Nie tylko kaszka. Rodzicu, pomożemy ci skomponować idealne drugie śniadanie dla malucha

Redakcja MamaDu
Gdy rozszerzamy dietę dziecka, stajemy przed dylematem, czym karmić malucha, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój i zdrowie. Duże problemy wiążą się często z drugim śniadaniem – posiłkiem między śniadaniem a obiadem, które musi zapewnić dziecku energię niezbędną do poznawania świata. Co podać dziecku po 7. miesiącu życia na drugie śniadanie, a co podać dziecku powyżej roku? To nie musi być tylko kaszka!
Co podać małemu dziecku na drugie śniadanie? Fot. Unsplash / Troy T

Dieta niemowlęcia

To, co je twoje dziecko jest kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju i zdrowia. Sposób żywienia w okresie 1000 pierwszych dni życia może determinować ryzyko pojawienia się niektórych chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, choroby układu sercowo-naczyniowego czy osteoporoza.


Według zaleceń zawartych w aktualizowanym na początku 2021 roku dokumencie "Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci" celem, do którego powinni dążyć rodzice, jest karmienie dziecka piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia.

Częściowe lub krótsze karmienie piersią również jest jednak korzystne. "Karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko" – czytamy w dokumencie.

Rozszerzenie diety

Nadchodzi jednak moment, gdy dietę niemowlęcia trzeba rozszerzyć. Jak informuje współfinansowane przez Ministerstwo Zdrowia Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej: "Prawidłowe rozszerzanie diety, czyli proponowanie posiłków, które nie zaszkodzą, a będą zgodne z rozwojem i gotowością dziecka do ich przyjęcia, ma wpływ na zachowanie zdrowia i promowanie rozwoju".

"Proces rozszerzania diety, razem z odpowiednim odżywianiem się kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią, wchodzi w skład tzw. programowania metabolicznego. Ma ono wpływ na zapobieganie rozwojowi chorób cywilizacyjnych (m.in. otyłości, cukrzycy typu 2, chorób serowo-naczyniowych) i alergii" – czytamy.

W według zaleceń autorów dokumentu "Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci rozszerzanie diety powinno się rozpocząć nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 25 tygodniu życia (początek 7. miesiąca życia).

Konieczność wprowadzania produktów uzupełniających wynika z rosnącego zapotrzebowania na pewne składniki odżywcze, których samo mleko nie może już na ogół zaspokoić. Produkty uzupełniające wprowadza się do diety między innymi w celu: dostarczenia dodatkowej energii, białka, żelaza, cynku, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E) oraz pierwiastków śladowych; przygotowania niemowlęcia do bardziej urozmaiconej diety w późniejszym okresie życia. Posiłki bez mleczne powinny stopniowo zastępować mleko, tak aby pod koniec 1 r. ż. niemowlę otrzymywało jedynie dwa lub maksimum trzy posiłki mleczne.

"Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci”
Wśród pierwszych produktów uzupełniających mogą być np. kaszki ryżowe lub zbożowe, warzywa (marchew) i owoce (jabłka, gruszki, banany).

Dziecko w wieku 5-6 miesięcy powinno na pięć posiłków (orientacyjnie) na dobę spożywać cztery mleczne, a od 7-8 miesięcy do 12 miesiąca życia – trzy posiłki mleczne na pięć. Produkty bezmleczne powinny powoli i stopniowo zastępować mleko mamy. To wtedy wiele rodziców staje przed dylematem: co na drugie śniadanie dla dziecka?

Drugie śniadanie dla dzieci

Drugie śniadanie to posiłek między śniadaniem a obiadem, które, jak każde inne posiłki, jest kluczowe dla rozwoju, zdrowia i wzrostu dziecka – także tego najmniejszego. Dostarcza bowiem energię do codziennych aktywności umysłowych i fizycznych oraz umożliwia maluchowi poznawanie świata.

Drugie śniadanie dla dzieci powinno zaspokoić głód malucha po śniadaniu (który nie zdążył się jeszcze bardzo zwiększyć) i pomóc dotrwać do obiadu. W porze drugiego śniadania rodzice często idą z dzieckiem na spacer, warto więc przygotować ten posiłek w formie łatwej do zapakowania i zjedzenia w plenerze.

Gdy większość posiłków dziecka jest jeszcze mleczna, na drugie śniadanie może ono oczywiście zostać nakarmione piersią matki. Schody zaczynają się później, gdy posiłków bezmlecznych jest coraz więcej albo gdy dziecko zostaje odstawione już od piersi.

Podczas gdy rodzice wiedzą, co maluch powinien zjeść na śniadanie, obiad i kolację w pierwszym roku życia, to drugie śniadanie często wywołuje problemy. Pamiętajmy, że powinno być ono zdecydowanie mniejsze od pierwszego śniadania, ale musi zaspokoić głód do obiadu. Co podać więc dziecku na drugie śniadanie?

Co na drugie śniadanie dla 7-miesięcznego dziecka, a co na drugie śniadanie dla rocznego dziecka?

Pomysły na drugie śniadanie dla dziecka w wieku od 7-8 do 12 miesiąca życia na podstawie zaleceń autorów dokumentu "Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci":