Stworzono nietypowy ranking szkół. Absurdalne, że wciąż musimy o to walczyć

Magdalena Konczal
Zadano pytania uczniom i uczennicom z 2500 szkół w Polsce. Łącznie przebadano 22 tys. osób z całego kraju. Właśnie tak powstał jeden z nietypowych rankingów. Znalazły się w nim placówki, które mają najbardziej przyjazne podejście do społeczności LGBTQ+ – zarówno systemowo, jak i indywidualnie.
Powstał ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+

Wyniki rankingu przedstawiono podczas konferencji prasowej przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wyjaśniono, które placówki znalazły się wśród szkół najbardziej przyjaznych osobom LGBTQ+. Wręczono także Dyplomy Równości.
Na pomysł stworzenia takiego rankingu wpadł w 2018 roku jeden z warszawskich licealistów – Dominik Kuc. Ta idea była kontynuowana w kolejnych latach. W 2019 roku szkoły, które uplasowały się najwyżej w rankingu, zostały odznaczone honorowym patronatem przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Jakie szkoły są najbardziej przyjazne osobom LGBTQ?

W tym roku na podium szkół najbardziej przyjaznych osobom LGBTQ+ znalazły się: Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie i I Społeczne Liceum Ogólnokształcące "Bednarska" im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie. Inne szkoły, które również uplasowały się bardzo wysoko w rankingu to:


Organizatorzy całej akcji zaprezentowali szkoły przyjazne osobom LGBTQ+ na mapie, stojąc przed budynkiem MEiN. Cała idea, która przyświeca temu wydarzeniu, polega na tym, by uwrażliwić młode osoby na szacunek i tolerancję względem nieheteronormatywnych uczniów, a także doprowadzić do tego, by nie było placówek, w których osoby LGBTQ+ będą doświadczały dyskryminacji.