Tych 7 pytań powtarzaj jak mantrę. Mają większe znaczenie dla twojego dziecka, niż sądzisz

Marta Lewandowska
Wieczór to często jedyny moment w ciągu dnia, kiedy możemy spokojnie porozmawiać z dzieckiem. Leżący w łóżku maluch powinien się wyciszyć, żeby jakość jego snu była jak najlepsza. Jednak często, po dniu pełnym wrażeń, dzieciom ciężko zasnąć. Warto przepracować trudy codzienności, nim udamy się w objęcia Morfeusza. Zadaj dziecku tych siedem pytań, a oboje będziecie spać spokojnie.
Wieczorne rozmowy z dzieckiem budują więź i pozwalają mu na wyciszenie się przed snem. Fot. Unsplash

1. Jaki moment był dziś najgorszy?

Opowiadając o przykrościach, niemiłych doświadczeniach, czy nawet własnym złym zachowaniu, dziecko pozbywa się bagażu, z którym samo często nie potrafi się uporać. Już sam fakt mówienia o niemiłych rzeczach sprawia, że stajemy się lżejsi. Dodatkowo nieoceniona jest pomoc rodzica w rozwiązywaniu problemów, które dla małych dzieci są nie do przeskoczenia.


Poza tym to właśnie trudne rozmowy pozwalają nam na budowanie relacji. Maluch, żeby opowiedzieć, o czymś, co go dręczy, musi zaufać opiekunowi. Jego reakcja na nie zawsze sympatyczne opowieści daje dziecku odpowiedź, czy ma w mamie lub tacie wsparcie. Dlatego nie oceniaj, wysłuchaj, wykaż zrozumienie i pomóż znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. A już na pewno nie wolno bagatelizować takich zwierzeń.

2. Co cię dziś zdenerwowało

Dzięki nazywaniu emocji, również tych negatywnych, dajemy dziecku prawo do przeżywaniu ich. Dajemy mu sygnał, że nie ma dobrych i złych uczuć. Każdy z nas się przecież złości, smuci, frustruje i czegoś boi. Każde z tych uczuć jest potrzebne, aby w pełni przeżywać życie. Dzieci, które mogą opowiedzieć o pełnej gamie odczuć opiekunom, są wrażliwe, empatyczne i łatwiej im zaakceptować siebie.

3. Czy chcesz mnie o coś zapytać?

Małe dzieci mają zwykle mnóstwo pytań. Warto im stworzyć bezpieczną przestrzeń do ich zadawania. Warto pamiętać, że bycie rodzicem to nie tylko wychowywanie, to poniekąd bycie nauczycielem i przewodnikiem. Nawet po najbardziej wyczerpującym wykładzie słuchacze mają pytania, więc dlaczego po całym, pełnym emocji i nowych doświadczeń dniu miałby nie mieć ich kilkulatek?

Jasny komunikat: możesz mnie wszystko zapytać, rodzi w dziecku przekonanie, że rodzic zawsze jest do jego dyspozycji, posłuży mu wiedzą i radą, a to zaowocuje w przyszłości. Domy, w których rodzice są przystępni, chętnie odpowiadają na pytania najmłodszych, w przyszłości stają się domami nastolatków lubiących swoich rodziców.

4. Co sprawiło, że czułeś się dzisiaj bezpiecznie, a co przeciwnie?

Zapewnienie dziecku bezpiecznej przestrzeni do rozwoju, to jedno z najważniejszych zadań rodziców. Warto więc wiedzieć, kiedy udaje nam się spełnić oczekiwania dziecka w tej kwestii. Już kilkulatek powie, że najbezpieczniej czuł się w ramionach rodzica, a zupełnie przeciwnie, kiedy np. stracił go z oczu na placu zabaw.

Słuchajmy odpowiedzi naszych dzieci, bo one są jak drogowskazy. Dziecko samo najlepiej wskaże nam odpowiednie dla niego styl wychowawczy, który powinniśmy stosować.

5. Co miłego zrobiłeś dziś dla innych?

Maluch na pewno znajdzie coś w każdym dniu. A to pytanie dodatkowo motywuje do stwarzania sytuacji, kiedy będzie uczynne i empatyczne w przyszłości. Choćby po to, aby podzielić się z tobą tym doświadczeniem. Zadawaj pytania, jak zachował się obdarowany miłym gestem, jak poczuło się twoje dziecko, kiedy wykonało dobry uczynek.

To małe rzeczy, drobne gest mają największy wpływ na to, jak wygląda świat, w którym żyjemy. Dzięki drobnej pomocy, uśmiechowi, pożyczeniu kredki koledze twoje dziecko zmienia czyjś dzień na lepszy, warto podkreślać wagę tych pozornie błahych działań.

6. Kto dziś wywołał uśmiech na twojej buzi?

Tak jak ważne jest czynienie dobra, tak warto, żeby dziecko umiało doceniać drobne gesty, które otrzymuje od innych. Zasypianie ze świadomością, że ktoś bezinteresownie zrobił dla nas coś miłego, jest bardzo przyjemne. Czasem to taki bodziec, który pozwala spojrzeć na siebie jako na kogoś "wartego zachodu". To szczególnie ważne dla dzieci, które mają niską samoocenę.

7. Która część dnia podobała ci się najbardziej?

Przywołanie najprzyjemniejszego momentu w ciągu dnia, sprawia, że dziecko jeszcze raz przeżywa emocje z nim związane. Pozytywne odczucia, które odczuwamy na wspomnienie o przyjemnościach, są równie silne, jak wtedy, gdy przeżywaliśmy je po raz pierwszy. Warto zasypiać z uśmiechem na twarzy. To gwarancja pięknych snów.

Tych siedem pytań powtarzaj jak mantrę

Preprowadzenie z dzieckiem rozmowy opartej na tych siedmiu pytaniach, kiedy już leży w łóżku, to kilkanaście minut tworzenia rytuału. A ten wzmacnia więź, pomaga lepiej zrozumieć nam własne dziecko, a w nim tworzy poczucie bycia kochanym i akceptowanym w całości.

Prowadzenie takich rozmów od najmłodszych lat sprawia, że dzieci nam ufają. Wiedzą, że jest pora w ciągu dnia, kiedy mama czy tata są tylko dla nich. Wtedy można opowiedzieć nawet o największych sekretach, bez obawy o konsekwencje. Dzielenie się ważnymi dla dziecka emocjami jest kluczowe dla jego rozwoju, a uwolnienie się od nich poprzez zwierzenia przed snem, pozwala spokojnie zasnąć.