Roślinom żółkną liście? Mamy sposób na choroby kwiatów doniczkowych
Kolejne żółte akcenty za oknem i nie są to spadające z drzew jesienne liście. W doniczce z twoim ulubionym kwiatkiem – monsterą czy skrzydłokwiatem pokazał się kolejny żółty liść. Dzięki tym trikom wyleczysz swoje rośliny i nigdy więcej nie pożółkną im liście.
- Żółte i suche liście w kwiatach doniczkowych mogą być przyczyną złej pielęgnacji lub nietrafionego miejsca.
- Sprawdź, jak dbać o konkretne gatunki roślin, być może to sprawi, że liście będą znowu piękne.
- Stosuj domowej roboty nawozy - nie zaszkodzą kwiatom, a wiele z nich świetnie radzi sobie z wyschniętymi i żółtymi listkami.
Przyczyny żółknących liści w kwiatkach doniczkowych
Oprócz żółknięcia, liście w twoich roślinach doniczkowych mogą też wysychać i zazwyczaj te dwa objawy są efektem:- przelania roślin wodą
- zbyt rzadkiego podlewania
- chorobą lub szkodnikami
- starością
- brakiem dobrego dostępu światła
- złym nawożeniem
- nie przyjęciem się po przesadzeniu
Co zrobić z żółknącymi listkami w roślinie doniczkowej?
Jeśli widzisz wśród zielonych listków jeden żółty, wyrwij go lub odetnij nożycami. Wysuszony i zżółknięty liść nie powróci już do swojej zielonej barwy i zdrowia, a może tym sposobem uchronisz resztę rośliny od zniszczenia, bo chore liście znacznie obciążają resztę rośliny – zabierają jej wodę, składniki odżywcze itp.Domowe triki na wyleczenie chorego kwiatka w doniczce
Jest kilka domowych sposobów na uratowanie kwiatków, które widać, że nie radzą sobie ze środowiskiem, mają szkodniki lub stoją w złym miejscu. Dowiedz się, jakie jest najlepsze naświetlenie dla konkretnego gatunku, jaka powinna być częstotliwość podlewania. Jeśli z tym wszystko jest w porządku, wykorzystaj:Polopiryna dla fiołków – rozpuść tabletkę polopiryny w 2 szklankach wody i odstaw całość na ok. 5 godzin. Podlewaj tym fiołki raz na tydzień.
Kawa dla storczyków – fusy po zaparzonej kawie w ilości 100 g zalej 3 litrami wody i odstaw na dobę. Odsącz fusy i uzyskanym nawozem podlewaj storczyki raz na 2 tygodnie, szczególnie w okresie od wiosny do jesieni.
Mleko dla paprotek – wymieszaj szklankę mleka w 2 szklankach wody i podlewaj takim nawozem paprocie raz w tygodniu.
Zioła dla fikusa – zaparz zioła, które akurat masz w domu. Sprawdzi się pokrzywa, skrzyp polny, szałwia czy rumianek. Wystudzonym całkowicie naparem podlewaj zżółkniętego fikusa raz w tygodniu.
Skorupki jaj – gdy roślinom brak składników odżywczych, możesz je podlać nawozem z jajek: pokrusz na drobno skorupki jajek, zalej szklanką wody i odstaw na kilka dni. Potem podlej całością.
Może cię zainteresować także:Chcesz, by twoje rośliny doniczkowe były bujne i zdrowe? Do podlewania dodaj ten jeden składnik