Czy szczepienie na COVID-19 w ciąży jest bezpieczne? Sprawdzamy!

Dominika Lange
Szczepienie na COVID-19 w ciąży – ten temat jest przedmiotem wielu kontrowersji i dyskusji. Ale medycy z całego świata są zgodni: szczepienie na COVID-19 w ciąży jest bezpieczne i zalecane, a niekiedy nawet konieczne.
Lekarze są zgodni, że szczepienie na COVID-19 kobiet w ciąży zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. fot. Pexels

Szczepienie na COVID w ciąży

Lekarze od dawna alarmują, że kobiety w ciąży są szczególnie narażone na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. Niedawno w mediach szerokim echem odbiła się śmierć młodej kobiety, która w 8. miesiącu ciąży trafiła do szpitala z COVID-19. Lekarze uważają, że takich sytuacji by nie było, gdyby kobiety w ciąży chętniej szczepiły się przeciwko koronawirusowi.


Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników już wiosną tego roku wydało oświadczenie, w którym zaleca podanie szczepionki przeciwko koronawirusowi kobietom w ciąży i karmiącym. "[...] szczepionki przeciw COVID19 powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym." – brzmi oświadczenie. Podobnego zdania są światowe instytucje takie jak Światowa Organizacja Zdrowia WHO czy brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia HSA, która niedawno opublikowała najnowsze wyniki badań dotyczące szczepienia kobiet w ciąży na COVID.

Z wielomiesięcznej analizy uczonych z Wysp wynika, że szczepienie przeciwko koronawirusowi nie wpływa na przebieg ciąży i porodu. Stwierdzono też, że szczepienie na COVID kobiet w ciąży nie zwiększa ryzyka urodzenia wcześniaka, poronienia i nie wiąże się z obniżoną masą ciała noworodka.

Dlaczego powinno się szczepić przeciw COVID-19 w ciąży?

Jeszcze niedawno uważano, że kobiety w ciąży przechodzą zakażenie koronawirusem tak jak inni dorośli. Szybko okazało się jednak, że ta teoria była daleka od prawdy – kobiety w ciąży nie tylko zarażają się koronawirusem o wiele częściej niż inne kobiety, a do tego mają podwyższone ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Wiążą się z tym zmiany fizjologiczne, które naturalnie zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Ciąża jest sporym wyzwaniem dla organizmu i obciąża wszystkie układy, w tym układ oddechowy kobiety. Naukowcy wskazują, że dodatkowymi czynnikami podwyższającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 w ciąży rośnie m.in. wraz z wiekiem oraz przy występowaniu chorób współistniejących takich jak choćby cukrzyca.

Kiedy szczepić się na COVID w ciąży

Choć wcześniej eksperci sugerowali, że najlepszy moment na szczepienie w ciąży przypada po pierwszym trymestrze, najnowsze badania naukowców z Weill Cornell Medicine i New York-Presybyterian sugerują, że szczepienie można wykonać w każdej chwili.

Badania potwierdziły, że przyjęcie szczepionki w trzecim trymestrze ciąży gwarantuje minimalnie wyższy poziom przeciwciał podczas porodu, niż zaszczepienie się przeciwko COVID-19 na każdym innym etapie ciąży – także we wczesnej ciąży, a nawet kilka tygodni przed zajściem w ciążę. Z kolei dawka przypominająca w późniejszych etapach ciąży miała znacząco wzmocnić ochronę przed koronawirusem.

– Kobiety często pytają, kiedy jest najlepszy czas na szczepienie z punktu widzenia zdrowia ich samych oraz płodu. Nasze wyniki sugerują, że ten moment jest "teraz" – mówi dr Malavika Prabhu, ginekolożka–położniczka, autorka publikacji.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że szczepienie przeciw COVID-19 daje ochronę zarówno matce, jak i jej dziecku. Wciąż przybywa badań, które dowodzą, że jeśli kobiety zaszczepią się w czasie ciąży przeciw COVID-19, przekazują tę odporność także swoim dzieciom. Wykazano, że kobiety szczepione preparatami opartymi na technologii mRNA przekazują przeciwciała na koronawirusa dzieciom przez łożysko, a później, jeśli karmią piersią, z mlekiem.

Jaka szczepionka na COVID w ciąży

Rekomendowanymi preparatami dla kobiet w ciąży są szczepionki mRNA, czyli Pfizer i Moderna. Jak zaznacza Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, pod względem bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży została przebadana także szczepionka wektorowa Johnson&Johnson.


źródła: gov.pl, ptgip.pl, gov.uk