Naturalne i proste sposoby na pozbycie się ślimaków z ogródka. Koniec z powyjadanymi roślinami

Magdalena Konczal
Ślimaki wyjadające liście to prawdziwe utrapienie każdego ogrodnika. Jednak wystarczy zastosować kilka prostych i naturalnych sposobów, by pozbyć się z ogródka tych mięczaków. Od dziś koniec ze zdewastowanymi roślinami.
Skuteczny sposób na ślimaki w ogrodzie Archiwum prywatne MamaDu

Jak pozbyć się ślimaków z ogródka?

Są wszędzie. Wychodzą zwłaszcza po deszczu. Choć małe i niepozorne, to potrafią zniszczyć nawet najpiękniejszy ogródek. W jaki sposób pozbyć się ślimaków z ogródka? Jest kilka prostych, naturalnych i tanich sposobów, by pokonać inwazję tych mięczaków.
Oto one:

- wyrzucasz skorupki po jajku? To błąd. Następnym razem przechowaj je, potłucz przy pomocy wałka kuchennego lub zmiel w robocie kuchennym i rozsyp na glebie. Ślimaki, które będą chciały dostać się do roślin, szybko zrobią odwrót, bo nie lubią szorstkich płaszczyzn z ostrymi krawędziami. Dodatkowo skorupki jajka wzmocnią glebę, bo zawierają wapń;
- posadź w warzywniaku: cebulę, tymianek, majeranek, czosnek czy szałwię lekarską – ślimaki nie tolerują ich zapachu;
Archiwum prywatne MamaDu
- zasadź nasturcję, krwawnika pospolitego, macierzankę, czarny bez czy wilczomlecze. Ślimaki nie przepadają za tymi roślinami;
- to bardzo zaskakujące, ale ślimaki są fanami… piwa! Możesz poustawiać napój w płaskich kubeczkach czy miseczkach i czekać aż zwabisz je do pułapki;
- skuteczna okaże się także sól Epsom. Wystarczy, że posypiesz jej odrobinę w miejscu, gdzie gromadzi się najwięcej ślimaków;
- oklej donice czy inne miejsca w ogrodzie taśmą miedzianą – ślimaki nie lubią jej zapachu;
- stwórz ekologiczne pułapki na ślimaki, wrzucając do liści kapusty, np. pokrojone buraki, jabłko czy marchew. Mięczaki szybko zlecą się w to miejsce. Możesz je zebrać i przenieść poza swój ogródek.

Sposób na ślimaki w ogrodzie

Chcąc zwalczyć wroga, powinniśmy najpierw go poznać. Warto więc zapamiętać, że zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje ślimaków: ze skorupą i bez. O ile te pierwsze można w miarę łatwo odnaleźć i wynieść poza ogródek, o tyle z tymi drugimi nie jest już tak łatwo.


Ślimaki tzw. nagie są niewidoczne za dnia, a zaczynają działać dopiero między 21.00 a 1.00 w nocy. Warto więc zwabiać je w jedno miejsce. Można na przykład wyłożyć liście kapusty lub łopianu i w ten sposób stworzyć dla nich pułapkę.

Jeśli nie chcemy w naszym ogródku nieproszonych lokatorów, powinniśmy utrzymywać porządek. Pozbądźmy się niepotrzebnych desek, kamieni czy gałęzi. Bałagan to dla ślimaków doskonała kryjówka. Zanim więc zastosujesz powyższe sposoby, sprawdź, czy ogródek jest zadbany.