Kiedy jest rekrutacja do żłobków 2024/2025? Najważniejsze zasady i kryteria przyjęć
- Rekrutacja do żłobka w 2024 roku tak naprawdę trwa przez cały rok.
- Kiedy miejsce się zwolni, rodzice zostaną poinformowani o możliwości zapisania dziecka do żłobka w 2024 roku.
- W 2024 roku większość żłobków prowadzi nabór elektroniczny. Jednak każda gmina i placówka może ustalać własne zasady naboru oraz terminy rekrutacji.
Rekrutacja do żłobka 2024/2025: zasady
Każda gmina i konkretne żłobki mogą ustalić własne zasady i terminy rekrutacji – w 2024 roku w niektórych nabór trwa przez cały rok. Warto śledzić informacje bezpośrednio na stronach internetowych gmin i wybranych placówek.
Ale mimo że nie ma jednej zasady zapisów dzieci do żłobków, to łączy je to, że każda placówka prowadzi proces rekrutacyjny – tak jak w przypadku rekrutacji do przedszkoli. Tylko na tej podstawie dziecko może dostać się do wybranej placówki. Większość rekrutacji do żłobka 2024/2025 odbywa się przez internet.
By dziecko mogło starać się o przyjęcie do publicznego żłobka w 2024 roku, musi spełniać kryterium wiekowe. Do żłobków publicznych przyjmowane są zazwyczaj dzieci, które skończyły 20. tydzień życia i mają nie więcej niż 3 lata. Niektóre żłobki nie przyjmują jednak niemowląt, dlatego warto sprawdzić takie informacje na stronie internetowej konkretnego żłobka albo w dokumencie, który nazywa się statut żłobka. Jest to wewnętrzny regulamin żłobka i każdy rodzic powinien się z nim zapoznać.
Rekrutacja do żłobka 2024: harmonogram
Listę żłobków można znaleźć w oficjalnym rejestrze żłobków dostępnym na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub bezpośrednio w urzędzie gminy lub miasta. W różnych placówkach mogą być różne terminy rekrutacji, jednak najwięcej zapisów jest wiosną. Harmonogram rekrutacji do żłobka na 2024 roku najlepiej sprawdzić więc bezpośrednio w placówce lub na jej stronie internetowej.
Jak zapisać dziecko do żłobka w 2024 roku?
Przystąpić do rekrutacji do żłobka w 2024 roku można albo przez internet na specjalnej platformie rekrutacyjnej, albo złożyć wniosek osobiście w wybranej placówce. W przypadku naboru do żłobków brana jest pod uwagę kolejność zgłoszeń – dlatego nie warto z tym zwlekać. Częste są sytuacje, w których na przyjęcie do żłobka dziecko czekało nawet kilka lat. Dlatego niektórzy rodzice zapisują swoje pociechy od razu po urodzeniu.
Warto pamiętać, że w przypadku żłobków nie ma rejonizacji, co oznacza, że można zapisać dziecko do dowolnej placówki. Może się jednak zdarzyć, że dziecko za miejsce zameldowania dostanie dodatkowe punkty w procesie rekrutacyjnym.
Rekrutacja do żłobka 2024/2025: kryteria
O przyjęciu dziecka do żłobka decyduje liczba punktów, które otrzyma w czasie rekrutacji. Na dodatkowe punkty zazwyczaj mogą liczyć dzieci, które:
- pochodzą z rodzin wielodzietnych
- są wychowywane w rodzinie zastępczej
- mają rodzeństwo
- mają rodziców z niepełnosprawnością
- są wychowywane przez jednego rodzica
- mają rodziców, którzy odprowadzają podatek dochodowy w mieście, w którym znajduje się żłobek, do którego dziecko ubiega się o przyjęcie
- pochodzą z rodzin, w których oboje rodzice pracują
- mają rodziców, którzy uczą się dziennie.
Zdarza się, że niektóre przedszkola dodatkowo punktują szczepienia. Zazwyczaj podczas rekrutacji można wybrać trzy żłobki. Wskazówki dotyczące zapisów dzieci do poszczególnych placówek znajdują się bezpośrednio na ich stronach internetowych. Co do zasady, w przypadku naboru elektronicznego, wystarczy wypełnić wniosek przez internet.
W przypadku tradycyjnej rekrutacji konieczne będzie pobranie odpowiednich formularzy, wypełnienie ich w domu i osobiste dostarczenie do wybranej placówki.
Czytaj także: https://mamadu.pl/154067,czy-zlobek-moze-wymagac-odstawienia-dziecka-od-piesi