Najczęściej chorują bardzo młodzi. Choroba weneryczna, która u dziecka powoduje zapalenie płuc
Chlamydioza jest najczęściej występującą na świecie chorobą przenoszoną drogą płciową. W wielu przypadkach objawy nie są oczywiste. Najczęściej chorują osoby młode, poniżej 25. roku życia. Zakażona matka może przekazać bakterię dziecku w czasie porodu.

- Chlamydioza to najczęściej diagnozowana choroba weneryczna na świecie. Chorują głównie bardzo młodzi ludzie.
- Ciężarna zakażona chlamydią, może zarazić w czasie porodu dziecko, ryzyko przeniesienia bakterii na noworodka jest bardzo wysokie, nawet 70 proc.
- Nieleczona chlamydioza może powodować ciąże pozamaciczne, a nawet niepłodność. Jeśli zauważysz u siebie objawy chlamydiozy, zgłoś się do lekarza.
Chlamydioza: objawy
Chlamydioza może wystąpić zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet najczęstsze objawy to ból lub dyskomfort w podbrzuszu, zmiana wyglądu i zapachu wydzieliny z pochwy na ropną. Niekiedy pacjentki uskarżają się na plamienie lub krwawienie między miesiączkami, lub dłuższe i bolesne miesiączki.Zdarza się również krwawienie po stosunku oraz pieczenie przy oddawaniu moczu. Zakażone chlamydią kobiety wyraźnie częściej muszą korzystać z toalety. W badaniu ginekologicznym obserwuje się większą tkliwość.
U mężczyzn chlamydie mogą powodować pieczenie i dyskomfort przy oddawaniu moczu, pojawia się także wydzielina z członka. Ból zlokalizowany jest w okolicach moszny, zwykle jednostronnie.
Chlamydioza: diagnostyka i leczenie
Zakażenie chlamydiami jest najczęściej diagnozowaną infekcją weneryczną na świecie. Zwykle choroba dotyka młodych, aktywnych seksualnie ludzi. Statystyczny pacjent ma mniej niż 25 lat. Chlamydiozę diagnozuje się za pomocą testów laboratoryjnych w tym kierunku.U mężczyzn bada się pierwszy poranny mocz, u kobiet lekarz pobiera wymaz z przedsionka pochwy lub kanału szyjki macicy.
Chlamydiozę leczy się antybiotykoterapią, chory przyjmuje leki doustnie. W czasie terapii i tydzień po nie należy powstrzymać się przed stosunkami seksualnymi. Zarówno badanie, jak i leczenie powinno objąć także partnerów seksualnych osoby zakażonej.
Po stwierdzeniu zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis należy wykonać także testy na inne choroby przenoszone drogą płciową HIV, rzeżączkę, kiłę czy WZW typu B.
Chlamydia: jak się można zarazić
Przede wszystkim poprzez kontakt seksualny z nosicielem, objawy pojawiają się dopiero po kilku tygodniach. Chlamydią można zakazić się także poprzez seks oralny i analny. Bywa, że infekcja przenoszona jest poprzez używanie tych samych ręczników.
Chlamydioza w ciąży
Zarażona kobieta w ciąży może w czasie porodu zakazić dziecko. Ryzyko jest wysokie, bo nawet 70 proc. Po zakażeniu Chlamydia trachomatis u niemowlęcia między 4. a 11. tygodniem życia może rozwinąć się zapalenie spojówek, a także zapalenie płuc.Ciężarne z chlamydią leczone są erytromycyną lub amoksycyliną.
Chlamydia: powikłania
Nieleczona chlamydioza może prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej, długotrwałego bólu w podbrzuszu. Jest też wymieniania jako jedna z przyczyn ciąży pozamacicznej, a nawet późniejszej niepłodności.U mężczyzn skutkiem nieleczonego zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis może być zapalenie jąder i najądrzy. Przebyta chlamydioza nie chroni przed zachorowaniem w przyszłości.
Może cię zainteresować także: Choroby weneryczne niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Sprawdź, na co musisz się zbadać