Natura zamiast hybrydy. Oto jak naprawdę uda ci się zapuścić długie i zdrowe paznokcie

Agnieszka Miastowska
Naturalne, ładnie spiłowane paznokcie wystarczy pomalować odżywką lub bezbarwnym lakierem, by wyglądały kobieco i subtelnie. Co więcej, rezygnując z hybrydy, oszczędzamy czas, pieniądze i zdrowie płytki. Jednak przed noszeniem naturalnych paznokci powstrzymuje nas uciążliwe zapuszczanie. Oto jak zapuścić zdrowe i mocne paznokcie.
Jak zapuścić długie i zdrowe paznokcie? 6 rad, które naprawdę zadziałają Pexels

1. Dieta

Wiem, że to robi się nudne, ale stwierdzenie "jesteś tym, co jesz" po prostu jest prawdziwe. Zanim skupimy się na kosmetykach, zarówno jeśli chodzi o włosy, cerę, jak i paznokcie, musimy skupić się na diecie. A dzięki czemu nasze paznokcie zaczną rosnąć?
By paznokcie rosły w odpowiednim tempie, należy dostarczyć im właściwego budulca. Odpowiednią ilość aminokwasów siarkowych można zapewnić organizmowi spożywając mięso, nabiał, ryby, kiełki pszenicy, otręby pszenne, nasiona roślin strączkowych.

Ważne są także minerały, takie jak wapń, żelazo, magnez, krzem, miedź i cynk, które znajdziemy m.in. w owocach cytrusowych, kiwi, natce pietruszki, papryce czerwonej, brukselce, owocach dzikiej róży, żurawinie, rybach, żółtkach jaj, mleku, czerwonych i pomarańczowych warzywach. A także w wielu innych produktach, które specjalnie dla nas rozpisała dietetyczka kliniczna Zuzanna Wieła i znajdziecie je w artykule :"Dieta na włosy, skórę i paznokcie".


Warto także popijać pokrzywę lub skrzyp – nawet 2 lub 3 filiżanki dziennie. Pomocna będzie także kuracja picia drożdży spożywczych, którą testowałam na własnym organizmie – smak nie zachwyca, ale efekty owszem!

2. Maseczki i odżywki

Gdy odżywimy się wewnątrz, czas na odżywienie z zewnątrz. A do tego przydadzą się zarówno sklepowe odżywki, których mieszanki są pełne głównie olejku arganowego oraz witaminy A i E, oraz oliwa z oliwek z dodatkiem soku z cytryny lub oliwka dla dzieci. Odżywkę powinniśmy stosować nawet kilka razy dziennie, oliwkę możemy nakładać na paznokcie co noc. Świetnie sprawdzi się także maseczka z siemienia lnianego.

3 łyżki siemienia lnianego zagotuj w szklance wody, a następnie odcedź. W lekko ciepłym "glutku" mocz paznokcie przez kilkanaście minut i wmasuj w płytkę oraz skórki. Wywar z siemienia lnianego możesz również zastosować jako serum i pozostawić na paznokciach na noc.

3. Zadbaj o skórki

Nie będzie ładnej płytki bez ładnych skórek. Paznokcie z estetycznie odsuniętymi skórkami wyglądają na dłuższe, dlatego róbmy to regularne, delikatnie drewnianym patyczkiem. Jeśli nie umiemy wycinać skórek, tylko je odsuwajmy, a ten zabieg zostawmy kosmetyczce. Poza tym regularnie nakładajmy krem do rąk na dłonie oraz właśnie skórki i paznokcie. Skóra ma być nawilżona, a płytka ciągle natłuszczona. To zapewni jej ochronę.

4. Utwardzenie

Jeśli nasze paznokcie są cienkie i łamliwe, najlepiej dać im odpocząć od wszelkich lakierów, skupić się na regularnym olejowaniu paznokciu, nakładaniu odzywek i kremów do rąk.

Jeśli już uda nam się paznokcie trochę odżywić w drodze do zapuszczenia długich, konieczne będzie utwardzenie paznokci, żeby płytka mogła w spokoju rosnąć bez ryzyka złamań i rozdwojeń. Do tego możemy zastosować utwardzający lakier/odżywkę lub hybrydę.

Oczywiście, hybryda z odżywieniem niewiele ma wspólnego, ale pozwoli naszym paznokciom urosnąć bez obaw o złamanie. Konieczne jest jednak jej prawidłowe zdjęcie – przy użyciu frezarki, dokładne oczyszczenie paznokcia bez zniszczenia powierzchni płytki. Dzięki hybrydzie błyskawicznie zapuścimy chronione twardą warstwą paznokcie.

5. Odpowiedni kształt

Wiem, że długie paznokcie kuszą wymyślnymi kształtami, ale w zapuszczaniu kluczowa jest najpierw ochrona przed złamaniami i rozdwojeniami. Dlatego zamiast piłować płytkę na geometryczny kwadrat czy drapieżne szpony, postaw na migdał czy kształt owalny. One zmniejszają ryzyko złamania, naruszenia, podwinięcia płytki, bo brak im ostrych kątów. Gdy twoje paznokcie nabiorą twardości i długości, będziesz mogła eksperymentować z kształtami.