Piękna ozdoba czy pułapka na złą energię? Kiedy łapacze snów naprawdę działają

Marta Lewandowska
Od kilku lat łapacze snów są popularną ozdobą nie tylko dziecięcych pokoi. Wieszamy je w małżeńskich sypialniach, maleńkie nad wózkiem. Motyw łapacza snu często pojawia się jako print na tkaninach, tapetach, z łatwością można kupić inspirowaną łapaczami biżuterię czy wypatrzeć tatuaż z tym wzorem. Czym jest łapacz snów i jakie jest jego zadanie?
Łapacze snów to amulety, które mają chronić przed złymi snami. Fot. Artem Beliaikin z Pexels

Skąd się wzięły łapacze snów

Jeśli wierzyć legendzie, łapacz snów wymyśliły wspólnie tkaczka i zdesperowana matka. Kobieta z plemienia Siuksów szukała sposobu, aby ukoić syna, którego dręczyły koszmary senne. Kiedy nie pomagały żadne znane jej metody, udała się do plemiennej tkaczki, a ta zaproponowała, że wykona sieć, która będzie wyłapywać złe sny, aby nie niepokoiły chłopca.


Kobieta powiesiła sieć nad miejscem, gdzie spał jej syn i od tej pory koszmary ustały. Legenda mówi, że łapacze przez otwór w środku przepuszczają do odpoczywającego pod ich opieką same dobre sny i myśli, złe zatrzymują na sieci dzięki duchowi snów. Kiedy wstaje dzień, złe sny odlatują. A dobra energia z tych, które pozostają, sprawia, że człowiek pod opieką łapacza budzi się wypoczęty i pozytywnie nastawiony.

Czy łapacz snów działa

To zależy, czy w to wierzysz. Łapacz snów to amulet, a te mają moc tylko wtedy, gdy jesteśmy przekonani, że nam pomagają. To kwestia autosugestii. Jeśli nie wierzysz w moc łapacza, to nawet jeśli powiesisz ich kilka dookoła łóżka, w niczym nie pomogą. Jednak ci, którzy są przekonani, że przedmioty mogą mieć magiczną moc, zapewniają, że łapaczce snów działają.

Zwracają jednak uwagę, aby kupować je nie w popularnych sieciówkach, gdzie pochodzą z masowej produkcji i często są wykonane z materiałów sztucznych, ale od małych wytwórców. Serce włożone w wykonanie łapacze snów ma zwiększać jego skuteczność, podobnie jak naturalne materiały.

Jak wygląda łapacz snów

Tak dawniej w Indiańskim plemieniu, jak i dziś podstawą łapacza snów jest kształt okręgu, łzy lub kropli, w środku rozpięta jest podobna do pajęczej sieć, ważne, aby na środku miała otwór. Dodatkowo łapacza najczęściej mają elementy wiszące, nierzadko zakończone piórkami.

Dawniej wykonywano je z cienkich zwierzęcych ścięgien, włosia lub włókiem roślinnych. Dziś w tych robionych ręcznie przeważają bawełniane nici, a obręcz jest wykonana najczęściej z metalu.

Gdzie powiesić łapacz snów

Szkoły są dwie. Zgodnie z legendą pierwszy łapacz snów zawisł dokładnie nad posłaniem, gdzie spał mały, nękany koszmarami chłopiec. Jednak dziś wielu wytwórców łapaczy radzi, aby wieszać je w oknie sypialni, aby "filtrowały" sny, zanim na dobre rozpanoszą się w domu.

Mówi się, że łapacz snów równie dobrze działa jako tatuaż czy print na pościeli. Najważniejsze, to uwierzyć w jego moc.