Oryginalne, o niebanalnym znaczeniu. Zagraniczne imiona dla dzieci, które sprawdzą się w Polsce

Iza Orlicz
Zagraniczne imię dla dziecka? A dlaczego nie? Są uniwersalne, zwykle łatwe do wymówienia, a do tego brzmią oryginalnie i ciekawie. Zresztą niektóre z nich stają się coraz bardziej popularne w Polsce i już nie budzą takiego zdziwienia jak jeszcze kilka lat wcześniej.
Zagraniczne imiona dla dzieci Flickr.com


Lista zagranicznych imion, które możesz wybrać dla dziecka jest długa, ale dobrze jest kierować się brzmieniem imienia, łatwością jego wymawiania czy pisownią (by nie była zbyt trudna, np. z niemymi literami). Które z nich są oryginalne, cieszą się rosnącą popularnością i sprawdziłyby się w Polsce?

Imiona żeńskie


Ava – imię pochodzenia nordyckiego. Jest proste, krótkie i uniwersalne, przy czym można je zdrabniać na kilka sposobów, np. Avuś, Avunia, Avaczek. Bardzo popularne przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.


Emma – imię pochodzenia germańskiego, występowało też w formie Ema. W Polsce znane już od końca XIX wieku, ale dopiero od niedawna cieszy się rosnącą popularnością. W wielu językach, m.in.: w angielskim, francuskim, włoskim czy rosyjskim brzmi ono dokładnie tak samo, czyli właśnie Emma. Jest łatwe w wymowie, do tego bardzo kobiece.

Mia – nie do końca znane jest pochodzenie tego imienia. Najprawdopodobniej jego korzenie sięgają hebrajskiego lub łaciny, choć niektórzy sądzą, że wywodzi się od skandynawskiego imienia Maria. Natomiast w języku włoskim "mia” oznacza "moja”. Imię to powszechnie nadawane jest dziewczynkom w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Lea – imię pochodzenia hebrajskiego. Po łacinie Lea znaczy "lwica” i charakteryzuję osobę odważną, śmiałą, pewną siebie. W Polsce co roku to imię otrzymuje ok. 50 dziewczynek (w 2020 r. było ich 65), ale w krajach anglosaskich moda na to imię nie słabnie.

Luna – jest imieniem mitologicznym. To łacińska nazwa Księżyca, takie imię w mitologii rzymskiej nosiła też jedna z bogiń. Nadal to imię nie jest zbyt często nadawane w Polsce (znalazło się na 216 miejscu wśród najpopularniejszych imion), ale w Europie Zachodniej z roku na rok nadawane jest coraz chętniej.

Stella - imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od słowa oznaczającego "gwiazdę”. Bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych – od kilku lat jest w pierwszej 40-tce najchętniej wybieranych imion żeńskich. W Polsce co roku nadawane jest tylko kilkunastu dziewczynkom w całym kraju, więc nadal jest bardzo rzadkie.


Imiona męskie


Liam – to irlandzka forma imienia William. Z roku na rok coraz bardziej popularne – w 2017 r. imię to otrzymało w Polsce tylko 25 chłopców, a dwa lata później już 66. Nosi je m.in. syn bramkarza Wojciecha Szczęsnego i wokalistki Mariny Łuczenko. W ostatnim czasie największą popularność imię to zdobywa w Stanach Zjednoczonych.

Hugo – imię pochodzenia germańskiego, wywodzące się od słów: rozum, umysł, bystrość. W Polsce występuje od dawna – pierwsze wzmianki na temat tego imienia pojawiły się już XIII wieku. Popularne w Niemczech, Holandii czy Belgii, gdzie jest wymawiane w ten sam sposób.

Logan – imię pochodzenia celtyckiego, popularne m.in. w Szkocji. Jest uniwersalne, łatwe do wymówienia i proste w pisowni. W naszym kraju wciąż niezwykle rzadkie – corocznie to imię nadawane jest tylko kilku nowo narodzonym chłopcom.

Lucas – to grecki odpowiednik imienia Łukasz. Wywodzi się od słowa "lucius”, co tłumaczy się jako "urodzony o świcie”. W języku angielskim, hiszpańskim, portugalskim czy niemieckim to imię brzmi tak samo, czyli Lucas, we francuskim przyjmuje bardziej zdrobniałą formę Luc, a we włoskim Luca.

Milan – najprawdopodobniej imię pochodzenia słowiańskiego, wywodzące się od słowa "miły”. Imię popularne w Czechach, Słowacji, Serbii, Chorwacji, w Polsce nadawane już od XV wieku, ale nadal uważane za rzadkie.

Ethan – imię pochodzenia hebrajskiego, wywodzące się od słowa "silny, solidny, trwały". Jest trochę trudniejsze w wymowie, bo zawiera niewymawialne "h", choć dopuszczalna jest już forma: Etan. Imię popularne we Francji i krajach francuskojęzycznych.