Jak być dobrą żoną? Oto 10 rad z 1950 roku dla posłusznych kur domowych, które mrożą krew w żyłach

Agnieszka Miastowska
Dzisiejsza "dobra żona" to po prostu dobra partnerka, która w relację jest zaangażowana i wspierająca, a to jaki (i w czy w ogóle) robi obiad powinno być naprawdę ostatnią rzeczą, która warunkuje relacje. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobiety musiały stosować się do całego kodeksu rad i zasad, by na miano "dobrej żony" zasłużyć. Oto kilka rad z czasopisma "Good Wife's Guide". Myślicie, że panowie nadal o tym marzą?
Jak być dobrą żoną? Oto rady z 1950 roku Scena z filmu "Parent trap"
"Good Wife's Guide" to artykuł, który został opublikowany 13 maja 1955 roku w amerykańskim czasopiśmie "Housekeeping Monthly". Artykuł był właściwie zbiorem zasad, których powinna przestrzegać każda dobra żona i bynajmniej jego przekaz nie był wtedy uznawany za seksistowski czy nadzwyczajny.
Kadr z serialu "Żony ze Stepford"
Świetnie odzwierciedlał rolę amerykańskiej housewife, czyli po prostu żony, która cały swój wysiłek powinna wkładać w życie rodzinne. Amerykańska gospodyni nie pracowała, co nie oznaczało, że lista jej obowiązków była krótka.
Zajmowała się gotowaniem, sprzątaniem, wychowywaniem dzieci, ale małżeńska etykieta skupiała się głównie wokół tego, jaka żona ma być dla męża. Jak go nie zdenerwować, jak zrelaksować, jak wyglądać tak, by cieszyć jego oko, a nawet, jak przygotować dzieci, by ojciec po powrocie z pracy spojrzał na nie łaskawym okiem... Czy te rady mają szansę zadziałać w dzisiejszej rzeczywistości?

1. Zaplanuj obiad z wyprzedzeniem

Zacznij planować obiad nawet poprzedniego wieczoru, by przygotować pyszny posiłek na czas jego powrotu z pracy. Tym gestem pokażesz mężowi, że cały dzień myślałaś o nim i troszczysz się o jego potrzeby. Większość mężczyzn po powrocie do domu jest głodna, a perspektywa dobrego posiłku jest kluczowa dla właściwego powitania go w domu! To jak drogie panie — obiad na stole?

2. Zadbaj o swój wygląd

Oczywiście dobra żona nie powinna spędzać dnia na ślęczeniu przed lustrem, jednak jak podkreśla "Good Wife's Guide", ostatnie 15 minut przed powrotem męża z pracy powinnaś poświęcić na odświeżenie się. Popraw makijaż, zwiąż wstążką włosy (mam nadzieję, że macie w szafie jakąś wstążkę) i wyglądaj świeżo. Twój mąż właśnie przebywał wśród tłumu ludzi zmęczonych pracą, popraw mu humor wyglądem!

3. Przygotuj dzieci

Poświęć kilka minut, aby umyć im ręce i twarze, przeczesać włosy i, jeśli to konieczne, zmienić ubranie. Niech tata przekona się, że są małymi skarbami. Dopilnuj też, by w domu na powrót męża panowała cisza – wyłącz pralkę, suszarkę czy odkurzacz. Dopilnuj, by dzieci zachowały ciszę. Jak mówi "Good Wife's Guide", mężczyzna po pracy zasługuję na ciszę, relaks i odpoczynek!

4. Spraw, by wieczór należał do niego

Nigdy nie narzekaj, jeśli twój mąż się spóźnia lub wychodzi na obiad czy inne uroczystości bez ciebie. Zamiast tego postaraj się zrozumieć, z jaką presją i stresem mierzy się w pracy. Po powrocie do domu zamiast twoich narzekań potrzebuje relaksu.

5. Bądź szczęśliwa, że go widzisz

Witaj go ciepłym i szczerym uśmiechem, tak by był pewny, że cały dzień tylko czekałaś na jego powrót. Nie mów mu o problemach, które tego dnia pojawiły się w domu, nie narzekaj, nie pokazuj, jeśli jesteś w złym nastroju. Jak uczy magazyn "Good Wife's Guide", małżeństwo jest o jego komforcie, nie o tobie.

6. Spraw, by odpoczął

Przygotuj dla niego jego wygodny fotel albo miejsce w sypialni. Jeśli jest gorąco, warto przyrządzić zimny drink, jeśli zimno — postaraj się o coś ciepłego do picia. Ułóż poduszki, by mógł się wygodnie położyć — zaoferuj, że zdejmiesz mu buty. Mów kojącym i ciepłym głosem, by nie irytować zmęczonego pracą męża. Brzmi odlotowo, co?

7. Nie mów, a słuchaj

Wiele poradników dla dobrych żon z lat 50. i 60. podkreśla, że dobra partnerka nie mówi zbyt wiele. Nie zabiera mężczyznom przestrzeni do rozmowy, nie zaprząta głowy męża własnymi problemami. Powinna być niczym terapeuta, który wysłucha, nie oceni, a gdy czas się skończy, poda obiad zamiast zacząć mówić o swoich przemyśleniach.


Dlatego jak radzi "Good Wife's Guide": słuchaj go. Możesz mu opowiedzieć kilka ważnych rzeczy, ale moment jego przybycia do domu to niewłaściwy czas. Pozwól najpierw mówić jemu i pamiętaj, że jego tematy rozmów są ważniejsze niż twoje.

8. Nie bądź zła, jeśli się spóźnia, a nawet nie wraca na noc

Brzmi już jak lekka przesada? Nic bardziej mylnego. Jak twierdzą eksperci od małżeństwa lat 60., celem żony jest stworzenie w domu miejsca spokoju, harmonii i odpoczynku, w którym mąż wróci do duchowej równowagi po pracy. Dlatego nie ma żadnego usprawiedliwienia dla żony, która burzy domowy mir. Co robić, jeśli mąż spóźnia się lub nie wraca do domu na noc? Potraktuj to jako drobną niedogodność w porównaniu z tym, co twój mąż przeżył tego dnia w pracy...

9. Nie pytaj, bo nie masz prawa

Nie zadawaj mu pytań o jego działania, nie kwestionuj jego osądu, nie podważaj jego uczciwości. Pamiętaj, że to twój mąż jest panem domu i jako taki zawsze będzie wykonywał swoją wolę uczciwie. Nie masz prawa go przesłuchiwać. Masz prawo jedynie umilać mu czas i pozwalać relaksować się po pracy — chciałoby się dodać.

10. Dobra żona zna swoje miejsce

To pierwsza i najważniejsza zasada, którą chyba pozostawimy bez komentarza.