Od kiedy 12 tys. zł na dziecko? Padła nowa data
O 12 tys. na dziecko zrobiło się głośno po ogłoszeniu przez rząd postanowień Polskiego Ładu. PiS chce w ten sposób zachęcić Polaków do powiększania rodziny, a tym samym podniesienia dzietności w kraju. Początkowo planowano, że świadczenie będzie wypłacane od 2023. Teraz jednak zmieniono decyzję.
Od kiedy 12 tys. na dziecko?
Marlena Maląg ogłosiła, że pomoc dla rodzin z dziećmi wejdzie w życie rok wcześniej — od 1 stycznia 2022 roku.— Naszym priorytetem jest budowanie Polski opartej na silnym fundamencie, jakim jest rodzina. Inwestycja w rodzinę to nie są koszty dla państwa, to inwestycja w teraźniejszość i przyszłość — mówiła minister Maląg.Może cię zainteresować także: Rodzicu, tyle możesz zyskać. Lista 10 zasiłków, świadczeń i ulg na dziecko 2021
Dodała także, że po rozmowach z premierem, podjęto decyzję o tym, by wypłacanie świadczenia rozpocząć już od przyszłego roku kalendarzowego.
— Na początku były założenia, że będzie on obowiązywał od 2023. Jednak w wyniku rozmów z premierem decyzja ostateczna została podjęta, że świadczenie to będzie obowiązywało od 1 stycznia 2022 roku. To świadczenie przede wszystkim dla rodziców, którzy mają drugie i kolejne dzieci między 12. a 36. miesiącem życia. Będą oni mogli skorzystać ze wsparcia 12 tys. zł dowolnie wypłacanego w perspektywie 1 lub 2 lat — mówiła Marlena Maląg.
12 tys. na dziecko — dla kogo?
Przypomnijmy, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy otrzymają rodzice, którzy zdecydowali się na drugie lub kolejne dziecko. Będzie mogło być one wypłacane w różnych wariantach, w zależności od potrzeb konkretnej rodziny.– Oprócz 500+ i 300+ dajemy kolejny komponent – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To 12 tys. złotych dla każdej rodziny na 2., 3., i kolejne dzieci do elastycznego wykorzystania pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia dziecka. Bo wierzymy, że to rodzice najlepiej wiedzą, jak wykorzystać te pieniądze: na żłobek, nianię czy dowolny cel, który pomoże zbudować większą rodzinę, większą Polskę – mówił Mateusz Morawiecki podczas ogłaszania postanowień Polskiego Ładu.
Może cię zainteresować także: To trzeba wiedzieć o zasiłku rodzinnym 2021. Którzy rodzice dostaną najwięcej pieniędzy?