Skórki od cytrusów. Dlaczego koniecznie musisz je umyć przed obraniem owoców?

Iza Orlicz
Zimą wiele osób chętniej sięga po cytrusy. Herbata z plasterkiem cytryny, mandarynki do sałatki, grapefruit na drugie śniadanie lub jako dodatek do koktajlów. Warto je jeść, bo mają wiele witamin i minerałów, zwłaszcza tak potrzebną w tym okresie witaminę C.
Jak pozbyć się konserwantów ze skórek cytrusów? unsplash.com


Cytrusy zanim trafią do naszego kraju muszą przebyć długą drogę. Aby zachowały swoją jędrność i świeżość, są odpowiednio zabezpieczone. Najczęściej stosuje się substancje konserwujące i grzybobójcze, owoce są też nabłyszczane i woskowane, dzięki czemu wyglądają jeszcze bardziej smakowicie.

Niebezpieczne pestycydy


Niestety pestycydy na skórkach cytrusów nie są obojętne dla naszego zdrowia. Które z nich są najbardziej niebezpieczne? Fungicydy, czyli środki grzybobójcze, których zadaniem jest hamowanie namnażania się grzybów. Wśród nich najbardziej znany jest imazalil, stosowany do konserwowania produktów spożywczych, przede wszystkim właśnie cytrusów.


Może być on toksyczny nie tylko po spożyciu, ale też w zetknięciu ze skórą. Niebezpieczne są też często spotykane na skórkach cytrusów konserwanty E231 i E233. Mogą one powodować alergię, mdłości, zaburzenia widzenia lub koncentracji. Warto więc przed kupnem cytrusów czytać dokładnie etykiety i wybierać takie z krótką listą substancji konserwujących.

Jak pozbyć się konserwantów z cytrusów?


Dlaczego powinniśmy pozbywać się konserwantów ze skórek cytrusów, skoro ich nie jemy? Bo gdy kroimy owoce, niebezpieczne substancje mogą dostać się do środka miąższu. Poza tym nasza skóra nie powinna mieć z nimi zbyt długiego kontaktu. Jak więc pozbyć się substancji konserwujących z cytrusów?

Najpierw trzeba starannie umyć je w ciepłej wodzie (ok. 70 st. C). Możesz ją nawet lekko wyszorować szczoteczką lub czystą gąbką do mycia naczyń. Niestety nie wszystkie konserwanty rozpuszczają się w wodzie.

Dlatego jeśli zależy nam, by dokładnie pozbyć się substancji chemicznych z powierzchni owoców, bo np. chcemy użyć skórek cytryny do ciasta, to najpierw cytrusy płuczemy w wodzie o odczynie kwaśnym, np. z dodatkiem octu jabłkowego lub kwasku cytrynowego, a potem w roztworze zasadowym (np. z dodatkiem sody oczyszczonej). Wtedy dopiero możemy być pewni, że na naszych cytrusach nie pozostały żadne konserwanty. Potem musisz umyć też dokładnie ręce.