Prosty przepis na kiszone rzodkiewki. Są przepyszne i bardzo zdrowe

Magdalena Konczal
Sezon na rzodkiewki w pełni. Można z nich robić przepyszne sałatki albo chrupać jako przekąskę, zamiast słodyczy. Jeśli chcecie zachować ich smak na dłużej, możecie w kilka minut ukisić rzodkiewki i otworzyć je dopiero zimą – naprawdę warto.
Kiszona rzodkiewka - przepis unsplash/ Daiga Ellaby

Kiszone rzodkiewki – przepis

Jeśli kisiliście już wcześniej inne warzywa na przykład ogórki, to kiszenie rzodkiewek okaże się dla was banalnie proste. A jeśli nie – szybko przekonacie się, że proces kiszenia jest wyjątkowo łatwy.
Zanim zaczniemy kisić rzodkiewki, powinniśmy wyposażyć się w: 4-5 ząbków czosnku, kilka listków laurowych, 3-4 cm chrzanu, pół łyżeczki pieprzu, kilka listków czarnej porzeczki, kilka ziarenek ziela angielskiego. Opcjonalnie można również dodać: owoc jałowca czy kilka listków czosnku niedźwiedziego. Oprócz tego na zalewę będziemy potrzebować 1 l wody i 1 łyżki soli.


Pamiętajmy, by wybierać młode rzodkiewki i zwrócić uwagę, czy nie są popsute – kupujmy te "najzdrowsze", bo właśnie one nadają się do ukiszenia.

Oto przepis na kiszone rzodkiewki:

1. Zaczynamy od dokładnego umycia rzodkiewek. Można je także wyszorować szczoteczką. W międzyczasie przygotowujemy zalewę: gotujemy wodę i dodajemy do niej soli, a na koniec mieszamy.
2.Kroimy rzodkiewki na pół lub na ćwiartki i ciasno układamy w słoiku. Przekładamy je dodatkami (czosnek, liście laurowe, chrzan, pieprz, liście czarnej porzeczki, ziele angielskie itd.).
3. Całość zalewamy wodą, zakręcamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Rzodkiewki mogą poleżeć tak około tygodnia. Następnie przenosimy je gdzieś, gdzie jest chłodniej, np. do piwnicy czy szafki.

I gotowe! Kiszone rzodkiewki mogą zastąpić sałatkę do obiadu, idealnie będą smakowały też jako dodatek do kanapek. Są też znacznie zdrowsze niż te nieukiszone.

Właściwości kiszonych rzodkiewek

Tradycja kiszenia obecna w naszym kraju, nie wzięła się znikąd. Kiszonki – w tym także kiszone rzodkiewki – zawierają mnóstwo cennych właściwości. Nasze babcie m.in. właśnie dzięki kiszonym warzywom zachowywały końskie zdrowie. Idźmy za ich przykładem i również zacznijmy regularnie jeść kiszonki.

Kiszone rzodkiewki:
- wspomagają perystaltykę jelit;
- dzięki przeciwutleniaczom zmniejszają liczbę wolnych rodników, a co za tym idzie, spowalniają proces starzenia się;
- wzmacniają układ odpornościowy;
- poprawiają przemianę materii;

- wzmacniają włosy i paznokcie;
- poprawiają pracę nerek;
- wyrównują poziom cukru we krwi;
- pozytywnie wpływają na działanie wątroby.

A to zaledwie kilka prozdrowotnych działań kiszonych rzodkiewek. Pamiętajmy też, że po zjedzeniu samych warzyw, nie musimy wylewać zalewy. Warto wypić ją, na przykład na czczo. Wystarczy jeden mały kieliszek.

Na zdrowie!