To najlepsza akcja minionego roku szkolnego. Ta nauczycielka przeciera nowy szlak

Magdalena Konczal
To już kolejna odsłona niezwykłej akcji, która ma na celu docenienie i wsparcie wszystkich uczniów. W tym roku każdy młody człowiek mógł dostać świadectwo z paskiem. Wszystko za sprawą inicjatywy "Pasek dla każdego ucznia", która została zapoczątkowana przez nauczycielkę Wiolettę Matusiak.
Niezwykła akcja na zakończenie roku szkolnego. Świadectwo z paskiem otrzymają wszyscy uczniowie. Facebook Karoliny Cengiel

Kolorowy pasek dla każdego ucznia

Pogoń za biało-czerwonym paskiem to wciąż przykra norma. Dzieci starają się poprawiać sprawdziany i kartkówki, tylko po to, by pod koniec roku otrzymać świadectwo z paskiem. Wciąż można zauważyć smutnych uczniów, którym się to nie udało. Wioletta Matusiak postanowiła, że chce docenić wszystkich, bo każde dziecko jest inne. Właśnie dlatego wymyśliła inicjatywę "Pasek dla każdego ucznia".
Stworzyła kolorowe paski, które można przyczepić do świadectwa. Niebieski był dla "komputerowców", zielony dla obrońców klimatu, pomarańczowy dla sportowców, różowy dla artystów, żółty dla społeczników, a fioletowy dla dociekliwych i samodzielnych. W ten sposób żaden z uczniów nie musiał się obawiać, że z uroczystości zakończenia roku wyjdzie bez paska na świadectwie.


— Moim celem było zwrócić uwagę przede wszystkim na wartość człowieka, nie jego ocen. Chodziło mi o wzmocnienie każdego ucznia przez powiedzenie mu: "Masz talent w jakiejś dziedzinie. Nie musisz być dobry ze wszystkiego" — mówiła Wioletta Matusiak w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Zachęcała także innych nauczycieli, by wzięli udział w tej inicjatywie i podarowali swoim uczniom pasek adekwatny do ich osiągnięć, umiejętności i talentów. Chcąc ułatwić pedagogom zadanie, w mediach społecznościowych udostępniała szablony na kolorowe paski.

Wszyscy mają potencjał

Taka akcja może pomóc uczniom odkryć, że w każdym tkwi potencjał, wystarczy go jedynie docenić. W obecnym systemie edukacji wciąż obowiązuje pogoń za najlepszymi ocenami, a brakuje zauważenie konkretnych kompetencji i zdolności uczniów.

Wioletta Matusiak podkreśliła, że akcja cieszy się coraz większą popularnością.