Święta, święta i po choince. Do kiedy możemy trzymać w domu świąteczne drzewko?

Aneta Zabłocka
Do kiedy choinka stoi w domu, do tego momentu czuć jeszcze w mieszkaniu aurę świąt. Tradycyjnie, aby rozebrać choinkę, możemy posiłkować się aż trzema datami: Trzech Króli, Niedziela Chrztu Pańskiego i Matki Bożej Gromnicznej. Choinka jednak może stać tak długo, jak nam się to podoba.
Do kiedy choinka może stać w domu: tradycja, zwyczaje, ochrona drzewka Fot. Pexels

Do kiedy choinka?

Kiedy rozebrać choinkę, by nastrój świąteczny nie zniknął zaraz po otworzeniu prezentów i zjedzeniu ostatniego kawałka serniczka? Tradycja podpowiada kilka dat granicznych, po których stojąca w domu choinka może wydawać się już czymś nienaturalnym. Jakie to daty?

Kiedy rozbierać choinkę: tradycja kościelna

Do kiedy może stać w naszych domach choinka? Do kiedy chcemy! Choć tradycja związana ze świętami kościelnymi podaje trzy daty graniczne, kiedy możemy rozebrać choinkę:


Do kiedy może stać choinka?

Zwyczajowo choinka może stać nawet do wizyty duszpasterskiej księdza lub "ile da radę". Żywe choinki, o które odpowiednio dbamy mogą wystać nawet dwa miesiące. Te kupione bez korzeni zwykle wytrzymują ok. dwóch tygodni, zanim zaczną gubić igły w zastraszającym tempie.

Prawda jest taka, że choinka może stać tak długo, jak tylko mamy na to ochotę. Jeśli trzymamy w domu drzewko w doniczce, może bez przeszkód zdobić nasz dom tak długo, jak z niej nie wyrasta.

Nikt też nie zabroni nam trzymać ubranego odświętne drzewka na balkonie przez cały rok.

Jak przedłużyć żywotność choinki?

Rozbierać choinkę można od razu po wybiciu któregoś z powyższych dni świątecznych, a można przedłużyć jej życie i cieszyć się drzewkiem o wiele dłużej, niż przykazane "do Trzech Króli".

Oto jak zapewnić choince dłuższe życie:



I święta mogą trwać dla nas cały rok!