Nie tylko woda czy telefon. Tych rzeczy nigdy nie zostawiaj w upał w samochodzie

Iza Orlicz
W upalne dni zwróć uwagę na to, co zostawiasz w samochodzie. Gdy jest gorąco, temperatura w jego wnętrzu może sięgać nawet 60-70 st. C! Dlatego przechowywanie tych rzeczy w aucie może stanowić realne zagrożenie dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Jakich przedmiotów nie zostawiać w samochodzie w upał?
Jakich rzeczy nie przechowywać w samochodzie, gdy jest upał? unsplash.com


Samochód pozostawiony na słońcu przy 30 stopniach C mniej więcej pół godzinie nagrzewa się do ponad 50 stopni C. Po godzinie temperatura wzrasta o kolejne 10-15 stopni. Dlatego pozostawienie tych rzeczy w samochodzie jest nie tylko nierozsądne, ale też niebezpieczne.

1. Butelki z wodą
Te w plastikowym opakowaniu pod wpływem ciepła zaczynają wydzielać niebezpieczne substancje (np. bisfenole), szybciej też namnażają się w nich szkodliwe dla naszego zdrowia bakterie.


Z kolei szklane butelki mogą zadziałać jak soczewka. Gdy będą leżały w słońcu, może dojść do pożaru. Nie wolno też zostawiać napojów gazowanych, bo pod wpływem ciepła mogą eksplodować i soków warzywno-owocowych, bo błyskawicznie ulegają zepsuciu.

2. Aerozole
Czasem przewozimy w samochodzie płyny w aerozolu, np. WD 40. To niebezpieczne, bo skutki ich rozszczelnienia i eksplozji mogą zagrażać twojemu bezpieczeństwu.

3. Jedzenie
Jeśli zostawiłaś jakiekolwiek jedzenie w rozgrzanym samochodzie, to jest ono już do wyrzucenia. Zwłaszcza nabiał, ryby czy mrożonki, w których błyskawicznie mogą namnożyć się bakterie. Gdy wyjeżdżasz samochodem na wycieczkę, weź takie jedzenie, które pod wpływem ciepła się nie psuje (np. suchy prowiant) lub zapakuj je w małą przenośną lodówkę.

4. Kosmetyki
Pod żadnym pozorem nie zostawiaj ich w samochodzie. I nie chodzi tylko o dezodoranty w sprayu (patrz punkt o aerozolach), ale też wszelkiego rodzaju kremy, balsamy, szminki, błyszczyki. Pod wpływem gorąca szybko zmieniają one swoją konsystencję, a co za tym idzie zmianie ulega też ich skład.

5. Leki
Niektórzy na stałe trzymają w samochodzie leki przeciwbólowe, suplementy diety, pastylki do ssania czy maści (np. na bóle mięśni). Bez względu na ich konsystencję, nie powinno się ich trzymać w rozgrzanym samochodzie, bo temperatura idealna temperatura ich przechowywania to 20-25 stopni C (tzw. temperatura pokojowa). Leki poddane wysokiej temperaturze nie tylko tracą swoje lecznicze właściwości, mogą też stać się toksyczne.

6. Tablet, telefon
Szczególnie latem trzeba zwrócić uwagę, czy na pewno zabraliśmy z samochodu telefon, tablet, ładowarki. Sprzęt nie tylko może ulec uszkodzeniu, bo większość z nich ma ekrany ciekłokrystaliczne, ale pod wpływem temperatury może on eksplodować.