Jak chronić się przed burzą w domu i w terenie? Ta jedna rada to największy mit!

Agnieszka Miastowska
Wyłącz telewizor, nie chowaj się pod drzewem, ale co dalej? Każdy z nas choć raz słyszał zapewne rady, dotyczące tego, jak zachowywać się, by bezpiecznie przetrwać burzę. Warto przypomnieć je sobie i zaktualizować swoją wiedzę, bo w najbliższych dniach pogoda nam nie odpuści. Wiedzieliście jednak, że jedna z najczęściej powtarzanych rad to mit? Chodzi o telefon komórkowy.
Co robić w czasie burzy? Tak chroń się przed burzą w domu i na dworze 123rf.com

Burza - jak ochronić się w domu?

1. Nie wychodźmy z domu - to najprostsza rada, sprawdzajmy aplikację pogodową i nie wychodźmy z domu, jeśli naprawdę nie musimy, szczególnie jeśli od kilku dni dostajemy alert RCB.
2. Zamknijmy okna i drzwi - oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.

3. Usuń z parapetów i balkonów kwiaty i wszelkie przedmioty - mogą stanowić dodatkowe zagrożenie, spaść komuś na głowę lub uszkodzić samochód.

4. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki)


5. Miejmy przy sobie włączony telefon komórkowy. Źródła do niedawna nie były zgodne w tej kwestii, wiele rad mówiło o tym, że telefony komórkowe ściągają pioruny. Jednak eksperci od sieci, w tym Polski Komitet Ochrony Odgromowej – Stowarzyszenia Elektryków Polskich informuje, że korzystanie z telefonów komórkowych w czasie burzy jest bezpieczne. A nawet wskazane! Musimy mieć z czego wezwać pomoc, dlatego nie wyłączaj komórki, gdy zaczyna się niebezpieczna sytuacja.

6. Jeśli jesteśmy na wsi, gdzie dominują linie napowietrzne, w trakcie burzy nie powinniśmy nawet się oglądać telewizji i wyłączyć z gniazdka komputer, bo zagrożenie jest jest wtedy zwiększone.

7. Wyznaczmy najbezpieczniejsze miejsce w domu lub drogę ewakuacji. Zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. do piwnicy i usiądźmy pod ścianą nośną, jak najdalej od przeszklonych drzwi i okien.

8. Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.

Burza - jak ochronić się na dworze?

1. Schronienia nie szukamy pod drzewami, słupami energetycznymi, niestabilnymi konstrukcjami oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.

2. Schronienia szukamy w solidnych budynkach jak na przykład most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu np. głęboki rów.

3. Unikajmy otwartych przestrzeni - wybierzmy je tylko wtedy, jeśli do wyboru mamy drzewa czy słupy energetyczne, prawdopodobieństwo, że piorun trafi w nie jest większe.

4. Nie używajmy telefonu komórkowego, najlepiej go wyłączmy.

5. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.

6. Natychmiast wyjdźmy z wody.

Burza - jak ochronić się w czasie jazdy samochodem?

1. Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.

2. Nie zatrzymujmy się pod drzewami.

3. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.
[i]