Masz gorszy dzień? Potrzymaj w ustach ołówek przez kilka minut. Efekt cię zaskoczy
Nikogo nie zdziwi fakt, że przyjemne chwile w życiu wywołują uśmiech na twarzy. Niektórzy będą jednak zaskoczeni, gdy dowiedzą się, że uśmiech na twarzy może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Świadczy o tym eksperyment z ołówkiem.
Jak uśmiech wpływa na człowieka?
Niemiecki psycholog Fritz Strack przeprowadził tzw. eksperyment z ołówkiem. Całe badanie polegało na tym, że podzielono ludzi na dwie grupy. Jedna z nich trzymała ołówek w zębach, druga – w buzi. W ten sposób pierwsza grupa "uśmiechała się" (angażowała mięśnie odpowiedzialne za uśmiech), a druga miała "smutny" wyraz twarzy.Poszczególnym osobom pokazywano neutralne obrazki. Okazało się, że ludzi, trzymających ołówek w zębach dużo bardziej śmieszyły poszczególne ilustracje i czuli się radośni. Powiązanie między odczuwanymi emocjami a mimiką twarzy nazywa się w nauce ekspresyjnym sprzężeniem zwrotnym. Polega ono na dostosowaniu danego stanu emocjonalnego do konkretnego stanu napięcia mięśni twarzy.Może cię zainteresować także: Ludzie, którzy robią tę nietypową rzecz są o wiele szczęśliwsi. Wystarczy 15 minut dziennie
Sam zrób eksperyment z ołówkiem!
Eksperyment z ołówkiem może wykonać każdy z nas. Pracujesz zdalnie i siedzisz długo przed komputerem? Włóż na kilka minut ołówek w zęby i sprawdź, czy uda ci się oszukać swój własny mózg. Odkrycie Fritza Stracka może sprawić, że nasz nastrój się poprawi.Pamiętajmy jednak, że eksperyment z ołówkiem działa w momentach, gdy mamy neutralny nastrój. Nie powinno się go polecać osobom, które doświadczają poważnych kryzysów, depresji czy innych chorób psychicznych. Wówczas należy udać się do specjalisty.
Jeśli jednak doświadczamy zwykłego, nudnego lub gorszego dnia w pracy, sprawdźmy na własnej skórze eksperyment z ołówkiem. Możemy się zdziwić, jak silny jest związek naszego ciała i umysłu.
Może cię zainteresować także: Chcesz wzmocnić odporność, a jednocześnie poprawić sobie nastrój? Jedz ten owoc codziennie