Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2021: znamy zwycięzcę! Wiesz, co oznacza?

Dominika Lange
Tegoroczny plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku właśnie dobiegł końca. Decyzją internautów zostało nim "śpiulkolot". Drugie miejsce zgarnęła "naura", a na trzecim miejscu uplasowało się wyrażenie "twoja stara".
W tym roku Młodzieżowym Słowem Roku został "śpiulkolot". fot. Pexels

Młodzieżowe Słowo Roku 2021: zwycięski "śpiulkolot"

W tym roku to "śpiulkolot" okazał się najbardziej młodzieżowym słowem. Wyrażenie nawiązuje do popularnych w internecie memów i oznacza miejsce do spania, pochodzi od słowa "śpiulkać", czyli po prostu "spać". W plebiscycie, który trwał od 12 października do 30 listopada tego roku, "śpiulkolot" pokonał aż dwadzieścia innych słów walczących o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2021, m.in. "zodiakarę", "boomera" i "essę.


Przypominamy listę wszystkich nominowanych słów:


"Naura" i "twoja stara" także na podium

Drugie miejsce internauci przyznali "naurze", czyli słowu używanemu przez młodzież na pożegnanie – to zdrobnienie od "na razie". Z kolei trzecie miejsce na podium, ku zdziwieniu internautów, zgarnęło wyrażenie "twoja stara". Jest używane przez młodzież od wielu lat jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie "kto?" lub jak podaje organizator konkursu Wydawnictwo Naukowe PWN – na każde inne pytanie.

Kilkadziesiąt tysięcy głosów

W plebiscycie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy internautów, a konkurs był organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN i Uniwersytet Warszawski. Głosowanie było dwuetapowe, a na "śpiulkolot" głosowało 9656 internautów.

Co ciekawe, członkini jury prof. Anna Wilczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zdradziła, że na zwycięskie słowo głosowało najwięcej osób powyżej 18. roku życia. – Wydaje się więc, że "śpiulkolot" jest "wynalazkiem" językowym nieco starszej młodzieży lub tych młodych lub czujących się młodo dorosłych, dla których humor internetowy opary na memach jest chlebem powszednim – mówiła ekspertka w rozmowie z mediami.

Dodatkowo jury przyznało specjalną nagrodę dla najciekawszych ich zdaniem słów. Nagrodzono wyrażenie "mrozi", czyli reakcję na coś żenującego oraz "odciszyć (się)", co oznacza ponowne włączenie mikrofonu podczas lekcji zdalnych.