Koniec z kopcami! Wiemy, jak pozbyć się kreta z ogrodu naturalnymi metodami

Marta Lewandowska
Każdy, kto ma ogród czy działkę wie, jak uciążliwe potrafią być krety. Ich kopce zawsze pojawiają się na środku wypielęgnowanego trawnika, albo w centralnym punkcie najpiękniejszej rabaty. Potrafią skutecznie popsuć nastrój. Ale są naturalne metody, aby się ich pozbyć!
Kret potrafi zrujnować nawet najpiękniejszy trawnik. Fot. Unsplash

Kret jest pod ochroną

Należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju trucizny i śmiertelne pułapki nie są dobrym wyjściem. Kret jest bowiem pod częściową ochroną. Ten podziemny ssak żywi się larwami, pędrakami i dżdżownicami, nie uszkadza korzeni roślin, tylko zjada to, co mogłoby im zaszkodzić. Jednak jak bardzo pożyteczny by nie był, jego obecność bywa irytująca.


A dokładniej ślady po jego obecności, bo samego kreta bardzo trudno zauważyć. Jednak nie można tego powiedzieć o kretowiskach, które pojawiają się na podwórku.

Odstraszanie kreta roślinami

Jeśli na twojej posesji grasuje kret, warto w jego ulubionych miejscach bytowania posadzić aksamitki, czarny bez, bazylię, czosnek lub komosę. Zwierzak wyjątkowo nie lubi zapachu tych roślin i powinien sam się przenieść z dogodniejsze miejsce. Jednak jeśli działka jest duża, jego wyprowadzka może się okazać niewystarczająco odległa, bo np. w drugi koniec ogrodu.

Odstraszacze z domu

Korzystając z bardzo wrażliwego węchu kreta, można posunąć się do bardziej drażniących go metod. Wkładanie do korytarzy ludzkich włosów, sierści psa lub kota, czy kawałków ryb, zwłaszcza śledzi dość mocno utrudnia mu życie. Czasem można znaleźć informacje, że włożenie do kreciego korytarza spleśniałej skórki cytryny jest skuteczną metodą na pozbycie się go.

Przeszkadza mu hałas

Krety nie lubią hałasu, dlatego jeśli latem po ogrodzie biegają dzieci lub duży pies, zwierzak sam przenosi się poza podwórko. Istnieją również specjalne odstraszacze dźwiękowe, które ładują się energią słoneczną i co jakiś czas wydają drażniący dźwięk. Podobnie działają puszki lub butelki, które zatyka się na pręcie i wbija w ziemię, jest to jednak mało estetyczne rozwiązanie.

Brzydko pachnący nawóz

Kiedy porządkujesz ogród, zdarza ci się wyrwać z niego pokrzywy, czy oderwać niepotrzebne liście z czarnego bzu albo żywotnika, włóż je do wiaderka z wodą. Już po kilku dniach otrzymasz tzw. gnojówkę, którą wlewa się przez otwór w kretowisku do korytarzy. Kret nie utonie, ale nie będzie chciał mieszkać w brzydko pachnących korytarzach.

Pułapki

Istnieją także pułapki, zakopuje się je w tunelu. Kret wchodzi do rurki przez klapkę i nie może się wydostać, jednak te należy bardzo często sprawdzać, bo kret umiera z głodu już po 10 godzinach Jeśli złapiesz kreta w pułapkę najlepiej wynieść go z daleka od swojej posesji i wypuścić na wolność.