15 zdań, które każdy rodzic powinien powiedzieć swojemu dziecku. Znasz je?

Są takie zdania, które powinno usłyszeć każde dziecko. Nie chodzi o bezsensowne chwalenie i rozpieszczanie, ale o to aby maluch wiedział, że jest kochany, że w niego wierzymy, że go dopingujemy, że doceniamy jego wysiłki i starania. Nie musimy mówić tego codziennie. Magia tych zdań polega właśnie na tym, że nie mówimy ich często. Warto jednak o nich pamiętać.

Kocham cię

Dzieci wiedzą, że są kochane, ale warto im o tym przypominać. Choć często wydaje się nam, że to takie oczywiste...

Jesteś dla mnie ważny

Zapamiętajcie to zdanie. Czasem dzieci mogą czuć się nierozumiane, mogą mieć gorszy dzień, nastrój, ale muszą wiedzieć, że bez względu na wszystko są ważne dla swoich rodziców i jeśli mają jakiś problem, to mogą im to powiedzieć.

Jestem z ciebie dumna

Dzieci, które są doceniane przez rodziców, są pewniejsze siebie i lepiej radzą sobie z nowymi zadaniami. Chętniej podejmują inicjatywę.

Świetnie ci poszło, widzę że włożyłeś w to dużo pracy

Choć nie zawsze dzieciom udaje się wykonać poprawnie nowe zadanie, to warto jednak docenić włożony przez malucha wysiłek. Dlaczego? Bo w przyszłości, mimo poniesionej porażki, chętniej ponownie spróbuje i może tym razem mu się uda?

Dziękuję, że mi pomagasz. Sama bym sobie nie poradziła

Często nie doceniamy tego, że dziecko samo z siebie nam pomaga. Warto je wtedy pochwalić, bo pomaganie skojarzy mu się z czymś przyjemnym. Poza tym dziecko czuje się potrzebne, wie że ma na coś wpływ.

Trzymam za ciebie kciuki

Każdy z nas wierzy w swoją pociechę i trzyma za nią kciuki, jednak nie każdy mówi o tym. Dlaczego? Przecież dzieciaki powinny wiedzieć, że ich najwierniejszymi kibicami są rodzice.

Wierzę w ciebie, poradzisz sobie

Jeśli ty wierzysz w swoje dziecko i ono o tym wie, to samo w końcu w siebie uwierzy i poradzi sobie. Taka motywacja napędza do działania, poprawia samoocenę, podwyższa poziom poczucia własne wartości.

Co uważasz na ten temat? Twoje zdanie dużo dla mnie znaczy

Rzadko pytamy dzieci o ich opinię, a już na pewno nie w sprawach ważnych. A może czasem warto? Dzieci czują się wtedy potrzebne, wiedzą, że ich zdanie i ich potrzeby są ważne dla rodziców.

Pomilczmy razem

Czasem dzieci nie chcą dzielić się swoimi przeżyciami. Nie naciskajmy na nie, po prostu usiądźmy, przytulmy i razem pomilczmy. To duże wsparcie, gdy po prostu jesteś obok.

Zawsze tu będę

To bardzo ważne, żeby dzieci wiedziały, że cokolwiek się stanie rodzice zawsze będą, pomogą. Bez oceniania, bez gadania, po prostu.

Następnym razem poradzisz sobie lepiej, nie martw się

Porażki, to trudna lekcja życia. Czasami dzieci nie potrafią sobie z nimi radzić. Jednak rolą rodziców jest wspieranie malucha w takich sytuacjach i budowanie w nim przekonania, że następnym razem poradzi sobie lepiej.

Włożyłeś w to dużo pracy, ale się nie udało. Spróbujmy razem dowiedzieć się dlaczego

Jeśli dziecku coś się nie udało, to nie skreślajmy go, nie wytykajmy błędów, nie mówmy, że widocznie za mało się uczył lub starał. Usiądźmy z nim i razem postarajmy się znaleźć przyczynę. A potem zastanówmy się nad tym, co można zrobić, żeby następnym razem poszło lepiej.

Masz prawo mieć własne zdanie, nie oceniam cię

Dzieci podejmują często inne wybory niż rodzice. Różnimy się zdaniami i nie zgadzamy się ze sobą. Jednak zawsze obowiązuje nas zasada wzajemnego szacunku. Możemy mieć różne podejście do danego tematu, ale każda ze stron powinna wiedzieć, że bez względu na wszystko, ma do tego prawo.

Zawsze ci pomogę

Dzieci czasem boją się o poprosić o pomoc. Warto żeby wiedziały, że zawsze będziemy je wspierać, nie chcąc nic w zamian.

Potrzebuję cię

To zdanie jest bardzo ważne. Dzieci powinny wiedzieć, że są rodzicom potrzebne, że ich miłość jest dla rodziców ważna, że są znaczącymi osobami w ich życiu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE