Jakie są przedmioty w szóstej klasie?

Żaneta Gotowalska
Twoje dziecko idzie do szóstej klasy i zastanawiasz się, jakie przedmioty go czekają? Poniżej dokładne informacje na ten temat.
WOJCIECH STROZYK/REPORTER
W reformie edukacji przed paroma laty zlikwidowane zostały gimnazja, które trwały 3 lata i do których uczniowie szli po zakończeniu 6. klasy szkoły podstawowej. Wówczas klasa szósta kończyła proces edukacji w szkole podstawowej. Teraz sytuacja wygląda inaczej. W toku reformy zarządzono powrót do 8-letniej szkoły podstawowej.

Czytaj także: Nauka jakich przedmiotów czeka ucznia w piątej klasie?
Oznacza to, że dla uczniów klasy szóstej nauka w szkole podstawowej się jeszcze nie kończy, mają przed sobą dwa kolejne lata nauki, zakończone egzaminem ósmoklasisty. Na nim zdaje się test z języka polskiego, obcego oraz matematyki.

Spis przedmiotów w klasie szóstej szkoły podstawowej

Jakie przedmioty dochodzą w szóstej klasie? Dzieci zaczynają uczyć się coraz bardziej skomplikowanych pojęć, wiedza jest coraz bardziej zaawansowana, obowiązków coraz więcej. Ale – dobra wiadomość – w tej klasie nie dochodzi żaden nowy przedmiot.


Oznacza to, że dzieci uczęszczają na te same przedmioty, które obowiązywały ich w klasie piątej.

Jakie to przedmioty?

Czego uczniowie uczą się w klasie szóstej?

W szóstej klasie szkoły podstawowej dzieci utrwalają materiał z poprzednich klas, ale dochodzi im też m.in. nauka wyrażeń algebraicznych i pól powierzchni czy objętości figur (matematyka), środki stylistyczne, słowotwórstwo (język polski), stopniowanie przymiotników, nauka nowych słówek i czasów (język angielski).

Nauka w szóstej klasie to sporo lekcji z języka polskiego, a na nich przerabianie licznych lektur szkolnych. Sporo jest też matematyki i wychowania fizycznego. Jeśli uczeń ma tylko jeden język opcji, tych przedmiotów jest 14. W przypadku dodatkowego przedmiotu jest ich 15.

Dodatkowo od rodziców (w porozumieniu z dziećmi) zależy, czy uczeń będzie uczęszczał na lekcje religii czy etyki. Obecnie te zajęcia nie są obowiązkowe, choć planowane są w tym zakresie pewne zmiany. Dodatkowo nie ma obowiązku uczęszczania na lekcje wychowania do życia w rodzinie.

Tygodniowy wymiar godzin w klasie szóstej

W szóstej klasie szkoły podstawowej jest tygodniowo: pięć godzin języka polskiego, 3 godziny języka obcego, po jednej godzinie matematyki i plastyki, dwie godziny historii, po jednej godzinie geografii i biologii, cztery godziny matematyki, po jednej informatyki i techniki, cztery godziny wychowania fizycznego i jedna zajęć z wychowawcą klasy. Łącznie daje to 25 godzin tygodniowo.

Co jest potrzebne w klasie szóstej? Co kupić?

Czy w związku z pójściem dziecka do szóstej klasy, konieczne jest kupienie jakichś specjalnych rzeczy do tej klasy? Tak, na pewno potrzebne będą grubsze zeszyty. Najlepiej takie, które mają 60 kartek (notowania jest nieco więcej, niż w poprzednich klasach szkoły podstawowej). Zeszyty powinny mieć miękkie oprawy, bo – z uwagi na liczne przedmioty – lepiej, żeby dziecko zbyt dużo nie dźwigało.

Czytaj także: Czym jest dysleksja rozwojowa i jak można pomóc dziecku, u którego się ona pojawi?
Zeszyty w kratkę będą konieczne na matematyce, przyrodzie, historii, geografii, plastyce, technice, informatyce i religii (tu często dzieci korzystają ze specjalnych zeszytów do tego przedmiotu). Zeszyt w szeroką linię do języka polskiego i języków obcych (czasem w szkołach w przypadku tego przedmiotu dopuszczalny jest zeszyt w kratkę). Na koniec zeszyt nutowy z pięciolinią na lekcje muzyki.

Dodatkowo warto sprawdzić, czy szkoła, do której uczęszcza uczeń, nie publikuje listy rzeczy, które – oprócz zeszytów – należy kupić w szóstej klasie. Na pewno potrzebne będą plecak, piórnik, długopisy, ołówki, kredki, przybory plastyczne, przybory do geometrii, buty na zmianę, strój na lekcje wychowania fizycznego itd.

Zmiany w klasie siódmej

W szóstej klasie nie dochodzi żaden przedmiot lekcyjny, ale już w klasie siódmej to się zmienia. W przedostatniej klasie szkoły podstawowej mamy więc język polski, język obcy nowożytny, drugi język obcy nowożytny, muzykę, plastykę, historię, geografię, biologię, matematykę, informatykę, wychowanie fizyczne, zajęcia z wychowawcą, chemię oraz fizykę.