Zabawy ruchowe dla dzieci. Gry bez nudy w domu, na dworze i na basenie
- Gry i zabawy ruchowe dla dzieci to dobry pomysł na nudę i rozładowanie energii.
- Zabawy w ruchu to także świetny pomysł na spędzanie miłego czasu z rodziną i ciekawa alternatywa dla klasycznych aktywności fizycznych.
- Gry i zabawy ruchowe możecie zorganizować w domu, na świeżym powietrzu czy też na basenie.
Gry i zabawy ruchowe dla dzieci
Jeśli określenie zabawy ruchowe słyszycie tylko na spotkaniach rodziców w przedszkolu czy szkole waszego dziecka – czas to zmienić. Trochę sportu wyjdzie na dobre wszystkim! Jednak ruch to nie tylko zajęcia dodatkowe dla dzieci, rower w weekendy czy hulajnoga po szkole. To także zabawy ruchowe w domu i na świeżym powietrzu, w które możecie się bawić całą rodziną!
Oczywiście świetnie sprawdzą się wszystkie dyscypliny sportowe w uproszczonej formie (zasady dostosuj do wieku dziecka). Kopanie piłki nożnej do bramki, kozłowanie piłki do kosza czy odbijanie rakietą lotki (w sklepach dostępne są większe rakiety dla maluchów, a nie tylko w formie klasycznej rakiety do gry w kometkę). Warto również przypomnieć sobie zabawy podwórkowe z własnego dzieciństwa. Dziś do łask wracają skakanki, guma czy gra w klasy.
Zabawy ruchowe dla dzieci: przykłady z YouTube
Jeśli nie macie pomysłu, jak zabrać się za organizację trenin… eee… aktywności fizycznej, warto zajrzeć na YouTube. To rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w domu. Telefon czy tablet można zawsze zabrać ze sobą i ćwiczyć nawet na podwórku.
- Joga dla dzieci
Relaksacja nie wyklucza przecież niezłego wycisku. Joga dla dzieci przynosi wiele korzyści, co sprawia, że jest to idealna aktywność. Asany pomagają zachować elastyczność, poprawiają równowagę i koordynację oraz rozwijają koncentrację i skupienie. Dla starszych dzieci można wybrać trening mamy z dzieckiem.
Joga jest nudna i trudna? Jest na to sposób! Na kanale @CosmicKidsYoga znajdziesz 15-minutowe treningi przygotowane w formie ukochanych bajek, np. Krainy Lodu, Psiego Patrolu czy Harry’ego Pottera.
Polecam także kanał @ScratchGarden. Tu poza jogą z Salamandrą znajdziecie całą masę fajnych ruchowych zabaw dla najmłodszych. Moje dzieci najbardziej lubią Freeze Dance. Maksymalnie 5-minutowe zabawy, to idealny wybór dla maluchów, które jeszcze nie potrafią się długo skupić na jednej zabawie.
- Zajączki i żyrafki – Maluchy uwielbiają udawać zwierzątka. Jeszcze bardziej lubią, gdy w role skaczących zajęcy albo dumnie wyciągających szyje żyraf wcielają się dorośli. Zabawy, w trakcie której wspólnie będziecie musieli kicać przez cały pokój, albo paradować z wyciągniętymi szyjami mają szansę stać się waszymi ulubionymi.
- Gimnastyka dla maluchów – te zestawy ćwiczeń są dość popularne w sieci. Seria zabaw ruchowych dla dzieci również ma potencjał. Swoje ćwiczenia @Bodycoach prezentuje w towarzystwie małych sportowców, którzy również ćwiczą.
Zabawy ruchowe dla dzieci w wodzie: przykłady
Pływanie to nie jedyna aktywność nad wodą. Koniecznie spróbujcie te zabawy w basenie – świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców.
- Ciuciubabka w basenie – w krajach anglojęzycznych tę zabawę można często znaleźć pod hasłem "Marco Polo". Jeden z uczestników zamyka oczy, reszta – rozbiega się po basenie i staje w wybranych przez siebie miejscach. Kiedy "Ciuciubabka" krzyknie: Marco!, wszyscy odpowiadają: Polo!. Odgłosy mają naprowadzać szukającego. Złapana osoba wychodzi z basenu.
- Rekiny i płotki – basenowy berek: jeden z uczestników zostaje mianowany rekinem, reszta to płotki. Rekin goni płotki. Każda złapana rybka staje się drapieżnikiem. Wygrywa ostatnia, niezłapana płotka.
- Ping pongowe szaleństwo – już sam fakt zakupienia pięćdziesięciu piłeczek pingpongowych powinien wywołać gigantyczny uśmiech na dziecięcych twarzach. A zobaczcie tylko, co się stanie, jak znienacka wrzucicie kila do basenu – szykuje się istne szaleństwo. Kiedy atmosfera wesołości nieco się uspokoi, możecie zaproponować wyławianie piłeczek na czas.
- Pojedynki gigantów – do tej zabawy zdecydowanie potrzebujecie zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dorośli sadzają sobie dzieci na ramionach i w tak dobranych parach toczą się pojedynki. Wygrywa oczywiście ten, kto zdoła zrzucić przeciwnika do wody.
- Poszukiwanie niewidzialnych skarbów – czy łatwo dostrzec plastikową butelkę w basenie? Sprawdźcie i dajcie się zaskoczyć. To zadanie wcale nie będzie tak proste, jak się wydaje. Przezroczystą plastikową butelkę napełniamy wodą i "chowamy" na dnie. Kto pierwszy ją znajdzie, wygrywa.
- Wyścigi – wydaje się, że nie ma nic mniej kreatywnego niż wyścigi, ale wystarczy odpowiednio dobrać "styl", żeby zaangażować całą grupę bez reszty. Kto najszybciej skacze na jednej nodze? Kto popłynie najdalej na jednym wdechu? Możliwości jest wiele, zwłaszcza że swój koronny styl może przecież zaproponować każdy.
- Tunele – zanurzanie głowy pod wodę nie jest prostym zadaniem. Kiedy jednak uda się opanować tę sztukę, warto ją szlifować. Niemałym wyzwaniem będzie przepływanie pod nogami innych stojących w wodzie uczestników zabawy, ale po kilku próbach powinno się udać. Później możecie podnieść stopień trudności, ustawiając tunel z dwóch, a nawet trzech osób.
- Wodna siatkówka – zasady basenowej siatkówki są takie same, jak w wersji granej na powierzchni. Problem polega na tym, że nieco trudniej dobiec do spadającej piłki. Ale przecież zawsze można podpłynąć.
- Makarony – makarony to nie zabawa, ale akcesorium, które można wykorzystać do zabawy. Długie piankowe pałki można włożyć pod ramiona i swobodnie dryfować po basenie, można też... toczyć z ich pomocą epickie pojedynki. Jeśli promujecie bardziej pacyfistyczne nastawienie, makarony mogą posłużyć jako znaczniki (postarajcie się przeskoczyć albo wskoczyć w sam środek makaronowej pętli), albo przeszkody (podczas wyścigu można je przeskakiwać albo przepływać pod nimi).
- Atak na materac – kto nie chciałby mieć całego materaca dla siebie? Cóż, zwykle amatorów jest więcej niż dmuchanych zabawek. W takim przypadku trzeba będzie o prawo do materaca powalczyć. Uczestnicy tego boju ustawiają się po przeciwległych stronach basenu i na znak starają się jak najszybciej dopłynąć do znajdującego się na środku basenu materaca. Kto pierwszy się na niego wdrapie, wygrywa minutę swobodnego dryfowania. Ale uwaga! Przeciwnicy nie śpią i równo po minucie mają prawo zrzucić zwycięzcę do wody. Walka zaczyna się od początku.
- Styropianowa wyliczanka – gadżetem, w który warto wyposażyć swoją torbę na basen, są piankowe lub styropianowe numerki. Rozrzucamy je po basenie i pozwalamy swobodnie dryfować. Kto pierwszy zbierze numerki o największej sumie, wygrywa. Można też uskuteczniać wyścigi: każdy chętny po kolei zbiera numery w kolejności od najniższego do najwyższego. Wygrywa uczestnik, któremu uda się zrobić to najszybciej.
- Piłkowe przepychanki – gra, w której będziecie musieli mocno nad sobą panować, aby… nie rzucić piłki. Celem jest bowiem przepłynięcie z jednego końca basenu na drugi, jednocześnie pchając przed sobą piłkę. Ale uwaga: podrzucanie czy przytrzymywanie to natychmiastowa dyskwalifikacja.
Zabawy ruchowe dla dzieci i młodzieży z muzyką: przykłady zabaw
Muzyka bardzo pomaga w organizowaniu zabaw ruchowych. I nawet jeśli rytmika nigdy nie była waszą mocną stroną, zawsze możecie czerpać z przepastnego archiwum, jakim jest YouTube czy Spotify. Przecież wszystko jest muzyką, prawda?
- Zumba dla dzieci – Niezależnie od tego, jaki jest wasz stosunek do muzyki latynoskiej, nie da się zaprzeczyć, że kiedy z głośników lecą rytmiczne dźwięki samby, salsy czy rumby nie sposób usiedzieć w miejscu. Na tym właśnie polega fenomen zumby - ćwiczeń, które jakiś czas temu zawojowały świat fitnessu. Od tamtej pory pojawiło się sporo różnych wersji, w tym zumba dla dzieci. Spróbujcie, to doskonała zabawa rytmiczna, która pomaga wyćwiczyć koordynację ruchową (i miłość do latino disco, ale to już niuans).
Jeśli nie macie ochoty na typowe ćwiczenia, czasem wystarczy po prostu puścić muzykę i dać się ponieść chwili. Problem w tym, że nie każda "nuta" jest dostosowana do dziecięcych uszu. Jest na to sposób: skorzystajcie z przyjaznych wersji znanych przebojów nagrywanych przez KidzBop. Dzieciaki biorą na warsztat najnowsze przeboje. I naprawdę świetnie śpiewają!
Gry i zabawy ruchowe dla niemowląt
Do ruchu warto przyzwyczajać dzieci już od pierwszych miesięcy życia – nawet jeśli początkowo będzie tylko "pracowało" w charakterze naszego obciążnika czy ciężaru do podnoszenia. Bardzo szybko zobaczycie jednak, że podnoszenie czy bujanie sprawia maluchowi dużo radości. A wy ćwiczycie.
- Spacery z wózkiem to również dobra okazja, aby się odrobinę rozciągnąć. W wideo poniżej znajdziecie kilka inspiracji. Kwestią otwartą pozostaje też zawsze jogging z wózkiem. Tu jednak dość ważna adnotacja: klasyczna spacerówka raczej nie będzie do tego najlepsza, chyba że macie gdzieś niedaleko spory odcinek równej, wyasfaltowanej ścieżki. Zwykły wózek nie sprawdzi się na nierównym terenie. Jeśli chcecie zobaczyć, jak mniej więcej powinien wyglądać "wózek biegowy", poniższe wideo wyjaśnia to całkiem nieźle: