Kora dębu działa rewelacyjnie na cerę i włosy. Zdradzamy przepis na cudowną miksturę

Iza Orlicz
Kora dębu w medycynie ludowej wykorzystywana jest od wieków, dzięki swoim czterem podstawowym właściwościom – ma działanie przeciwzapalne, odkażające, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dlatego świetnie sprawdza się jako naturalny preparat na problemy skórne, dolegliwości żołądkowe, ale też do pielęgnacji włosów.
Wyciąg z kory dębu możesz przygotować na kilka sposobów 123rf.com


Kora dębu dzięki zawartym w niej składnikom (garbniki, związki polifenolowe, flawonoidy, żywice, sole mineralne) wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Ma działanie przeciwzapalne, odkażające, antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Kora dębu - zastosowanie zewnętrzne lub wewnętrzne


Stosuje się ją przede wszystkim zewnętrznie w przypadku podrażnień oraz stanów zapalnych skóry i błon śluzowych (np. do płukania jamy ustnej i gardła), do przemywania niewielkich ran, siniaków, lżejszych oparzeń, owrzodzeń czy odmrożeń, bo wspomaga gojenie się skóry. Dzięki swoim ściągającym i antyseptycznym właściwościom wykorzystuje się ją też do leczenia cery trądzikowej.


Tak zwane "nasiadówki” z kory dębu to znany w medycynie ludowej środek na hemoroidy i stany zapalne okolic narządów płciowych. Naparem z kory dębu można też przemywać oczy w przypadku jakikolwiek podrażnień, bo działa ściągająco i łagodząco.

Wyciąg z kory dębu znalazł też zastosowanie w kosmetyce. To sprawdzony sposób na pielęgnację włosów. Działa on na gruczoły łojowe, dzięki czemu już po kilku zastosowaniach zmniejsza przetłuszczanie się włosów, przy okazji stają się one też delikatniejsze w dotyku. Płukanki zapobiegają też stanom zapalnym skóry, w tym łupieżowi, trzeba tylko pamiętać, że systematyczne ich stosowanie może odrobinę przyciemnić kolor włosów.

Kora dębu: odwar, napar i płukanka


Korę dębu można też stosować wewnętrznie w przypadku niestrawności, nieżytów żołądka, problemów jelitowych, bo napary działają nie tylko przeciwzapalnie, ale też regulują działanie całego układu pokarmowego.

Jeśli chcesz zastosować wyciąg z kory dębu na skórę, do płukania jamy ustnej lub nasiadówek przygotuj odwar. 2 łyżeczki kory dębu zalej 1 szklanką wody i gotuj ok. 5-7 min. Następnie odstaw się na 15 min., przecedź i gotowe.

Jeśli chcesz wyciąg z kory dębu zastosować wewnętrznie zrób napar. 1 łyżeczkę kory dębu zalej 1 szklanką wrzącej wody i zostaw pod przykryciem ok. 10 min. Następnie przecedź i pij pól szklanki dziennie.

Gdy chcesz zrobić płukankę do włosów użyj 2-3 łyżek kory dębu, zalej je 2 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia i gotuj ok. 5 minut. Przecedź i gotowe.