Większość z nas popełnia ten błąd przy kiszeniu ogórków. Zobacz, jak zrobić to naprawdę dobrze

Marta Lewandowska
Lady na bazarach i półki w sklepach uginają się pod ciężarem ogórków z polskich pól. Mało tego, kto ma własny warzywnik, też może już wypatrzeć pierwsze ogórki gruntowe. Fani kiszonek już zacierają ręce. Ale jak wybrać odpowiednie do kiszenia ogórki, co zrobić, żeby się udały i co najważniejsze, kiedy można jeść pierwsze ogórki małosolne?
Ogórki małosolne są gotowe już po 12 godzinach. Fot. Pixabay

Wybieramy ogórki na małosolne

Nie bez powodu te mniejsze często są droższe i to niekiedy nawet o 30 procent. To one najlepiej nadają się do kiszenia. Warto też zwrócić uwagę na to, jak ogórki się prezentują, powinny być jędrne i zielone bez plam. Weź jednego do ręki i przełam, powinien być kruchy, zielony i pachnący. Jeśli jest inaczej, prawdopodobnie nie jest świeży, albo uprawa dostała za dużo nawozów.

Najlepiej zacząć kiszenie jak najszybciej po zebraniu ogórków, bo z każdą godziną tracą cukry, które odpowiedzialne są za powstawanie kwasu mlekowego, a to on jest gwarancją perfekcyjnej kiszonki.

W czym kisić ogórki małosolne

Babcia zawsze powtarzała, że najlepsze są kiszone w kamieniaku? Nie przejmuj się jeśli go nie masz, idealny będzie też duży szklany słój. Unikaj jednak plastików. Słój najlepiej, 3-5 litrowy dokładnie umyj, wyparz i porządnie osusz. Inaczej mogą w nim zostać bakterie, które przypieszą procesy gnilne i zamiast chrupiących ogórków na kanapkę, będziesz mieć śmierdzące gąbki do wyrzucenia.

Jaka sól i woda do kiszenia ogórków

Tu nie trzeba się mocno wysilać, tradycyjna sól kamienna będzie idealna, himalajska czy morska mogą się nie sprawdzić. Czasem można znaleźć przepisy, które zachęcają do użycia wody źródlanej, ale lepsza jest zwykła twarda woda. Nie powinniśmy jej gotować. Kilka pokoleń wstecz używało się wody prosto ze studni i to taka receptura jest najlepsza, nie masz studni? Wystarczy woda z kranu.


Unikamy soli jodowanej i tej z dodatkiem antyzbrylaczy. W sezonie w wielu sklepach można dostać sól do kiszonek. Jest ona grubsza i mniej biała. Ale zawiera mnóstwo soli mineralnych, które doskonale wpłyną na finalny efekt.

Jak przygotować ogórki małosolne

Każdy ogórek powinniśmy dokładnie umyć, można je wyszorować szczoteczką, a następnie namoczyć 4-6 godzin w zimnej wodzie. Następnie odcedzamy i układamy w słoju. Nie wciskamy na siłę, ogórki powinny leżeć w miarę luźno, aby równo otaczała je zalewa.

Do słoika poza ogórkami wkładamy także pocięty na 8-10 kawałków korzeń chrzanu (całość 8 cm), 2 łodygi kopru wraz z baldachimem (ewentualnie pęczek kopru), 5-6 obranych ząbków czosnku. Idealny roztwór to 60-80 g soli na każdy litr zimnej wody.

Kiedy można jeść

Ogórki ustawiamy np. na blacie, ale z daleka od słońca, przy temperaturach, które mamy obecnie za oknem, ogórki małosolne możemy jeść już następnego dnia. Po 12 godzinach będą w punkt, jeśli chcemy przerwać proces kiszenia, po maksymalnie dwóch dniach wyjmujemy je z zalewy i przechowujemy w lodówce.

Pozostawione w zalewie ukiszą się do końca. Nadal będą smaczne, ale już nie małosolne.