Myślałam, że o pielęgnacji włosów wiem wszystko. Nałożenie tej witaminy przerosło moje oczekiwania

Agnieszka Miastowska
Na pewno wiele razy widziałaś kamień zalegający na dnie czajnika — to skutki gotowania twardej wody. Ale czy wiedziałaś, że taka woda zostawia niewidzialny gołym okiem, szkodliwy osad z soli wapnia i magnezu także na twoich włosach? To dlatego bywają suche mimo używania odżywek. Ale jest na to sposób — zabieg chelatowania włosów, który każda z nas powinna wykonywać obowiązkowo! Zrobisz go w domu przy użyciu witaminy C i kwasku cytrynowego.
Chelatowanie włosów - jak to zrobić? Zabieg na miękkie i gładkie włosy Pexels

Chelatowanie – sposób na miękkie włosy

Chelatowanie ma na celu usunięcie osadu z twardej wody z naszych włosów. Często nasze włosy mimo odpowiedniej pielęgnacji zaraz po myciu wydają się suche, szorstkie, niemiłe w dotyku.
Winnym może być zbyt twarda woda, w której je myjemy. W twardej wodzie występuje duża zawartość jonów wapnia i magnezu, które osadzają się na włosach, przez co w nich łuski nie mogą wniknąć właściwie substancje odżywcze. Najlepsze kosmetyki nawilżające nie pomogą, gdy osad zatyka łuski włosowe. Chelatowanie ma więc – troszkę niczym peeling do skóry – ściągnąć z naszych włosów pozostałości nie tyle brudu czy naskórka, co osadu z twardej wody.


Zabieg chelatowania bez problemu wykonamy w domu. Wystarczą dwa składniki, które większość z nas ma w domowej szafce, oraz maska do włosów, chwila cierpliwości i postępowanie według wskazówek.

Jak wykonać chelatowanie włosów?

Potrzebne nam będą kwasek cytrynowy, witamina c w kapsułce lub tabletce oraz emolientowa lub humektantowo-emolientowa maska do włosów, np. Fructis Papaya Hair Food lub popularny w Hebe Kallos Aloe, Banana lub Blueberry.

Należy odmierzyć 2 łyżki maski do włosów, pół łyżeczki kwasku cytrynowego, rozdrobnioną tabletkę witaminy C (najlepiej wybrać kapsułkę, by po otwarciu wysypać gotowy proszek). Wszystkie składniki trzeba dokładnie wymieszać.

Co ważne, maskę nakładamy na wilgotne włosy przed myciem. Nie nakładamy jej także na skórę głowy, warto zacząć parę centymetrów od niej, by nie podrażnić skalpu.

Maskę dokładnie rozprowadzamy na każdym pasemku, zabezpieczamy włosy — najlepiej obwinąć je folią lub założyć specjalny czepek termiczny, a na niego ręcznik i odczekać 20-30 minut.

Potem umyć włosy oraz na koniec nałożyć na kilka minut odżywkę proteinową. Spłukać i stylizować włosy dokładnie tak, jak zawsze. Im bardziej twarda była woda, której używasz na co dzień, tym bardziej spektakularny efekt chelatowania. Włosy powinni być po nim miękkie, gładkie, elastyczne, a łuski w pełni czyste i przygotowane na wszelkie nawilżające kosmetyki.

Co ciekawe, zabieg chelatowania warto wykonać kilka dni przed planowanym farbowaniem włosów. Produkt koloryzujący zadziała lepiej, gdy łuski włosów będą czyste. Zamierzacie spróbować w domu?