Nim rozpęta się burza. Oto, jak zabezpieczyć dom i siebie przed nawałnicą

Marta Lewandowska
Najbliższe dni zapowiadają się upalnie, ale też burzowo. Przy temperaturze, którą prognozuje się na 22-25 czerwca istnieje duże prawdopodobieństwo gwałtownych wyładowań atmosferycznych. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich, a także uchronić majątek przed zniszczeniem?
Co wyłączyć i gdzie się schować w czasie burzy? To wiedza, którą powinien posiadać każdy. Fot. 123RF

Wielka moc pioruna

Wyładowania atmosferyczne mają moc od 10 do 100 milionów V! Taka ilość prądu mogłaby zasilić przez rok spore miasto, dlatego w czasie burzy należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli burza rozpęta się, kiedy jesteś w domu, to niezależnie od tego, czy posiadasz instalację odgromową, czy też nie, powinieneś znać kilka zasad.

Nim rozpęta się burza - balkon i podwórko

Kiedy zauważysz, że wiatr się wzmaga i nadciągają chmury, jak najszybciej zabezpiecz wszystko, co wichura mogłaby porwać z balkonu czy podwórka. Wiszące donice ustaw blisko ściany na podłożu. Schowaj meble ogrodowe, możesz też przymocować je do poręczy balkonu sznurkiem lub zabezpieczeniem do rowerów.


Przywiąż do ogrodzenia lub przymocuj za pomocą specjalnych szpilek plastikowe zjeżdżalnie i trampoliny. Te drugie, choć pozornie ciężkie, na silnym wietrze podrywają się i mogą wyrządzić wielkie szkody. Niszczą elewacje, wybijają szyby, łamią ogrodzenia... Trampolina może być śmiertelnie niebezpieczna, dlatego zawsze powinna być zamocowana do podłoża.

Co robić w domu, kiedy rozpęta się burza

Po pierwsze wyciągnij z prądu wszelkie wtyczki od urządzeń elektrycznych. Silne uderzenie, np. w transformator czy rozdzielnię prądu może spalić kosztowny sprzęt RTV. Odłącz również kabel antenowy oraz ten z internetem.

Jeśli to tylko możliwe, zostań w domu. Upewnij się, że okna i drzwi są zamknięte. Nie zabawiaj dzieci, dając im telefon czy tablet z bajką. Najbezpieczniej wyłączyć wszystkie tego typu urządzenia. Jeśli dziecko boi się burzy, zasłoń okna, możecie razem gotować, rysować, albo głośno śpiewać, żeby zagłuszyć to, co dzieje się za oknem.

Właściciele psów, które boją się grzmotów, powinni pozwolić pupilowi schować się pod łóżkiem czy w łazience, tam, gdzie zwierzak czuje się bezpiecznie. Dziecięcą uwagę z łatwością odwrócisz zabawą. Można np. zbudować bazę z kołdry.

Jeśli robi się naprawdę niebezpiecznie, zejdźcie na najniższą kondygnację domu, np. do piwnicy i usiądźcie pod ścianą z dala od okien. Kiedy zauważysz zagrożenie, jak płonący budynek, zerwany dach, itp. wezwij pomoc, dzwoniąc pod nr alarmowy 112.