Nauka jakich przedmiotów czeka ucznia w piątej klasie?
Redakcja MamaDu
13 grudnia 2021, 14:54·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 13 grudnia 2021, 14:54
Jakie przedmioty czekają ucznia w piątej klasie i czy następują jakieś zmiany, na które dziecko powinno być przygotowane? Odpowiemy na najczęstsze wątpliwości, jakie w tym temacie się pojawiają.
Reklama.
Najpoważniejsza zmiana dla ucznia to moment, kiedy przechodzi z klasy trzeciej (edukacja wczesnoszkolna) do klasy czwartej. Przy tym przejście z klasy czwartej do piątej wydaje się być drobnostką. Jednak pewne zmiany mają miejsce.
Jakie przedmioty w piątej klasie i ile godzin zajęć tygodniowo?
Klasa piąta szkoły podstawowej to wszystkie te przedmioty, które były w roku poprzednim, ale pojawia się lekka zmiana. Przyroda, której dotychczas uczyło się dziecko, zamieniona zostaje na biologię i geografię. Następuje więc pewnego rodzaju rozdzielenie dziedzin. Do tego nieobowiązkowym przedmiotem jest religia/etyka.
W klasie piątej szkoły podstawowej mamy więc język polski (5 godzin tygodniowo), język obcy nowożytny (jeden, a czasem więcej; 3 godziny tygodniowo), muzykę (1 godzina tygodniowo), plastykę (1 godzina tygodniowo), geografię (1 godzina tygodniowo), biologię (1 godzina tygodniowo), matematykę (4 godziny tygodniowo), informatykę (1 godzina tygodniowo), technikę (1 godzina tygodniowo), wychowanie fizyczne (4 godziny tygodniowo), historię (2 godziny tygodniowo) oraz religię/etykę. Do tego, oczywiście, zajęcia z wychowawcą w wymiarze jednej godziny tygodniowo.
Daje to 25 godzin lekcyjnych tygodniowo dla uczniów piątej klasy. Jeśli uczeń zdecyduje się na uczęszczanie na religię lub etykę, ocena z tego przedmiotu wlicza się do średniej na koniec semestru czy roku szkolnego.
Ile przedmiotów ma dziecko w piątej klasie?
Odpowiedź na pytanie, na jak wiele zajęć w szkole musi uczęszczać dziecko, wcale nie jest tak oczywista, jak może się wydawać. Przedmiotów może być 13, ale i nawet 15. Wszystko zależy od tego, ile języków obcych ma dziecko oraz czy uczęszcza na lekcje religii lub etyki.
Jaką wiedzę zyskają dzieci na poszczególnych przedmiotach?
Skupmy się na kilku przedmiotach z długiej listy zajęć uczniów na tym etapie edukacji. W wyniku reformy edukacji, uczniowie klasy piątej na języku polskim uczą się m.in. o charakterystyce powieści, wierszy czy mitu. Czytaj liczne lektury, które mają zgłębić ich umiejętności dotyczące problematyki książki itd.
W piątej klasie uczniowie w wielu przedmiotach kontynuują naukę tego, czego uczyli się w poprzedniej klasie. Jak choćby na lekcjach matematyki – mamy dalej dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, kąty, figury geometryczne czy zadania tekstowe.
W piątej klasie na biologii uczniowie uczą się o budowie bakterii, grzybów, mchów itd. Na historii poznają okres od pierwszych cywilizacji do Polski za czasów dynastii Jagiellonów. Na geografii dzieci poznają krajobraz Polski, krajów świata, uczą się czytać mapy.
Jak się przygotować do nauki dziecka w piątej klasie?
Przed rozpoczęciem roku szkolnego wielu rodziców czy opiekunów zastanawia się, jakie należy zakupić zeszyty czy pomoce dydaktyczne. Warto pamiętać, że podręczniki dzieci otrzymują w szkole. Nie trzeba więc ich kupować, chyba że dziecko zgubi swój egzemplarz lub odda go w zniszczonej formie – wtedy konieczne będzie jego odkupienie.
Skąd ta zmiana? Od 1 września 2017 roku uczniowie wszystkich podstawówek powinni otrzymać dostęp do darmowych podręczników. Dzięki finansowaniu takich materiałów naukowych dla dziecka z dotacji budżetu państwa, możliwe jest ograniczenie kosztów po stronie rodziców.
Nie wszystkie koszta są po stronie placówki edukacyjnej. Rodzic czy opiekun musi za to zapewnić wszelkiego rodzaju pomoce naukowe, z których dziecko będzie korzystało poza szkołą.
Co będzie potrzebne uczniowi w klasie piątej?
Do tego oczywiście zeszyty, które będą dostosowane do każdego z przedmiotów. Czyli grubsze zeszyty (ok. 60-kartkowe). Najlepiej oczywiście te z miękką oprawą, bo są lżejsze, a przy takiej liczbie przedmiotów każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla ucznia.
Zeszyty w kratkę będą potrzebne na lekcje geografii, matematyki, historii czy plastyki lub informatyki. Jeśli dziecko zdecyduje się uczęszczać na lekcje religii, tutaj będzie mogło skorzystać z obecnych na rynku zeszytów specjalnie przygotowanych dla tego przedmiotu. Do języka polskiego i najczęściej do języka obcego konieczny będzie zeszyt w szeroką linię. Do muzyki konieczny będzie zeszyt z pięciolinię.