Witamina D3 dla dzieci – jak wybrać najlepszą?
Okres dorastania to czas, w którym w organizmie dziecka zachodzi bardzo wiele zmian. Potrzebuje ono wtedy szczególnej uwagi i troski, gdyż ze względu na to, że szybko się rozwija i rośnie, zapotrzebowanie na witaminy i minerały jest bardzo duże. Rolą rodzica jest zadbać, by dieta dojrzewającego dziecka była odpowiednio zbilansowana, bogata we wszystkie niezbędne mu składniki odżywcze. Jedną z witamin, które mają bardzo duże znaczenie dla dzieci w okresie dorastania, jest witamina D3. Sprawdź, czym może grozić niedobór witaminy D3 u dziecka. Dowiedz się również, jaka jest najlepsza witamina D3 dla dzieci.
Witamina D3 dla dzieci – znaczenie
Większość osób zapewne kojarzy witaminę D3 wyłącznie z wpływem na zdrowie kości i słusznie. Warunkuje ona bowiem mineralizację tkanki kostnej, jednocześnie wpływa na populację komórek kostnych m.in. poprzez regulacje gospodarki wapniowo- fosforanowej. Witamina D3 zapewnia prawidłową absorpcję wapnia z przewodu pokarmowego, dzięki czemu chroni przed utratą masy kostnej, zapobiegając w ten sposób chorobom kości, w tym przede wszystkim krzywicy u dzieci[1].
Okazuje się jednak, że witamina D3 wpływa nie tylko na kości, ale na funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Bierze czynny udział w wielu procesach fizjologicznych, a jej prawidłowy poziom pozwala zachować zdrowe zęby i prawidło funkcjonujący układ krążenia. Ponadto wspiera odporność, wzmacnia układ nerwowy oraz zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów[2].
Witamina D3 a zapobieganie krzywicy u dzieci
Niedobór witaminy D3 w organizmie dziecka może być groźny dla zdrowia. Jednym z największych zagrożeń jest ryzyko rozwoju krzywicy. Krzywica u dzieci jest bardzo poważnym schorzeniem, które dotyka głównie najmłodszych (odpowiednikiem krzywicy u osób dorosłych jest osteomalacja). Objawy krzywicy u dzieci na początku to bóle mięśni i kości, choroby zębów, zmęczenie i bezsenność, z czasem może dojść do osłabienia siły mięśniowej, pojawienia się deformacji i wygięcie kończyn, a nawet zniekształcenia kręgosłupa[3].
Krzywicy u dzieci można bardzo łatwo zapobiec, wystarczy stosować witaminę D3. Podaż tej witaminy wraz z dietą zazwyczaj jest niedostateczna, podobnie jak synteza w skórze ze względu na małą liczbę dni słonecznych, stosowanie ochrony przed słońcem czy po prostu rzadkie wychodzenie na słońce. Dlatego u dzieci wskazana jest suplementacja witaminą D3. Odpowiednią dawkę powinien dobrać lekarz.
Witamina D3 – w jakim wieku?
Suplementacja witaminą D3 zalecana jest już od pierwszych dni życia, bez względu na sposób karmienia. Pozwoli to zapobiec przede wszystkim krzywicy, jednocześnie będzie stanowić wsparcie dla prawidłowego rozwoju organizmu. Przed wdrożeniem suplementacji warto skonsultować się w tej sprawie z pediatrą leczącym dziecko.
Profilaktyczne dawkowanie witaminy D3 u dzieci powinno być dostosowane do wielu czynników, wśród których najważniejszymi są wiek, masa ciała, nasłonecznienie, dieta i tryb życia. Zatem optymalna dawka zmienia się wraz z wiekiem[4].
Warto w tym miejscu podkreślić, że organizm ludzki posiada zdolność syntezy witaminy D3. Ma ona miejsce w poddanej promieniowaniu słonecznemu skórze. Wykazano jednak, że nawet wysoka synteza skórna w okresie letnim (korzystanie z kąpieli słonecznych przez 90 minut dzieci z odsłoniętą powierzchnią ciała w zakresie 35%) mimo wszystko wymaga suplementacji witaminą D3 w okresie zimowym. Z kolei niska synteza skórna latem (ekspozycja na słońce około 18% powierzchni ciała minimum 20 minut dziennie) wymaga suplementacji całorocznej. Położenie geograficzne Polski bowiem praktycznie wyklucza możliwość efektywnej fotosyntezy witaminy D3 nawet w okresie letnim, dlatego tak ważne jest, aby dostarczać organizmowi optymalną dawkę tego składnika w postaci zewnętrznej suplementacji[5].
Dawkowanie witaminy D3 u małych dzieci
Suplementację witaminą D3 powinno się rozpocząć, gdy dziecko jest jeszcze noworodkiem i kontynuować w okresie niemowlęcym. Optymalna dawka witaminy D3 dla dzieci w okresie od 0 do 6 miesiąca życia niezależnie od sposobu karmienia wynosi 400 IU/dobę. Po ukończeniu pół roku dawka ta powinna zostać zwiększona i mieścić się w przedziale 400–600 IU/dobę[6]. Ustaleniem właściwej dawki powinien zająć się pediatra.
Dawkowanie witaminy D3 u dzieci powyżej 6. roku życia
Podstawowym źródłem witaminy D3 dla dzieci, zarówno młodszych, jak i starszych, jest synteza skórna. W większości przypadków u dzieci zdrowych, które regularnie przebywają na słońcu z odkrytymi partiami ciała (przedramionami i podudziami) przez minimum 15 minut w godzinach między 10 a 15 bez kremów z filtrem w okresie od maja do września, suplementacja witaminą D3 nie jest konieczna, choć nadal zalecana i bezpieczna[7].
Optymalna dobowa dawka dla dzieci powyżej 6. roku życia wynosi 1000 IU (pomiędzy 1. a 6. rokiem życia od 600 do 1000 IU w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie). O poradę, czy warto wdrożyć u dziecka suplementację witaminą D3 i jaka dawka będzie odpowiednia, najlepiej dopytać lekarza pierwszego kontaktu.
Dawkowanie witaminy D3 u młodzieży
Sytuacja u nastolatków wygląda bardzo podobnie, jak i u młodszych dzieci. Jeśli dziecko często przebywa na słońcu, raczej nie ma potrzeby wdrażania suplementacji witaminą D3. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli pociecha często wychodzi na zewnątrz w okresie letnim, to poziom witaminy D3 w jej organizmie mimo wszystko i tak może być zbyt niski.
Przyczyną niedoboru witaminy D3 jest m.in. mała liczba dni słonecznych w roku oraz duże zanieczyszczenie powietrza. W dodatku dzieci często stronią od słońca lub stosują ochronę przeciwsłoneczną, przez co witamina D3 nie jest syntetyzowana w skórze na taką skalę, jak powinna.
Dlatego w przypadku niedoborów witaminy D3 u nastolatka, powinno się rozpocząć suplementację. Dobowa dawka dla młodzieży to od 1000 IU do 2000 IU [8].
Jaka witamina D3 dla dzieci?
Duże znaczenie ma nie tylko dawkowanie witaminy D3, ale też jej jakość. Należy wybierać wyłącznie sprawdzone i dobrej jakości produktu. Przed rozpoczęciem suplementacji powinno się zapoznać z treścią ulotki dołączonej do opakowania, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących danego produktu lub dawkowania należy skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą.
Witamina D dla dzieci – jaka najlepsza? U dzieci powyżej 6 roku życia może być stosowany Vigalex Bio. Vigalex Bio to lek w formie tabletek, który dostarcza organizmowi witaminę D3. Zawiera 25 mikrogramów (1000 IU) witaminy D3. Połykanie tabletek wielu dzieciom przysparza trudność, dlatego na tabletkach Vigalex po jednej stronie wytłoczona została linia podziału, która ułatwia ich przełamanie w celu łatwiejszego połknięcia[9].
Stosowanie Vigalex Bio rekomendowane jest pacjentom w wieku powyżej 6 lat z prawidłową masą ciała. Suplementacja pozwoli zapobiec niedoborom witaminy D3, a co za tym idzie krzywicy, do której mogą one prowadzić. Przeczytaj więcej o tym, jak rozpoznać niedobory witaminy D w organizmie.
[1] Bonio K., Chęć M., Borkowska I., Witamina D i jej wpływ na organizm człowieka, Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce, Poznań, 2019.Vigalex® Bio (1000 IU): Jedna tabletka zawiera 10 mg cholekalcyferolu, proszku, co odpowiada 0,025 mg (1000 IU) cholekalcyferolu (witaminy D3). Vigalex® Forte (2000 IU): Jedna tabletka zawiera 20 mg cholekalcyferolu, proszku, co odpowiada 0,05 mg (2000 IU) cholekalcyferolu (witaminy D3). Wskazania do stosowania: Zapobieganie krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych, profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersiąw porozumieniu z lekarzem, zapobieganie niedoborowi witaminy D u dzieci i dorosłych, leczenie wspomagające osteoporozy u dorosłych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną (cholekalcyferol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, hiperkalcemia i (lub) hiperkalciuria, kamica nerkowa i (lub) ciężka niewydolność nerek, rzekoma niedoczynność przytarczyc (zapotrzebowanie na witaminę D może być obniżone z powodu okresów prawidłowej wrażliwości na tę witaminę, prowadzących do przedawkowania). W tym przypadku dostępne są pochodne witaminy D łatwiejsze do kontrolowania. Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań.
Vigalex® Max (4000 IU): Jedna tabletka zawiera 40 mg cholekalcyferolu, proszku, co odpowiada 0,1 mg cholekalcyferolu (witaminy D3). Wskazania do stosowania: Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru witaminy D (np. osteomalacja, osteoporoza) u dorosłych z otyłością (wskaźnik masy ciała [ang. body mass index, BMI] ≥ 30 kg/m2 pc.) Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną (cholekalcyferol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, hiperkalcemia i (lub) hiperkalciuria, kamica nerkowa i (lub) ciężka niewydolność nerek, rzekoma niedoczynność przytarczyc (zapotrzebowanie na witaminę D może być obniżone z powodu okresów prawidłowej wrażliwości na tę witaminę, prowadzących do przedawkowania). W tym przypadku dostępne są pochodne witaminy D łatwiejsze do kontrolowania. Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat. Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań.
* Lek OTC Vigalex w dawce: 1000 IU, 2000 IU, 4000 IU. Brak na rynku polskim marki z 3 dawkami o statusie leku OTC wg. danych IQVIA 12/2020. ** ChPL Vigalex Bio i Forte 08.2020, ChPL Vigalex Max 08.2020.
[2] Grafka A., Łopucki M., Kuna J. i in., Rola witaminy D w organizmie, Diagn Lab. 2019; 55(1): 55.
[3] Michałus I., Krzywica z niedoboru witaminy D, Medycyna Praktyczna, Podręcznik pediatrii, 2021.
[4] Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i in., Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r., Postępy neonatologii, 2018, 24(1).
[5] Płudowski P., Kryśkiewicz E., Karczmarewicz E., Zasady suplementacji i standardy oceny zaopatrzenia organizmu w witaminę D w świetle jej działania plejotropowego, Postępy Nauk Medycznych, t. XXV, nr 3, 2012.
[6] Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i in., Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r., Postępy neonatologii, 2018, 24(1).
[7] Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i in., Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r., Postępy neonatologii, 2018, 24(1).
[8] Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i in., Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r., Postępy neonatologii, 2018, 24(1).
[9] Witryna: https://www.vigalex.pl/leki/vigalex-bio/ (dostęp: 2021.09.27)
Bibliografia:
1. Bonio K., Chęć M., Borkowska I., Witamina D i jej wpływ na organizm człowieka, Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce, Poznań, 2019.
2. Grafka A., Łopucki M., Kuna J. i in., Rola witaminy D w organizmie, Diagn Lab. 2019; 55(1): 55-60.
3. Michałus I., Krzywica z niedoboru witaminy D, Medycyna Praktyczna, Podręcznik pediatrii, 2021.
4. Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i in., Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r., Postępy neonatologii, 2018, 24(1).
5. Płudowski P., Kryśkiewicz E., Karczmarewicz E., Zasady suplementacji i standardy oceny zaopatrzenia organizmu w witaminę D w świetle jej działania plejotropowego, Postępy Nauk Medycznych, t. XXV, nr 3, 2012.
6. Witryna: https://www.vigalex.pl/leki/vigalex-bio/ (dostęp: 2021.09.27)