Każda z matek zmienia ponad 7 tysięcy pieluch w ciągu roku. O tych ciekawostkach na pewno nie wiesz
Bycie mamą to rola, która dla wielu kobiet jest naprawdę wyjątkowa. Z punktu widzenia biologii, nauk ścisłych, społecznych czy biznesowych, matka to również źródło wielu ciekawostek. Oto kilka rzeczy, których możesz nie wiedzieć o byciu mamą.
Ale czy wiedziałaś, że w pierwszym roku życia dziecka następuje aż taka rewolucja w organizacji domu? Bo nagle zaczynasz prać rocznie około 5000 ubranek dziecięcych. Albo, że w czasie ciąży komórki płodu – dosłownie – migrują do serca matki? Oto ciekawostki o byciu matką, o których mogłaś nie mieć pojęcia.
1. Niezwykły okres ciąży
W czasie ciąży w mózgu kobiety zachodzą ogromne zmiany. Naukowo udowodniono, że w tym czasie obszar mózgu odpowiedzialny za empatię zmienia się i kobieta aż do czasu 2 lat po porodzie jest bardziej wrażliwa i empatyczna.2. Dziecko zawsze w sercu mamy
Kiedy kobieta jest w ciąży, komórki płodu instalują się także w jej sercu. Dosłownie dziecko zostaje w sercu matki na zawsze. To zjawisko nazwane "mikochimeryzmem płodowym" i nauka nie potrafi do końca wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.Chimera to w biologii organizm zbudowany z komórek o różnym genotypie – np. szczepione drzewo w sadzie czy połączenie zygot we wczesnej fazie rozwoju (u zwierząt i ludzi). Naukowo rzecz ujmując, chimerą tak naprawdę jest każdy człowiek, który przeszedł przeszczep organu lub transfuzję krwi.
A mikochimeryzm to zjawisko przedostania się niewielkiej ilości komórek z jednego organizmu do drugiego i tak dzieje się w czasie ciąży – w krwi ciężarnej kobiety możemy wykryć genotyp dziecka (na tej podstawie robi się badania genetyczne w 1. trymestrze ciąży). Naukowcy oszacowali, że każda ciąża pozostawia po sobie w ciele matki taką ilość komórek, że stanowią one ok. 1‰(promil) komórek całego organizmu.
3. Pranie, pranie i… pranie
Oszacowano, że od momentu narodzin dziecka, do skończenia przez niego 1. roku życia, każda matka zmienia około 7300 pieluch i pierze przeciętnie 5000 sztuk dziecięcych ubranek.Nic dziwnego – noworodek, a potem niemowlak, w pierwszych miesiącach życia to mała maszyna, która śpi, je i robi kupę, z przerwami na ulewanie :-) Trzeba więc maluchowi zmieniać pieluchy i prać brudne ubranka, ale jest tego aż tyle, to mało kto ma pojęcie.
4. Mama na zakupach w sieci
Według badań Science Daily najbardziej aktywne w mediach społecznościach i sklepach online są matki z małymi dziećmi. To znaczy, że ponad połowa zakupów, z których sklepy online mają zysk, pochodzi od młodych mam.I to ich rekomendacje są ważne dla korporacji, które zarabiają na zakupach. Matki mają więc realny wpływ na korporacyjny świat poprzez swoje zachowania w sieci.
5. Dzień Matki na całym świecie
Na całym świecie nie ma kraju, który by nie obchodził Dnia Matki. To 3. najpopularniejsze święto i przewyższa je tylko Boże Narodzenie i Wielkanoc. Święto zaczęto obchodzić w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy pisarki Julii Ward Howe.Najpopularniejszym prezentem z tej okazji od wieków są kwiaty i kartki okolicznościowe samodzielnie zrobione przez dzieci. A słowo "mama" najczęściej jest wyszukiwane w Googlu właśnie w okolicy święta mam i najwięcej takich zapytań wpisują ludzie w Meksyku, Chile i Peru.