyli tzw. mydła bez mydła.

Najważniejsze kryterium przy wyborze środka myjącego – dany preparat musi posiadać na etykiecie informację, że jest przeznaczony do pielęgnacji skóry od pierwszych dni życia. Ponieważ naskórek człowieka ma pH w granicach od 4,5 do 6,0, rodzice powinni celować w preparaty myjące z pH mieszczącym się we wskazanym przedziale. Najlepiej szukać na sklepowych półkach produktów, których pH wynosi 5,5.
Według aktualnych zaleceń dermatologów i pediatrów dziecko w okresie niemowlęcym należy kąpać co kilka dni, np. dwa razy w tygodniu. Zaleca się, by czas trwania pierwszych kąpieli wynosił maksymalnie 5 do 7 minutFot.: Jared Tarbell / Flickr.com / CC BY 2.0
Z używaniem kosmetyków do mycia nie należy jednak przesadzać, czyli codziennie je stosować. – Komórki naskórka u noworodków i niemowląt nie są ułożone tak szczelnie, jak u starszych dzieci i dorosłych. To sprawia, że jego przepuszczalność zarówno dla czynników zewnętrznych, jak i dla preparatów kosmetyczno-pielęgnacyjnych jest większa, dlatego łatwo ulega podrażnieniom – wyjaśnia dr Lidia Ruszkowska.

Dlatego warto, by niektóre kąpiele ograniczały się tylko do samej czystej wody. Pozwala ona oczyszczać skórę dziecka, a dodatkowo spełnia funkcję relaksacyjną i kojącą, przygotowując maluszka do zaśnięcia. Eksperci od zdrowia odradzają stosowania gąbek i innych myjek – ich częsty kontakt z wilgocią sprzyja rozwojowi w nich pleśni i grzybów, a więc tworzeniu niehigienicznych warunków kąpieli dziecka.

Pielęgnacja skóry dziecka po kąpieli



Po wyjęciu niemowlaka z wanienki skórę maluszka należy wysuszyć przy pomocy miękkiego ręcznika, otulając nim dziecko. Szczególnej uwagi w ciągu dnia wymaga pielęgnacja okolicy podpieluszkowej, która jest bardzo podatna na podrażnienia i otarcia. Pieluszkę należy zmieniać średnio co 3 godziny, dając skórze "pooddychać" przez 5-10 minut w trakcie przewijania, aby umożliwić do niej dostęp powietrza.

Do oczyszczania skóry zabrudzonej moczem można posłużyć się suchym płatkiem bawełnianym. W przypadku kału materiałami myjącymi może być płatek bawełniany z wodą lub sama woda. Alternatywą są też chusteczki pielęgnacyjne, ale powinny być one nasączone w 99 proc. wodą. Dodatkowo u noworodków i młodych niemowląt przy przewijaniu rekomenduje się smarować skórę maścią lub kremem barierowym.

Natomiast niedobrym pomysłem jest profilaktyczne stosowanie emolientów, ponieważ mogą one powodować zatykanie porów skóry i prowadzić do rozwoju dziecięcego łojotokowego zapalenia skóry. Po tego typu preparaty w postaci kremów czy balsamów nie zaszkodzi zaś sięgnąć 15 minut przed planowanym wyjściem na dwór zimą albo latem, bo wtedy spełniają one funkcję ochronną przed warunkami atmosferycznymi.

Jako że skóra maluszka ma bezpośredni kontakt z ubrankami i kocykami, rodzice muszą pamiętać, by były one nie tylko wykonane z delikatnych tkanin, ale także regularnie prane w preparacie przyjaznym dzieciom od pierwszych dni życia. Odpowiednie płyny lub proszki do prania ubranek dziecięcych to takie, które są przebadane dermatologicznie i hipoalergiczne, a także zawierają jak najmniej detergentów i środków zapachowych.

Najczęściej wybieranymi w Polsce środkami hipoalergicznymi do prania ubranek niemowląt (dane za styczeń-grudzień 2020 z raportu NielsenIQ dla tej kategorii w segmencie Baby dla panelu handlu detalicznego w całej Polsce) są produkty marki Lovela. Wszystkie zawierają delikatną i przetestowaną dermatologicznie formułę, bezpieczną dla skóry dziecka już od pierwszych dni życia oraz posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
Płyny i proszki do prania ubranek dziecięcych marki Lovela są przebadane dermatologicznie i hipoalergiczne, a także zawierają jak najmniej detergentów i środków zapachowychMateriały prasowe / Lovela


Przewodnik po pielęgnacji dziecka



Więcej informacji o prawidłowej opiece nad niedawno urodzonym dzieckiem (wyprawka przed i po narodzinach, wsparcie w okresie połogu, reakcje dziecka w pierwszych miesiącach życia, pozycje w pielęgnacji, kąpiel i zdrowie skóry) znajdziecie w e-booku "Rozwój i pielęgnacja dziecka 0-3 miesiące". Dostępny cyfrowo poradnik powstał z okazji 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W pracy nad e-bookiem pełnym wskazówek i wiedzy o rodzicielstwie uczestniczyły trzy wyjątkowe specjalistki. Oprócz przywołanej już dermatolog dr. Lidii Ruszkowskiej porady dla rodziców przygotowały też położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska oraz fizjoterapeutka Ewa Kowalczyk. Za wydaniem podręcznika stoi marka Lovela, producent przeznaczonych dla ubrań dziecięcych antyalergicznych środków czystości.

Publikacja e-booka jest częścią kampanii "Jesteśmy całym sercem. Razem od pierwszego dnia". Lider wśród środków piorących zainicjował tę akcję z myślą o wsparciu tegorocznego Finału WOŚP. Tym razem Orkiestra grająca w całej Polsce zbiera fundusze na rzecz małych pacjentów leczonych na oddziałach okulistyki dziecięcej. Zbiórkę można wesprzeć, kupując właśnie poradnikowy e-book na platformie Allegro w cenie 15 zł.
– Niezwykle cieszy nas fakt, że po raz kolejny możemy zagrać wspólnie podczas 30. Finału WOŚP. Wierzymy, że dzięki naszym działaniom uda nam się zebrać duże środki na wsparcie podopiecznych na oddziałach okulistycznych, dzięki którym będą mogli uczyć się otaczającego nas świata i cieszyć się jego pięknem – komentuje Paweł Bajorek, Dyrektor Sprzedaży Reckitt Benckiser w Polsce, właściciela marki Lovela.

Propozycja zakupu e-booka to jedna z kilku form wsparcia celu 30. Finału WOŚP. Na znak współpracy producenta hipoalergicznych produktów do prania ze znaną fundacją rodzice znajdą również na sklepowych półkach limitowaną edycję mleczek Lovela ze specjalnymi etykietami, na których widnieje czerwone serduszko Orkiestry. Ponadto pracownicy polskiego oddziału Reckitt zaangażują się w zbiórkę na tegoroczny cel.

Artykuł powstał we współpracy z Lovela